Ezeket látta már?

Hogy döntsük el, melyik gomba mérgező, melyik nem?

gombaszedes

Hogyan kerülhetjük el a gombamérgezést?

Amikor csapadékosabb az időjárás és párás a levegő, már a városi járdaszegélyek mellől is előkandikálnak a különböző gombák, de az igazi dömping az erdőkben és mezőkön zajlik. Ami ránézésre "csak egy gomba", az lehet akár egy igazi ínyencség, de akár halálos kimenetelű mérgezést okozó gombafaj is. Hogyan lehet biztonsággal elkerülni, hogy mérgező gomba kerüljön a fazékba?

Ismerjük meg a gombákat!

Először is érdemes jobban megismerni az ehető gombákat. A megismerésre jó lehetőség a rendszeresen szervezett gombaismereti tanfolyamok valamelyike, de ha éppen ilyen nincs a környéken, akkor a szakirodalom is segítséget nyújthat.

Vihetünk magunkkal határozókönyvet a terepre, például az Ismerjük fel a gombákat 1-3. köteteinek jó hasznát vehetjük. Ezek a könyvek valamilyen fő megjelenési szempont szerint csoportosítják a gombákat, és a csoporton belül lapozgatással találhatjuk meg az éppen keresett gomba megfelelőjét.

A modernebb gombaszedők okostelefon alkalmazásra számos gombafelismerő appot letölthetnek. De képzettség nélkül a saját ellenőrzés nem ad teljes biztonságot!

Általános szabály: azokat a gombákat, amelyeket nem ismerünk fel, hagyjuk ott, ne szedjük le! Ha leszedtük, csak kesztyűben és külön zacskóban, kosárban, a többitől elkülönítve tartsuk, mert ha bevizsgálás után kiderül, hogy mérgezőt találtunk, akkor azokat a gombákat is ki kell dobni, ami ugyan nem mérgező, de érintkezett vel.

Ne higgyünk a "tuti" módszereknek!

Budapesten több piacon, vidéken pár helyen van lehetőség a szedett gombák szakellenőr által való átvizsgálására. Ezt sose mulasszuk el, hiszen ez a legbiztosabb útja a gombamérgezések elkerülésének. A netgombasz.hu oldalon egy országos bevizsgálói lista is található.

Számos tévhit kering a gombákkal kapcsolatban, de ezeknek ne dőljünk be! Ha egy gombát csiga vagy más állat megrágott, az nem jelenti azt, hogy ember számára is biztonsággal fogyasztható lenne. Az ezüstkanál próba (lényege, hogy a gombaételbe tett ezüstkanál megfeketedik-e) sem alkalmas módszer a mérgező gombák azonosítására. A különböző elkészítési módszerek (leforrázás, kalapbőr lehúzása) sem változtatják a mérgező gombákat ehetővé.

Ezekkel tehát ne kísérletezzünk, menjünk biztosra: a gombaszedés kellemes kikapcsolódás, ismerjük meg a gombákat, vigyünk magunkkal határozót, de a magunk által meghatározott gombát mindig vizsgáltassuk be gomba szakellenőrrel, és ezután fogyasszuk egészséggel!

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához