Ezeket látta már?

Sok fehérjét eszik, mégis hízik? Ez lehet az oka

fehérjebevitel, fehérje, diéta, vesekő

A magas fehérjebevitel nem mindig vezet fogyáshoz.

A három makrotápanyag, vagyis a fehérje, a szénhidrát és a zsír – közül a fehérjének van a legjobb hírneve. Dr. David Buchin, a Huntington Kórház bariátriai sebészetének igazgatója szerint a legtöbb felnőttnek mindössze 40-50 gramm fehérjére van szüksége naponta. Ha valaki több fehérjét visz be, mint amennyire szüksége lenne, annál az alábbi tünetek jelentkezhetnek – írja a lifestrong.com

1. Dehidratáció

"A kiszáradás az egyik tünete a túlzott fehérjefogyasztásnak" – mondta Alicia Galvin, a Sovereign Laboratories rezidens dietetikusa. A legvalószínűbb ok az, hogy a magas fehérje tartalmú étrend megemelkedett nitrogénszinthez vezethet.

"A fehérje egyik összetevője a nitrogén" – mondja Galvin. "Ha túl sok fehérjét eszünk, a szervezet megpróbál megszabadulni ettől a plusz nitrogéntől, ami a vizeletürítés fokozódásához vezet."

2. Fejfájás, gyengeség

A fejfájás és az általános fáradtság két másik lehetséges tünet, amely akkor jelentkezhet, ha valaki a túl sok fehérje fogyasztása miatt dehidratált. A fejfájás ketózis esetén is felléphet. A ketózis egy olyan anyagcsere-állapot, amely akkor következik be, amikor a szervezet a szénhidrátokból származó cukor helyett zsírt éget el. Ez a cél áll a keto diéta mögött. "Ha valaki gyengének érzi magát, akkor annak azaz oka, hogy kevés cukor van a szervezetében" – emelte ki Dr. Buchin.

3. Rossz lehelet

A túl sok fehérje fogyasztása kellemetlen szájszagot is okozhat. Dr. Buchin hozzátette, hogy a ketózisban lévő szervezet acetont termelhet, amelynek büdös szaga van. Galvin szerint azonban a fehérjében található két aminosav is hibás lehet.

"Két fehérjében lévő aminosavat, a ciszteint és a metionint a szájban lévő baktériumok kénvegyületekké alakítanak át, amely rossz lehelethez vezethet" – fejtette ki Galvin.

4. Székrekedés

Ha valaki sok fehérjét fogyaszt, akkor valószínűleg valamelyik másik tápanyagból például a szénhidrátból kevesebbet eszik, így kevesebb rostot visz be a szervezetébe. A rostban gazdag élelmiszerek, például a teljes kiőrlésű gabonafélék és a hüvelyesek fogyasztása segíthet enyhíteni a székrekedést.

5. Hasmenés

A székrekedés nem az egyetlen emésztési probléma, amit a magas fehérje tartalmú diéta okozhat. A Harvard Health Publishingben megjelent tanulmány szerint ha valaki például sok zsíros vörös húst, szalonnát, sajtot vagy más zsíros vagy sült ételt fogyaszt, akkor hasmenése is lehet.

6. Hízás

A túl sok fehérje fogyasztása súlygyarapodáshoz vezethet. Ez akkor fordulhat elő, ha valaki az olyan tápanyagokat, mint a szénhidrátok, fehérjével helyettesíti – derül ki a Clinical Nutrition című szaklap 2015. áprilisi kutatásából, amely szerint a magas fehérje tartalmú étrendek a súlygyarapodás nagyobb kockázatával járnak együtt.

Ha a túl sok fehérje olyan forrásokból származik, mint a vörös hús, a sült ételek vagy a teljes zsírtartalmú tejtermékek, nem feltétlenül segíti a fogyást vagy a testsúly fenntartását.

7. Vesekő

Hosszú évek alatt a túl sok fehérje fogyasztása vesekárosodáshoz is vezethet. A túl sok állati fehérje – mint a hús, a tojás és a tenger gyümölcsei – fogyasztása növelheti a szervezet húgysavszintjét, amelynek következtében vesekő alakulhat ki. A magas fehérjetartalmú étrend csökkenti a szervezet vizeletcitrát szintjét is, amely egy olyan vegyi anyag, ami megakadályozza a vesekő kialakulását. Ezeken kívül a túl sok fehérje arra készteti a szervezetet, hogy kalciumot válasszon ki, ami szintén vesekő kialakulását okozhatja.

Mennyi fehérje a túl sok?

Sajnos nincs egyértelmű válasz arra, hogy mennyi fehérjét kellene naponta fogyasztani, mert ez függ az ember korától, testsúlyától és életmódjától. Általában az ökölszabály 0,8 gramm fehérje/kg. Ha valaki fizikailag nagyon aktív vagy, sportoló vagy rendszeresen edz, akkor ez a mennyiség kilogrammonként 1,2-1,7 gramm fehérjére nő" – mondta Galvin.

Ezen kívül fontos, hogy a napi kalóriák legfeljebb 35 százaléka származhat fehérjéből. A túlzott fehérjebevitel egyik következménye ugyanis az, hogy idővel emésztési-, és veseproblémákhoz vezethet – olvasható a Food & Function című szaklapban. A jó hír az, hogy a fent említett tünetek többsége megszűnik, amint valaki csökkenti a fehérje mennyiségét, és több szénhidrátot fogyaszt.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Miért hízunk egészségesebb élelmiszerek mellett is?

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

hízás

Forrás: lifestrong
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához