Ezeket látta már?

Hasi zsír: ezzel a módszerrel könnyebben megszabadulhat tőle

hasi zsír, elhízás

Kutatások szerint a hasi zsír ellen a legjobb egy bizonyosfajta edzésprogram.

A Duke Egyetem Egészségügyi Központjának kutatói az aerob mozgást, az erőnléti edzést, és a kettő kombinációját hasonlították össze. Megvan, melyik a leghatásosabb a has leadására.

A közvetlenül a bőrréteg alatt található zsír ugyanis nem annyira veszélyes, mint a hasi zsír, tudományos nevén a zsigeri zsír és a májzsír. Ez a zsírfajta mélyen a hasüregben található és ez tölti ki a belső szervek közti üregeket. A zsigeri zsír jelenléte nagyban növeli a szívbetegségekre, a daganatos megbetegedésekre és a cukorbajra való hajlamot.

Egészségügyi szempontból sokkal fontosabb az, hogy hol található az adott zsírmennyiség, mint az, hogy mennyi van belőle - nyilatkozta Dr. Cris Slentz, az egyetem fiziológusa.

A mostani kutatás során sikerült azonosítanunk a mozgásformát, amelynek segítségével a leginkább hatékonyan vehetjük fel a harcot a zsigeri zsír ellen.

Hasi zsír: az aerob mozgás vagy az erőnléti edzés segít?

Az eredmények szerint az aerob mozgásformák sikerrel csökkentik a zsigeri zsír, a májzsír és a májenzimek mennyiségét, valamint javítják a triglicerid- és az inzulin-szinteket is.

Az erőnléti edzés ezzel szemben bár növeli az izomtömeget és javítja az általános fizikai állapotot, nem csökkenti a káros zsír mennyiségét és nem javítja az inzulin és májenzim értékeket sem. Az aerob és az erőnléti edzés kombinációjával az aerob edzéshez hasonló eredményt érhetünk el.

Csatlakozzon egy szuper kihíváshoz, ami egész biztosan meghozza a mozgáshoz a kedvét:

Millió lépés az életért 2.0 - Így kell regisztrálni a Szív útja kihívásra - kattintson!

A nyolc hónapos kutatás során a tudósok összesen 196, túlsúlyos, 18 és 70 év közötti felnőttet vizsgáltak meg, akiket felosztottak a három különböző edzésformát követő csoportokba. Az aerob edzés csoportban a résztvevőknek hetente 20 kilométernyi futásnak megfelelő edzést kellett végezniük 80 százalékos maximum pulzusszám mellett. Az erőnléti edzést végzőknek hetente háromszor három szettnyi mozgásformát kellett végezniük 8-12-szer ismételve.

Bár mindhárom edzésprogram rendkívül kemény és megterhelő volt, Dr. Slentz szerint csak az aerob edzésmódszer hozott jelentős egészségügyi javulást.

A legfontosabb az, hogy hány kilométert futunk, és hogy mennyi kalóriát égetünk el. Ha kisebb intenzitással végezzük a gyakorlatokat, akkor nem fogunk annyi egészségkárosító zsírt égetni, mint amennyit szeretnénk. Ez ilyen egyszerű.

Az aerob edzés típusai

Választhatunk alacsony és magas intenzitású aerob edzést az ideális megterheléstől függően. Szervezetünk az energiát a zsírsejtek elégetéséből nyeri, nem pedig az izmok glikogénjéből. Így az alacsony intenzitású aerob edzéshez ennek megfelelően nem olyan sok energiára van szükség, tehát kis megterheléssel jár – ez a legnagyobb előnye ennek a mozgásformának. Hátránya viszont, hogy időigényes: minimum 45 perc a javasolt időtartam. A lassú biciklizés, kocogás vagy úszás mind az alacsony intenzitású aerob edzés kategóriájába tartoznak.

Magas intenzitású aerob edzés: nagy mennyiségű energiát éget el, viszont nem a zsírsejtekből, hanem az izomszövetek glikogénjéből – ennek lényege, hogy az anyagcsere felgyorsul az edzés alatt. Ez a mozgásforma nagyon intenzív, és keményebb erőfeszítést jelent, mint az alacsony intenzitású aerob edzés. Javasolt időtartama 30-40 perc, tehát gyorsan elvégezhető. Ebbe a kategóriába tartozik például a sprintfutás, a szobabiciklizés vagy a kick-box.

Ám jó tudni, hogy mind az alacsony, mind a magas intenzitású aerob edzés rövid távú zsírégetést jelent. Ezért érdemes kombinálni erősítő edzéssel, valamint egészséges, jól kialakított étrenddel.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Cukorbetegség ellen természetesen: ezt a 6 gyógynövényt vesse be

Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

diabétesz

Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához