Ezeket látta már?

Fekete Afrika sötét élményeiről

Az elmúlt évben az egzotikus országokba készülő utazók közel harmada afrikai úti célpontot választott magának. Ez nem meglepő, hiszen a „fekete” földrész mindenkinek az igényeit kielégíti: akik olcsón szeretnének pihenni vagy egy szafarira vágynak, azok általában Kenyába utaznak, ha valakinek a nyugalom, a türkizkék tenger és a korallzátonyok jelentik a legtöbbet, az Mauritius vagy Zanzibár szigetét választja, aki pedig a luxust szeretné élvezni, az a Seychelle-szigeteket látogatja meg. Afrika valóban egy más világ, amely elbűvöl egzotikus miliőjével, de amely egyben az egészségünket is komolyan veszélyeztetheti. Ezért is kell felkészülni az erre a kontinensre látogatóknak az itt előforduló betegségek megelőzésére is.

A szafarik kockázatosak?

Fekete Afrika sötét élményeiről

A legtöbb utazó azért választja Kenyát vagy Tanzániát téli úti céljául, mert szeretne részt venni egy valódi szafarin. A vadregényes kirándulásokon valódi felfedezőnek érezheti magát mindenki, hiszen dzsipeken szállítják a vendégeket, miközben körülöttük szabadon kószálnak az eddig csak állatkertből ismert egzotikus vadállatok: a zebrák, majmok, vízilovak, oroszlánok, gepárdok. Ezek a szafarik általában annál élvezetesebbek, minél inkább beljebb megyünk Afrika belsejébe, minél inkább megtapasztaljuk a zord szavannák varázsát, minél inkább átéljük a nomád életmódot. Még a luxuskörülményeket biztosító szafari-telephelyeken is sátorban kell lakni, és helyben készülnek a finom ételek és italok, miközben a táborozók közelről is megcsodálhatják a körülöttük ólálkodó vadállatokat. Ha egy ilyen szafarin szeretnénk részt venni, akkor komolyan fel kell készülnünk az utazásra egészségügyi szempontból is. Elengedhetetlenek a hepatitis A és a hastífusz elleni oltások, mivel a szafarin bármikor kerülhetünk olyan helyzetbe, hogy ellenőrizetlen forrásból származó ételt vagy italt fogyasztunk. Fontos, hogy felkészüljünk a véletlen balesetekre, sérülésekre, így jó, ha minél előbb beoltatjuk magunkat hepatitis B ellen, valamint felvesszük a tetanusz oltást is, amennyiben az elmúlt 10 évben nem kaptunk. A kolera és a veszettség elleni oltás is javasolt bizonyos esetekben. Veszettség elleni védőoltás beadatása szükséges, ha állatokkal közvetlen kapcsolatba is szeretnénk kerülni. Kenya (2000m alatt), kivéve Nairobi-t és Tanzánia (1800 m alatt) egész területén komoly veszélyt jelent a szúnyogok által terjesztett malária is, ami ellen gyógyszeres kezeléssel védekezhetünk, hiszen a sátrakban a szúnyogriasztó önmagában nem sokat ér! A malária elleni gyógyszer feliratásakor ügyelnünk kell arra, hogy ne chloroquine hatóanyagú gyógyszer szerepeljen az orvosi vényen, hiszen erre a hatóanyagra rezisztensek a paraziták, így a malária ilyen hatóanyagú készítménnyel nem előzhető meg. A közép-afrikai országokban még elterjedt a kolera és a sárgaláz is, amely ellen szintén védőoltással lehet védekezni. A sárgaláz ellen 10 nap alatt alakul ki védettség, és 10 évre szól.

Álomszigetek - valóságos fertőzések

Kenya és Tanzánia

Kenya és Tanzánia partjaitól nem messze három csodálatos sziget várja a fehér homok szerelmeseit. A fűszerszigetnek is nevezett Zanzibáron ne hagyjuk ki a főváros piacait, mivel itt szinte minden egzotikus fűszert és fűszerkeveréket beszerezhetünk. Az ország gasztronómiája nemcsak a fűszerek miatt híres, hanem amiatt is, hogy három földrész, Afrika, Európa és Ázsia hagyományait elegyíti. Érdemes az utazás előtt beoltatnunk magunkat hepatitis A és B, valamint hastífusz ellen, így bátran hódolhatunk Zanzibár ínyencségeinek, az ételekkel és italokkal könnyen elkapható hepatitis A vírus és tífusz baktérium nem jelenthet veszélyt. Természetesen ne feledjük, hogy a gyümölcsöket hámozva fogyasszuk, és válasszunk a magasabb kategóriájú éttermek kínálatából az olcsó utcai árusok helyett. Talán így elkerülhetjük a hasmenést. Zanzibár szigetén a malária szúnyogok csípésétől is óvakodnunk kell megfelelő ruházattal és rovarírtószerek használatával. A malária megelőzésére javasolt gyógyszer szedésének megkezdése legkésőbb az indulás előtt 1-2 nappal ajánlott.

Mauritius

Mauritius az elmúlt két évben került be az egzotikus úti célpontok listájára, és ma már valódi slágerré vált az utazók körében. Mindenki számára vonzóak a fehér homokos tengerpartok, a minden igényt kielégítő luxusszállodák, a forgalmas főváros gyarmati stílusban épült ódon utcácskái. Mauritiuson az indiai és az afrikai kultúra keveredik, például az őslakosság sem teljesen fekete, mint az afrikai partokhoz közelebb lévő Zanzibáron. Az itt élők kedvesek, és a közbiztonság is elég jónak mondható, így bátran szervezhetünk önálló kirándulásokat. A sziget késő nyáron és kora ősszel rendkívül csapadékos, ilyenkor ügyelni kell a maláriaveszélyre is, főként a falvakban. Ha tehetjük, aludjunk moszkitóháló alatt, mindig kenjük be a szabadon lévő testrészeinket szúnyogriasztó krémmel, illetve malária elleni gyógyszerrel is védekezzünk. A háziorvosunk ill. az oltóközpontok pontos felvilágosítást tudnak adni a malária elleni gyógyszerekről, illetve a védőoltásokról. Mauritiusra utazók számára továbbá ajánlott a hepatitis A és B, valamint a hastífusz elleni védőoltás felvétele is.

Seychelle-szigetek

A Seychelle-szigeteket nevezhetnénk az ellentétek szigetének is: sík, hófehér homokos, korallos partok váltogatják egymás a vulkáni eredetű fekete dombokkal, hegyekkel, sziklákkal, az európai körülményeket is messze felülmúló, pompázatos, ötcsillagos luxusszállodák várják az ideutazókat, miközben az ország őslakossága éhezik. A gyönyörű turistaparadicsomok mellett a helyiek nyomornegyedeivel is találkozhatunk. A szigetre látogatóknak egészségügyi szempontból is fel kell készülniük a végletekre: a hepatitis A és hastífusz oltás felvétele mindenképpen ajánlott, hiszen a luxusszállodák személyzete túlnyomórészt a helyi lakosok közül kerül ki, akik nem mindig a megfelelő higiéniai körülmények között élik mindennapjaikat, és óvatlanul is megfertőzhetik az európai utazókat. A hepatitis B elleni védőoltás felvétele is megfontolandó, hiszen akár egy fogászati beavatkozás során is el lehet kapni ezt a súlyos, gyakran halálos kimenetelű betegséget.

Ajánlott a hepatitis, valamint a hastífusz elleni védőoltások felvétele, és malária ellen gyógyszerrel védekezni

Amennyiben kiválasztottuk, hogy télen melyik egzotikus afrikai paradicsomba szeretnénk ellátogatni, akkor az utazás előtt legalább egy hónappal keressük fel háziorvosunkat vagy látogassunk el a hozzánk közel eső megyei oltóközpontba, ahol pontos felvilágosítást kaphatunk a védőoltásokról és a szükséges gyógyszerekről. Annyi azonban biztosan elmondható, hogy az afrikai térségben általánosan ajánlott hepatitis A és B ellen, hastífusz és a malária ellen védekezni. A többi védőoltás felvétele pedig attól függ, hogy melyik területre utazunk pontosan, és ott milyen szabadidős programon veszünk részt.

Forrás: Medipress
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához