Ezeket látta már?

Ez a súlyos tüdőbetegség enyhe köhögéssel kezdődik

köhögés

Melyek a betegség tünetei, és hogyan ismerhetjük fel?

A tüdő feladata, hogy a belélegzett levegőben lévő oxigént a véráramba juttassa, onnan pedig eltávolítsa a szén-dioxidot. Tüdőfibrózis esetén a szövetek kötőszövetes átépülése, hegesedése következtében a tüdő egyre rugalmatlanabbá válik, a léghólyagocskák falába lerakódó kötőszöveti réteg megnehezíti a gázcserét. Az egyre romló oxigén-ellátás miatt megjelennek, majd a folyamat előre haladtával egyre inkább felerősödnek a beteg panaszai.

Egyre súlyosbodó tünetek

A betegség kezdetben enyhe köhögést okoz fizikai aktivitás során, majd később nyugalomban is jelentkező nehézlégzéssel. Figyelmeztető jel a terhelhetőség csökkenése, fáradékonyság, a lépcsőzésnél, futásnál jelentkező légszomj, fulladás-érzés. Ahogy a betegség halad előre, a rossz oxigén ellátottság miatt az ajkak elkékülhetnek, de jellegzetes elváltozás az ujjak deformálódása, a körmök domborúvá válása is.

Kivizsgálás és kezelés

A orvosi vizsgálatok során a tüdő meghallgatása kezdetben tüdőgyulladás gyanúját vetheti fel, a röntgenképen fibrotikus-hálózatos rajzolat látható. A tüdő kapacitásának beszűküléséről árulkodó légzésfunkció mellett további vizsgálatok – CT felvétel, hörgőtükrözés és tüdőszöveti mintavétel - segítik a diagnózis meghatározását. A kezelés kezdetben szteroid készítményekkel történik. Amennyiben jelentős javulás nem tapasztalható, az immunrendszer működését befolyásoló, ún. immunszupresszív szerek adására lehet szükség. A kezelés során életmódváltás is szükséges, a dohányzás például minden esetben rontja a beteg állapotát.

Hogyan diagnosztizálható a tüfibrózis? Olvasson tovább!

Ismerje fel idejében!

A tüdőfibrózis nem gyógyítható, de korai stádiumban felismerve a betegség lefolyása lelassítható, a tünetek enyhíthetőek. Panaszok esetén már egy fájdalommentes légzésfunkciós vizsgálat során is képet kaphatunk a tüdő állapotáról. Ezt a vizsgálatot javasolt tünetmentes esetben is évente elvégeztetni, az életkoruk, munkakörülményeik, vagy életmódjuk, krónikus betegségük miatt rizikócsoportba tartozó személyeknek – javasolja a Tüdőközpont orvosa.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Hurutos köhögésre ezt a természetes köptetőt ajánlotta a bükki füvesember

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

tüdőbetegség

Forrás: Tüdőközpont
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához