Ezeket látta már?

Szívbetegségre botsport: a nordic walking javítja a szívműködést

nordic walking, szívbetegség, koszorúér-betegség, skandináv gyaloglás, síjárás, botsport

Ha új mozgásformát keres, tudjon róla: a nordic walking különösen kedves a szív számára.

Koszorúér-betegeknél - egyéb mozgásformák mellett - a hazánkban is divatossá vált nordic walking kimutathatóan javítja a szívműködést, az életminőséget és enyhíti a depressziós tüneteket.

A koszorúér-betegség oka a szívet ellátó erekben történő plakk-képződés. A következmények súlyosak lehetnek, hiszen a szív oxigénnel és tápanyagokkal való ellátása szenvedhet zavart. A koszorúér-betegeknél kiemelten fontos a rendszeres, tervezett fizikai aktivitás, a testmozgás, mivel az igazoltan hozzájárulhat az állapot javulásához.

Nem mindegy azonban, hogy milyen sportágat választanak a koszorúér-betegek. Noha a választásban a szakorvos véleményét mindenképpen érdemes kikérni, jó tudni, hogy a nordic walking ideális megoldás lehet.

Nordic walking: több, mint séta 2 pálcával

A nordic walking (magyarul: skandináv gyaloglás, síjárás vagy botsport) lényege, hogy egy pár speciális bot és különleges gyaloglótechnika segítségével hatékonyan, ugyanakkor kímélő módon fejleszthető az állóképesség, az izomerő és a mozgáskoordináció. A nordic walking nélkülözhetetlen kellékei a speciális botok, amiknek köszönhetően a nordic walking egyesíti a gyaloglás vagy futás és a sífutás előnyeit. A botok egyfajta ritmust adnak a gyaloglásnak. Emellett, ha valaki nordic walking-ol, akkor a bothasználat miatt hosszabbakat lép, mintha „csupán” gyalogolna, miközben a kezek és a lábak természetes, ellentétes irányú, a felsőtestet is megmozgató mozgása megmarad.

Vizsgálat is igazolja a Nordic walking kedvező hatását koszorúér-betegeknél

Koszorúér-betegeknél egyéb mozgásformák mellett a hazánkban is divatossá vált nordic walking egy 12 hetes edzési program után még a 26-ik héten is kimutathatóan javította a szívműködést és a depressziós tüneteket. Az eredmények a Canadian Journal of Cardiology szakmai folyóirat hasábjain jelentek meg.

A vizsgálatba 130 olyan koszorúér-beteget vontak be, akiknek korábban szív- és érrendszeri rehabilitációs programot javasoltak. A koszorúér-betegeket 3 csoportra osztották, és a 3 csoport mindegyike egy-egy fajta edzésprogramban vett részt 12 héten át. Az edzésprogramok a következők voltak:

  • HIIT: nagy intenzitású intervallum edzés (pl. nagyon gyors gyaloglás botok nélkül néhány percig, majd néhány perc pihenés, és ez többször ismételve),
  • MICT: közepes intenzitású folyamatos edzés (pl. botok nélküli folyamatos, közepesen megerőltető gyaloglás) vagy
  • Nordic walking (botokkal, kényelmes tempóban).

A betegek állapotát a 12. hét befejezése után 14 héten át nyomon követték

A vizsgálat célja az volt, hogy a 3 különféle edzésprogramot összehasonlítsa, és kiderítse azt, hogy a koszorúér-betegeknél melyik mozgásforma a leginkább hatásos.

Kiderült, hogy mindhárom edzésforma kedvezően hatott a koszorúér-betegek állapotára, és szívműködésére, de a legkedvezőbb hatást a nordic walking csoportba tartozó betegeknél tapasztalták. Nem elhanyagolható az sem, hogy a szív- és érrendszeri paraméterek javulása mellett mindhárom edzésforma hozzájárult a betegek életminőségének a javulásához és a depressziós tüneteik enyhítéséhez.

Szívhez szóló sportág

A rendszeres testmozgás mindenki számára fontos ahhoz, hogy megőrizze vagy visszaállítsa az egészségét és javítsa a közérzetét. A testmozgás mindennapokba való beiktatása számos krónikus betegség esetén igazoltan kedvező hatású. A koszorúér-betegeknél sincs ez másként. A tapasztalatok azt mutatják, hogy a koszorúér-betegek a diagnózist követően – első ijedtségükben – lelkesen kezdenek testmozgásba, azonban később megfeledkeznek arról, hogy az egészségükért minden nap tenni kell, és szükségük van a rendszeres mozgásra.

Mint az előbb bemutatott vizsgálat is rámutatott, a testmozgás, különösen a nordic walking, igencsak „kedves” a szív számára is. Ne feledjük, éljünk vele!

Ez is érdekelheti:

Dr. Budai Marianna PhD.

szakgyógyszerész

Forrás: egeszsegkalauz.hu
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához