Ezeket látta már?

Mi csípett meg? Ebből tuhatja meg, hogy ágyi poloskákkal együtt alszik!

ágyi poloska, ágyi poloska irátsa, ágyi poloska csípése, irtás, vegyszer

Idén sokkal elővigyázatosabbnak kell lennünk a szállásokon, mert olykor a foghíjas személyzet miatt nem mindenhol jut elég figyelem a higiéniára.

A poloskafertőzés igazán alattomos dolog, nagyon nehéz észrevenni a matracokon a fertőzés kezdeti szakaszában. Általában külön kiképzik a szobalányokat, hogy milyen jelekre kell figyelni, és ha azok megjelennek, akkor azonnal matracot kell cserélni. A probléma egyik forrása, hogy mire észreveszik a szálláson, hogy baj van, már az előző vendéget összecsípték

Az ágyi poloska általában éjszaka aktív, nevét onnan kapta, hogy ágyban fekve szerezzük a legtöbb csípést. Az ágyi poloska csípése abban a pillanatban egyáltalán nem fájdalmas: nem vesszük észre, nem látjuk, hogyha megcsíp.

Miből jöhetünk rá, hogy ágyi poloskával van dolgunk, mit tegyünk, és mit ne tegyünk a kiírtásuk érdekében?

Az ágyi poloska rejtőzködő életmódot folytat, csak táplálkozni bújik elő, majd ha végzett a vérszívással, igyekszik is vissza a búvóhelyére, ami legtöbbször képkeretek, kapcsolók, bútorok, könyvespolcok hézagai, eldugott részei. Az ágyi poloska általában éjszaka aktív, nevét onnan kapta, hogy ágyban fekve szerezzük a legtöbb csípést. Akkor is olyan testrészeken, amik a pizsamából, takaróból kilógnak.

Például: kézfej, lábfej, lábszár, nyak. Szerencsére a csípéssel fertőző betegségeket nem terjeszt, tehát nem kell olyan következményektől tartanunk, mint a kullancsok esetében.

7 kevésbé ismert betegség, amiket a kullancsok terjeszthetnek >>

Ezek az ágyi poloska csípéséről árulkodó jelek

Az állat által okozott piros foltok és viszketés nem azonosítja egyértelműen az ágyi poloskát, de gyanakodni érdemes rá, ha nem is találjuk meg a rovart. Nehezíti a felismerést, hogy nem minden ember reagál ugyanúgy a poloska csípésére: vannak, akik enyhe pírt szereznek, míg másokon akár gennyes elváltozásokat is képes okozni. Ha a foltokat általában éjszaka szerezzük, akkor nagy valószínűséggel ez a nem várt vendég okozza a problémát.

Az ágyi poloska csípése apró és kerekded, kiemelkedik a bőr felületéből, leginkább a csalánkiütésre hasonlít. Rendszerint a csípés kipirosodik, megduzzad és erős viszketés jelentkezik. Egyéb rovarcsípésekkel ellentétben az ágyi poloska csípésének helye nem mindig lesz azonnal észrevehető! Akár még az is előfordulhat, hogy csak egy-két hét elteltével vesszük észre, hogy megcsípett az ágyi poloska. Fontos ismertetőjel, hogy nem egy-egy csípést ejt, hanem több is található egy kisebb területen, ezért az ágyi poloska csípése könnyen összetéveszthető allergiás reakció vagy fertőző betegség okozta kiütéssel.

Az ágyi poloskák jelei a lakásban

Jelenlétéről több dolog árulkodik: az elhullott ágyi poloska, illetve ágyi poloska által vedlett bőr, vérpöttyök a huzaton, ágyi poloska ürülék (kis fekete pöttyök az ágykeretek alján, matracokon, varrások mentén és egyéb búvóhelyeken) ágyi poloska peték, és a jellegzetes bűz, amit a bűzmirigye miatt érezhetünk.

Az ágyi poloska hossza 4-7 milliméter. Színe az áttetsző világosbarnától a sötét vörösesbarnáig terjed. Lábain fejlett karmok és tapadókorongok találhatók, melyek segítségével függőleges felületeken is könnyedén mozog. Táplálkozás előtt teste lapos, korongszerű. Szájszervének hegyes végét vérszívásra szondaként használja. HIába tud rengeteg kellemetlenséget okozni,az ágyi poloskák nem tartoznak azon veszélyes rovarok közé, melyeknek kötelező lenne az irtásuk.

Ágyi poloskák Budapesten

Egyik olvasónk, Irina is épp küzd a rovarok ellen 5. kerületi lakásában:

"Nem tudok aludni, szinte érzem, ahogy esténként az arcomon mászkálnak. A melltartóm is tele van az ürülékükkel, a ruháim, minden. Viszkető csípések vannak rajtam. 2-3 órát alszom éjjelente, több ismerősöm már nem enged be a lakásába. 60 C-fokon kell mindent mosni, nem számít, hogy valamit amúgy csak 30 C-fokon szabadna. Mindent zsákolni kell és befújni. Borzalmas, így nem lehet élni" - nyilatkozta lapunknak.

"Januárban nálam aludt az unokám, és látta, hogy valami mozog az ágyban. Az interneten megnéztük, mi lehet, és nyilvánvalóvá vált, hogy ágyi poloskákkal van dolgom" - folytatta a kétségbe esett nő a történetét. " - Amikor elmondtam a szomszédaimnak kiderült, hogy ők is hasonló problémával szenvednek vagy szenvedtek pár évvel ezelőtt: szabad forgalmú irtószerekkel és petróleummal próbálták kiűzni ezt a fajta poloskát. De a petróleum nem megoldás a poloskák kiirtására. Felhívtam egy Kártevőirtó céget, akik azonnal kijöttek. Az irtás után közölték velem, hogy a petróleumtól ezek a vérszívók nem pusztulnak el, csupán átmenekülnek a kezeletlen lakótérbe vagy akár szomszédba, és ott fognak elszaporodni, illetve rövid időn belül vissza is térhetnek."

Mit ne tegyünk az ágyi poloska ellen?

Ne forgassa fel az egész szobát! Természetes reakció, hogy ha észrevesszük az ágyi poloska jeleit, ami maga a rovar vagy az üledéke (jellemzően apró pirosas pontok), levedlett kültakarója is lehet, akkor megpróbáljuk eltávolítani a bútordarabot, amin megláttuk. Sajnos ez nem vezet eredményre. Az pedig még kevésbé, ha megpróbáljuk átvinni valahová a bútort esetleg mosás vagy porszívózás céljából.

Felesleges bolti rovarirtókkal, házi praktikákkal húzni az időt. A különböző, boltban kapható rovarirtók használata nem fog segíteni, még akkor se, ha esetleg egy nagyobb fészekre bukkanunk valahol a könyvespolc sarkában vagy a bútorok hátoldalán. Hívjunk ki egy rovarirtó szakembert - ezeknek a rovaroknak a kiirtásához elengedhetetlen a rájuk szabott vegyszer használata.

Nem, nem elég kidobni a matracot! Ahogy az előbbiekből kiderül, az ágyi poloska nem csak az ágyunkban, matracunkban élheti világát, hanem a ház számos más részén is. Azért, mert történetesen ott látjuk a nyomait, még nem lesz elég megszabadulni a matractól. A matrac huzatának mosása, kiporszívózása se jelent megoldást, hiszen a búvóhelye, fészke bárhol máshol is lehet.

Ha társasházról van szó, máshol is irtatni kell. Az ágyi poloskák a közhiedelemmel ellentétben nem csak a koszos, rendetlen házakban, lakásokban vernek tanyát (bár az kétségtelen, hogy egy bútorokkal telezsúfolt lakásban több helyük van elbújni), nem ismernek zárt ajtókat, és gyorsan szaporodnak, elszaporodnak a szomszédoknál is.

Hogyan lehet kiirtani ezeket a poloskákat?

Az irtást mindenképpen szakemberre kell bízni. A kezelést a lakásban elhanyagoljuk akkor a poloska elszaporodik, ezáltal akár teljes háztömböket is megfertőzhet. Azonban ha az irtás ellenére időszakosan visszaköszön, vagy egy fertőzött régióról van szó, mindenképp a lakóközösség összefogásával megvalósuló, szervezett irtásra van szükség, máskülönben megkeseríti az emberi élet mindennapjait.

Bár nem előírás, de bevett szokás, hogy a lakóközösség a közös költségből finanszírozza a kártevőirtás folyamatát, illetve a közös képviselő egyik feladata közé tartozik, hogy a problémáról az összes lakót értesítse. Ugyanis, ha több lakó szerez tudomást a poloskákról, és egyszerre végzik el az írtást, akkor nem csak kedvezményesebb az ára, de ténylegesen megszünteti a problémát.

A poloska jellegzetes nyomai a ruhán. Az ágyi poloskák jellegzetes ürülékfoltjai a ruhákon, Irina lakásában. Forrás: egeszsegkalauz.hu

Milyen negatív hatással van a szervezetre az ágyi poloska?

Az ágyi poloska vérszívása 5-10 percig is eltarthat, de nem tud életveszélyes kárt okozni bennünk - viszont az életminőségünket jelentősen lerontja. Szúnyogcsípéshez hasonló bőrelváltozásokat és bőrgyulladást okoz, ami akár hetekig elhúzódó kellemetlen és pszichés érzet okozója is lehet.

Miért bukkannak fel az ágyi poloskák?

Az ágyi poloska kétféle módon kerülhet be a lakásba. Jön a saját lábán – főként a panellakások különféle résein át -, illetve mi saját magunk is haza vihetjük, ha egy olyan tömegközlekedésen, lakásban vagy egyéb helyen járunk, ahol ágyi poloskák vannak.

"Évről-évre több bejelentés érkezik hozzánk és sajnos nemcsak a szociálisan rászorulóknál, higiéniát mellőzőknél, de egyre többször jómódú személyek otthonaiból, akár többcsillagos szállodáknál is előfordul." – árulta el az soskartevostop.hu - top szakértője.

Az érintettek sok esetben azért szenvednek évekig a vérszívóktól egy társasházban, mert az irtással gyakran egymáshoz is átkergetik az ágyi poloskákat, és bár tudják, hogy szervezett irtásra lenne szükség, senki nem mer kezdeményezni, mert vagy szégyellik, vagy nem érdekli őket" – tette hozzá a szakértő.

A poloskák irtása során a lakás minden fertőzött részét kezelik irtószerekkel. A poloskák irtása során a lakás minden fertőzött részét kezelik irtószerekkel. Forrás: egeszsegkalauz.hu

Milyen technikával történik az irtás?

A legelső lépés, hogy a közös képviselő értesítse a lakókat arról, hogy több lakásban is ágyi poloskák találhatóak – mindezt egy lépcsőházba kitűzhető felhívással is lehet jelezni. Így a poloskaírtók meg tudják kezdeni az egész lakástömb kezelését.

A szakértő szerint, az irtás technológiája többféle lehet: permetezés, porozás és kiegészülhet hidegködképzéssel; légtérkezeléssel. Az egész irtási folyamatot gyakran meg kell ismételni körülbelül két héten belül, mivel az engedélyezett poloskairtószerek a petéket nem pusztítják el (a poloskapeték 10-14 nap alatt kelnek ki). Sikeres irtásuk a több komponensű hatóanyagok egyidejű alkalmazása. A professzionális irtószerek azonnali, taglózó és kiűző hatással rendelkeznek, és belső hormonális rendszerük megzavarására is hat.

Olvasta már?

Ilyen bogarak élhetnek a párnájában

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

#rovarcsípés

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához