Ezeket látta már?

Csípőprotézis – az artritisz műtéti megoldása

A műtéti megoldás senki számára nem kellemes, de artritisz esetén pl. igen nagy a különbség, hogy valaki képes-e normális mindennapi életre, vagy pedig a továbbiakban mozgáskorlátozottá válik.

A műtéti megoldás senki számára nem kellemes, de artritisz esetén pl. igen nagy a különbség, hogy valaki képes-e normális mindennapi életre, vagy pedig a továbbiakban mozgáskorlátozottá válik. A műtétet úgy is tekinthetjük, mint a kezelési terv részét, segíthet a normál működés helyreállításában, és a fennálló fájdalom csökkentésében egyaránt.

Csípőprotézis – az artritisz műtéti megoldása

Mit jelent a csípőprotézis?

Sebészeti eljárás, melynek során eltávolítják a károsodott, sérült csípőízületet részben, vagy egészben, majd egy mesterséges csípőízülettel helyettesítik azt. Maga a műtéti eljárás az artroplasztika nevet viseli. A csípőprotézis műtűt révén helyreáll a csípőízület működése, és csökken a korábban fennálló fájdalom is.

Nem ajánlott olyan betegeken elvégezni a műtétet, akiknek nagy a sérülési esélye, mint pl. Parkinson-kórban, ahol súlyosabb mozgászavarok lehetnek, vagy izomgyengeséggel járó betegségek esetén.

Hogyan zajlik maga a műtét?

A csípőprotézis-műtét általában 2-3 óráig tart, végezhető általános érzéstelenítésben, tehát alszik a beteg, vagy spinalis érzéstelenítésben, ekkor éber, de deréktájtól lefelé nem érez fájdalmat.

A műtét során kicserélik a csípőízület "gömbcsuklóját", vagyis a medence acetabulum nevű üreges részét az adott oldalon, és vele együtt a combcsont (femur) gömbfejhez hasonló végi szakaszát. Ehelyett helyezik be magát a mesterséges csípőprotézist. A sebész eltávolítja a beteg részeket, de ami érintetlen, és egészséges azt meghagyja. A fémből készült gömbfej fémtengelyhez csatlakozik, ezt illesztik be/fel a combcsont felső harmadába. A mesterséges "üreg" ami a medencecsontba kerül beillesztésre, műanyagból, általában erre a célra speciálisan képezett polietilénből készül.

A sebész a megfelelő részek összeillesztéséhez egyfajta különleges ragasztóanyagot ill. cementet használ. Lehet a protézisban porózus, lyukacsos rész is, amelybe később a gyógyulás során "belenő" majd a képződő csont, ekkor nem használnak cementet a kötés céljára.

Rehabilitáció – tanuljunk meg újra járni...

Csípőprotézis műtét után kb. 1-2 hét még a kórházi tartózkodás ideje. Függ a javulás mértékétől, a mobilitástól, a mindennapi aktivitások visszanyerésének képességétől. A teljes gyógyulás több hónapot vesz igénybe.

A járás, sétálás már néhány nappal a műtétet követően megindulhat járókerettel vagy mankókkal. Ez az életkortól, az izomzat fejlettségétől és a beteg általános egészségi állapotától is függ.

Fizioterápiás vagy gyógytornász szakember segíti az új csípőízülettel kapcsolatos mozgások elsajátítását, kivitelezését, elmondja, mit lehet és mit nem szabad végezni. Tanácsot ad a mindennapos tevékenységekre vonatkozóan is, otthoni környezetben. A legfontosabb, hogy kerülni kell főként az első időkben az új csípőízületre nehezedő bármilyen megterhelést.

A műtét után nem szabad keresztbe tenni a lábakat, befelé fordítani az operált lábat, magas térdhajlítást végezni, (térd a mellkashoz közelít), nehogy elmozduljon a helyéről az új ízület. Magasított széken kell ülni, a WC-t is meg kell emelni. A gyógytornász megmutatja, mi a helyes magasság. El kell kerülni a csípőből való lehajlást (pl. cipőfűzés), megtalálni a helyes pozíciót alvás idején stb.

Ha a műtét és a rehabilitáció időszaka sikeres volt, kb. 4-6 hét múlva ismét lehet autót vezetni, és a szexuális aktivitás is folytatható már kb. 8 héttel a műtét után.

A mozgásokban, sportban kerülendő mindaz, ami károsíthatja a csípőprotézist, így pl. a teniszezés. Célszerűbb a séta, biciklizés, úszás, mint mozgásforma.

A csípőprotézis szövődményei

A cementált csípőprotézis általában 15 évre "hitelesített", és kicsi az esélye annak, hogy kimozdulhat a helyéről az ízület. Újra kicserélhető a protézis, és ez a beavatkozás relatíve egyszerű, ha nem áll fenn fertőzés. Általában is mondható, hogy fertőzés e műtétek során mintegy 1%-ban fordul elő.

A csípőprotézis műtét másik szövődmény lehet a lábtrombózis, tehát vérrögök keletkezése a lábban. Már a műtét után a sebész tanácsokat ad, hogyan kerülhető el a vérrögképződés, és véralvadásgátlókat rendel a betegnek.

Konzultáció a műtét előtt

Mielőtt csípőprotézis-műtétre gondol valaki, érdemes tájékozódni, és konzultálni az orvossal, vagy egészségügyi szakdolgozókkal. Talán jobban kiderül ekkor, hogy valóban szükséges a műtét elvégzése, vagy esetleg lehet olyan (ún. konzervatív) típusú kezelést, módszert találni, amivel elkerülhető, hogy műtétre kerüljön sor.

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához