Ezeket látta már?

Ezek az evési kényszer jelei, amik ételfüggőségre utalnak

ételfüggőség, étel, evés

Nem tudja abbahagyni az evést? Falásrohamai vannak? Jelek, amik ételfüggőségre utalnak.

A tudományos világban továbbra is vitatott az ételfüggőség, mint önálló betegség létezése, miközben világszerte aggodalomra ad okot az elhízás növekvő aránya, ami egyesek szerint kapcsolatban lehet az evési kényszer egyre gyakoribb előfordulásával.

Az evési kényszer betegség is lehet

Nincs az ételfüggőségnek általánosan elfogadott klinikai meghatározása, a Mentális zavarok Diagnosztikai és Statisztikai Kézikönyve (DSM-5) nem is sorolja azt az addiktív betegségek csoportjába. Azonban a tanulmányok nagy része arról számol be, hogy bizonyos embereknél nagyobb esélyét látják annak, hogy az ételek fogyasztása kontrollálatlan mértékeket ölthet. Rájuk jellemzőek lehetnek azok a tünetek, kísérőjelenségek, amik nagyban hasonlítanak ahhoz a viselkedéshez, amik az élet más területein jelentkező függőséget jellemzik.

Az ételfüggőség, mint betegség létezését alátámasztó tényezők

  • kényszeres túlevés annak ellenére is, hogy nem érez éhséget az illető
  • magas zsír- és cukortartalmú ételek iránti vágy
  • van, akinek nehezére esik abbahagyni az evést
  • rendszeresen előfordulnak falási rohamok
  • normálistól eltérő étkezési szokások jelentkeznek

Tudományos bizonyítékok az ételfüggőségről

Több értekezés is, egy 2009-ben, egy 2011-ben, egy 2016-ban, egy 2018-ban és egy 2019-ben megjelent tanulmány, arra világít rá, hogy az ízletes ételek ugyanazokat a részeket stimulálják az agyban, mint a kábítószerek fogyasztásakor a tiltott anyagok.

Azaz az ételek és a drogok olyan anyagok, hormonok felszabadulását eredményezi a szervezetben, mint például a dopamin, vagy endogén ópioidok (ilyen az endorfin). Ezek a jutalmazó rendszerünk részét képezik az agyunkban, így felelősek a vágy, az akaraterő, a motiváció kialakulásáért.

Másfelől az ételek gondolata, és nem pedig fogyasztása okozhat sok esetben ételfüggőséget, ami más hasonló betegségekre vonatkozóan is lényeges jellemző tünet lehet. Elméletben ez a viselkedés magyarázható az ösztönző érzékenyítés fogalmával, vagyis azzal, hogy az ember akarhat valamit, amit egyébként nem szeret, de annak alkalmazásával (jelen esetben megevésével) stimulálja az agyában lévő örömközpontokat. Például cukros ital fogyasztásakor magát az italt nem annyira szereti valaki, de a cukortartalma miatt megissza, hiszen így a cukortól felszabaduló dopamin miatt jó fogja magát érezni.

A kényszeres evés és az elhízás

Az ételfüggőség fogalma nagy érdeklődést váltott ki tudományos körökben is. Egyesek úgy gondolják, nagyban hozzájárulhat a kóros elhízáshoz, mások azt mondják, annak akár a következménye is lehet. Bármi is az igazság, tény, hogy egy 2017-es tanulmányban bizonyítékokat találtak arra, hogy a kényszerevéssel összefüggő viselkedések sokkal nagyobb arányban fordulnak elő olyanoknál, akik a túlsúlyukkal kapcsolatban keresnek fel szakembert, illetve súlycsökkentő műtéttel akarják orvosolni a problémájukat.

Mások szerint az evési kényszer mégsem betegség

A meglévő kutatási eredmények ellenére a szakemberek jelentős része úgy véli, azokból nem származik elegendő mennyiségű bizonyíték arra, hogy ki lehessen jelenteni: az ételfüggőség önmagában egy létező betegség. Azt ugyan senki sem vitatja, hogy a túlevés létező jelenség, és adott esetben a lelki okokat, mint kiváltó tényezőket sem kérdőjelezik meg, csupán az önálló betegségként való megnevezést nem tartják helyénvalónak, inkább okozatnak tekintik, amit természetesen, kezelni kell (dietetikus, pszichológus közreműködésével). Az étkezési zavarok tekintetében néhány terület tisztázásra vár még:

  1. Élelmiszer-függőség és a kábítószer-,gyógyszerfüggőség közti lényeges különbségek: Az ezekkel összefüggésbe hozható addikciók lényegesen különböznek. Hiába igaz az, hogy mindkettő serkenti az agy jutalmazással kapcsolatos központját, az élelmiszerek nem fejtik ki ugyanazt a farmakológiai hatást, mint a gyógyszerek/kábítószerek, vagyis nem befolyásolják úgy vagy olyan mértékben a szervezetben lejátszódó egyes folyamatokat.
  2. Egyelőre nem tudni milyen ételek, ételkombinációk okoznak függőségeket. Patkányokon végzett kísérletek azt mutatták, hogy a magas zsír- és cukortartalmú étrend függőséget idézhet elő. Mindazonáltal több hosszabb távú, emberekkel történő vizsgálatra van szükség ahhoz, hogy ez bizonyítást nyerjen az emberi szervezetre vonatkozóan is.
  3. Az elhízás és a falási kényszer nem minden esetben hozható kapcsolatba: mint említettük, a kényszerevést kapcsolatba hozták bizonyos étkezési zavarokkal, ezen belül is a falási zavarral (BED). Viszont a BED-ben szenvedők nagy része nem elhízott, valamint a legtöbb elhízott nem tapasztal függőséghez köthető tüneteket. 
  4. Az ízletesség sem feltétlenül a túlfogyasztás és az elhízás okozója, mivel egy kevésbé zsíros, cukros étel után is vágyakozhat valaki.

Ételfüggőségek oka lehet-e a jojódiéta?

A fogyókúrás módszerek általában nem bizonyulnak sikeresnek, abbahagyásuk után a leadott kilók visszajöhetnek. Emellett sok diéta tilt is meghatározott ételeket, ami nem mindenképpen jár az ezek utáni vágyakozással vagy túlfogyasztással, de potenciális veszélye lehet annak, hogy ilyen magatartást vált ki valakinél.

Mit lehet tenni a túlevés megszüntetése érdekében?

A változtatáshoz mindenképpen érdemes szakember segítségét kérni: dietetikus és pszichológus segítségére lehet szükség, tekintve az addikciót dietetikus nem tudja megszüntetni, a gyökérproblémát nem képes kezelni, ha az lelki, pszichés eredetű.

De a túlevés hormonális eredetű is lehet, akár pajzsmirigyzavar, kezdődő cukorbetegség is kiválthatja - ezért érdemes elmenni vérvételre, és gasztroenteorológussal is beszélni!

Étkezéssel kapcsolatos kérdésekben egy dietetikus tanácsait kikérni nagyon hasznos lehet, valamint érdemes a következő ajánlásokat figyelembe venni:

  • Egy-egy evés alkalmával optimális mennyiséget szedjen ki a tányérjára, és az étel többi részét tegye el szem elől.
  • Lehetőség szerint összejöveteleken távol üljön a büféasztaloktól.
  • Látható helyen tápláló élelmiszereket tároljon, ezzel is ösztönözve azok fogyasztását.

Olvasson tovább! A lelkiállapota is meghatározó lehet a cigaretta letétele során!

Az elhízás egy összetett dolog, számos lehetséges kiváltó oka lehet. Ezeket a mögöttes problémákat nem lehet olyan diétákkal megoldani, melyek hirtelen fogyásokat eredményeznek, hiszen ezek nagy részénél a diéta abbahagyása utáni 5 éven belül a plusz kilók visszatérhetnek. Eredményesebb megoldás lehet változtatni az életmódon, egészséges, változatos étrendet követni, mellette pedig odafigyelni, van-e valamilyen más, akár lelki, akár testi probléma a háttérben, amit a megfelelő szakember segítségével fel lehet deríteni.

Dr. Szabó Linda

Gyógyszerész

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Ezért nem mindegy, hogy melyik oldalunkon alszunk

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

#Alvászavar

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához