Ezeket látta már?

Ez már tényleg az utolsó...! (a szesz nyomában)

Azt mondják, az egyik leggyakrabban használt pszichoaktív drog, amit emberiség használ. Azt is mondják, hogy öl, butít és a ny/gy/omorba dönt...

Ipari mennyiségben fogyasztva mindenképpen, de ha ésszel fogyasztjuk, akár még hasznunkra is válhat... Ez persze nem felhívás keringőre.

Ez már tényleg az utolsó...! (a szesz nyomában)

A túlzott alkoholfogyasztás nagyon sok ember és ezáltal nagyon sok család életét keseríti meg. Amellett, hogy tönkreteszi a májat, idegrendszert, a szívet, az agyat, magas vérnyomást okoz még a családi kasszát is jelentősen megcsapolja- képletesen szólva. Akkor beszélünk alkoholizmusról, ha az ital a mindennapok részévé válik, és képtelen az adott illető lemondani a betevő kupicákról. Amikor kialakul a tényleges alkoholizmus, fizikai és pszichés függésről is beszélünk.

Sokat hallani, hogy a függő minden áron hozzájut a függés tárgyához (alkohol, bármilyen formában)- ezért nem átall bevetni agressziót illetve bűncselekményekre is képes az ital érdekében. A függő viselkedése az alkoholizmus következményeként erőszakos lesz, tönkreteszi a közvetlen környezete életét, a társadalom deviáns egyénként tekint rá- gyakorlatilag kiveti magából. A munkáját képtelen lesz elvégezni, a törvénnyel is összeütközésbe kerül sokszor.

Miért?

A miértek-re nehéz a pontos választ megadni, rengeteg tényező együttállása, vagy a szerencsétlen sorsú egyének folyamodnak ehhez az életmódhoz. Sok alkoholfüggő egyén szexuális élete sem működik megfelelően, hiszen tönkremegy a szervezet. Hogy honnan ismerjük fel az alkoholproblémákkal küzdő embert? Jellegzetes tünetek engednek arra következtetni, ha valaki nemcsak alkalmanként, eseményekkor, hanem a nap minden szakában a pohár fenekére néz.

A személyiség megváltozik, ez önmagában nem utal még alkoholizmusra, de mindenképpen egy intő jel lehet. Azonban furcsa viselkedésbeli, úgynevezett "kihagyásai" lehetnek valakinek. Minél többet iszik, annál többet követel majd a szervezet egyre többet és többet fogyaszt alkoholból, hiszen csak így tudja magát "szintbe" hozni.

Ami minden alkoholistára jellemző: tagadja, hogy bármilyen gondja is lenne a folyékony méreggel. Sokszor zugivókként vonulnak el, otthon isznak, magukban; nem meglepő, hogy már kora reggel kezükben szorongatják a butykost. Ha a szervezet nem kapja meg az adott mennyiséget alkoholból egy nap, akkor remegés foghatja el az egyént; azonnal csillapítani kell alkohol iránti "éhségét". Ha ez nem történik meg azonnal, feszültté, agresszívvé válik, és máris generálódik a láncreakció.

A leszokás felé

Sokan próbálkoznak a leszokással, azonban nem egyszerű ezt véghezvinni. Ugyanúgy, mint a cigarettánál való leszokásnál, az alkoholnál is az erős elhatározás lehet az adu ász. Ha ez megvan, akkor minden sínen van, és hamarabb kijöhet valaki az alkohol fogságából. Ha azonban nincs meg az erős jellem a leszokáshoz, akkor keveset tehetünk.

Sokan viszont nem folyamatosan, hanem alkalmakként isznak, de akkor mint a gödény. Ez is alkoholizmus, hiába takaróznak azzal, hogy csak néha fogyasztják. Szakaszos alkoholizmusról beszélünk, ha valaki hosszú hónapokig nem nyúl a pohár után, majd hirtelen újra a lovak közé csak és ereszd el a hajam bulikat rendez az üvegek társaságában.

Ha valaki nyakig benne ül a "piában", mindenképpen kérje szakember segítségét, mert a hirtelen abbahagyás fizikai tüneteket okoz, és ilyenkor- szomorú tény, de igaz- a környezete nincs biztonságban az idegrendszer gyengesége miatt. Ilyenkor remegés, hallucinációk, tudatzavar, izzadás, különböző rohamok és szorongás lesz úrrá az alkoholistán. Összehangolt orvosi és pszichológiai kezeléssel szép eredményeket lehet elérni.

Furcsa és szomorú mókuskerék ez. Könnyű mondani, de mégis próbáljuk meg: ha környezetünkben ilyen tünetekkel küzdő, de bármilyen segítséget elutasító emberrel találkozunk, igyekezzünk minden fórumon "becserkészni" őt, biztosítani őt arról: bármikor ott vagyunk, hogy segítő jobbot nyújtsunk neki!

Forrás: Napidoktor
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához