Ezeket látta már?

Otthonápolási kisokos hozzátartozóknak

2017.01.11. Módosítva: 2017.01.11.

Ha hozzátartozónk hosszabb-rövidebb ideig ágynak esik, haladéktalanul meg kell szerveznünk ápolását. Mik legfontosabb teendőink?

Ha kórházból kerül otthoni ápolásra a beteg, hozzátartozója az intézményben, illetve a háziorvosnál kaphat tájékoztatást az ingyenesen igénybe vehető ápolási lehetőségekről és a gyógytornáról. A kórházi szakemberek segítenek elindulni az otthonápolás útján, szükség szerint felírják az eszközöket, tápszereket, megadják a javaslatokat az ápolási szolgálat, a gyógytornaórák igényléséhez. Betegünk hazakerülhet pl. hólyagkatéterrel, gégekanüllel, hasfalra kivezetett végbélnyílással (sztóma), nehezen gyógyuló sebbel, féloldali bénulással. A szakemberek megtanítanak bennünket a kórházban a gyógyulást elősegítő segédeszközök kezelésére, s így mi is el tudjuk látni betegünket.

Az ápolási szolgálat szakápolói elvégzik az eszközös beavatkozásokat, pl.: speciális kötszerekkel kezelik a hosszan gyógyuló sebeket, kicserélik a katétert, segítenek a hasfalra kivezetett végbélnyílás szakszerű kezelésében, a mesterséges táplálásban, beadják az injekciót.

Felfekvés, tüdőgyulladás, trombózis

De rendkívül fontos feladatok hárulnak ránk is a szakápolók munkája mellett. Meg kell előznünk a szövődményeket! Az egyik leggyakoribb komplikáció a felfekvés (decubitus). Elkerülésében nagy segítségünkre van a felfekvést megelőző, azaz anticecubitus-matrac. Szerezzük be, ha van lehetőségünk rá! Emellett óránként, kétóránként meg kell változtatnunk a beteg testhelyzetét, azaz fel kell ültetnünk, vagy megfordítanunk a másik oldalára.

A hosszas fekvés miatt tüdőgyulladás is kialakulhat. Megelőzési módja szintén a forgatás, ültetés, légzőtorna, fizioterápia. Az ágyhoz kötöttség kedvez a trombózisnak. Elkerülésére ajánlott az egész test átmozgatása, különösen a láb tornáztatása. A torna még azért is szükséges, hogy ne rögzüljenek, károsodjanak az ízületek a hosszas fekvés miatt. Operált betegeknek is elengedhetetlen a műtét következtében érintett testrész tornáztatása. Műtétet követően lényeges az előírt "vérhígító" gyógyszer szedése, vagy injekció formájában a bőr alá szúrása. A tornát az operációt végző kórházi szakorvos rendelheti el a zárójelentésen, s a háziorvos írhatja ki. Műtétet követően a beteg az otthonában veheti igénybe a gyógytornaórákat.

Fürdés, étkezés, szeretet, törődés

Napi tennivalóink közzé tartozik a beteg fürdetése, mosdatása. Tartsuk tisztán a bőrt, fokozottan fi gyeljünk a száj, szem, nemi szervek lemosására, a testhajlatok szárazon tartására. Szükség esetén nedvszívó betétet, pelenkát írassunk ki. A beteg erőnlétének visszatérését elősegítjük ízletes, könynyen fogyasztható, tápláló, gusztusosan tálalt ételekkel, a mindig kéznél lévő ásványvízzel vagy teával. Ha természetes módon nem lehetséges a beteg táplálása, tápszerekkel biztosítsuk a tápanyagot, melyet a normál tápláláshoz kiegészítésként is adhatunk. A tápszert a háziorvossal írathatjuk fel. Ha a beteg érzi a család szeretetét, törődését, ez inkább ösztökéli gyógyulásra, mintha egyedül kellene megküzdeni betegségével. Állapotától függően fokozatosan arra törekedjünk, hogy amennyire csak lehet, nyerje vissza önállóságát a beteg. Először segítsük felülni az ágyban, majd székben, ülő kocsiban, aztán karját fogva segítséggel, járókerettel, később bottal sétáljunk vele. A teljes rehabilitációhoz speciális rehabilitációs intézetek állnak rendelkezésre, melyekről a kórház és a háziorvos is nyújt információt.

Bővebben: www.debkard.hu Kardio Magazin

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához