Ezeket látta már?

Mit jelent, ha kutyád mélyen a szemedbe néz?

kutya, szemedbe néz, szemkontaktus, magyar kutatás

Egy új magyar kutatásban az ELTE Etológia Tanszékén azt vizsgálták, hogy a kuyta fejformája mennyiben befolyásolja az emberekkel kialakított szemkontaktusát. Egyáltalán van-e különbség kutya és eb között, ha szemkontaktusról van szó?

Az Index készített interjút Bognár Zsófiával az új kutatás eddigi eredményeiről. Az írásból többek között az is kiderül, hogy több mint száz családi kutya viselkedését tanulmányozták át, mielőtt friss eredményekkel jöttek elő. A kísérlet keretében arra az feltételezésre jutottak, hogy a rövidebb fejű kutyák gyorsabban veszik fel a szemkontaktust, mint hosszabb fejű társaik.

Mi lehet a magyarázat?

Bognár Zsófia azt is elárulta, hogy egy korábbi felmérés eredményeképpen kiderült például már az, hogy az emberi mutatást is jobban követik a rövid fejűek.

A kutató szerint az egyik magyarázat az lehet, hogy a kutyák látásában van különbség, hiszen a fej formájától függően máshogy épül fel a retinájuk is. Bognár azt is hozzátette, hogy a mopsz és a boxer például élesebben lát látótere közepébe, így pedig többször létesítenek az emberekkel szemkontaktust.

Miért néz a kutya a szemedbe?

Korábban már kiderült, hogy a kutyák előszeretettel alakítanak ki az emberekkel szemkontaktust, miközben fajtársaikkal nem szívesen. A motiváció is egészen más, míg az emberek szemébe azért néznek, hogy a kötődést erősítsék, hiszen a szemkontaktus közben oxitocint, boldogság hormont termel a szervezetük, addig a többi kutyával történő szembenézés támadó magatartást jelez.

Lehet, hogy az ember preferenciája miatt alakult ki ez a különbség?

Ám a kutató azt is hozzátette, hogy megeshet, hogy a rövidebb fejű kutyák a babaséma miatti arcfelépítés miatt kapnak nagyobb figyelmet az emberektől, és így lehet, hogy ezeknek a kutyáknak több lehetőségük van arra, hogy gazdijuk szemébe nézzenek.

Bognár szerint valószínűleg mindkét előbb felsorolt tényező lehet annak az oka, hogy a rövidebb fejű kutyák és az emberek között több a szemkontaktus.

A kutató a jövőben azt is szeretné majd vizsgálni, hogy miben különböznek azok a gazdák, akik rövidebb, és azok, akik hosszabb fejű kutyát választanak.

Ez is érdekelheti:

Forrás: index
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához