Ezeket látta már?

Filléres házi praktika, régről ismert fűszer magas koleszterin ellen

vérzsír, koleszterin, koleszterinszint, HDL, LDL, trombózis

Ennek az ízes, régi fűszernek a jellegzetes íze és illata egy kénvegyületeknek, az allilszulfidnak köszönhető.

Ősrégi konyhai fűszerünk, a vöröshagyma annyi mindenre jó, ami az egészségünket illeti, hogy felsorolni is alig tudjuk. Íme, néhány, nagyanyáink által is őrzött vöröshagymás módszer a népi gyógyászatból!

A magyar tájnyelv hajmának, zsidószalonnának és mózespecsenyének is nevezi a vöröshagymát. Már az egyiptomiak is ismerték jótékony hatását, Ízisz szent növényének tartották. A növekedés és a termékenység szimbóluma volt. Wales jelképeként használja, mivel a középkorban csatát nyertek a kelta wales-iek a hagyma segítségével. Hazánkba Közép-Ázsiából került , és milyen jól jártunk vele.

Magas koleszterinszintre, vérnyomásra, köhögésre

Ez az ízes, régi fűszer a hagymafélék családjába tartozik, nálunk is termesztik. Jellegzetes íze és illata egy kénvegyületeknek, az allilszulfidnak köszönhető. Nagyon sok fajtája van, de nem hiába ismert és kedvelt világszerte a makói vöröshagyma: kellemes az aromája és kevésbé csípős az íze. A hagyma fogyasztása igen hasznos, hiszen tartalmaz B1 -, B2 - valamint C-vitamint, kalciumot, káliumot, jódot, foszfort, cinket, szelént, nikotinsavat és flavonoidokat is.

Külsőleg és belsőleg is alkalmazható gyógyításra. Baktériumölő hatása régóta ismert, már Pasteur is felfedezte. Kiválóan megfázásos betegségek enyhítésére, köhögés csillapítására, a hurutos- és légúti megbetegedések kezelésére. De hatékony módszer lehet akkor is, ha az emésztőrendszerrel van baj: fokozza ugyanis az emésztőnedvek termelődését, és enyhíti a bélgörcsöket.

Alkalmas bélféregűzésre, vizelethajtásra és étvágy gerjesztésre is.A vöröshagyma bevethető magas vérnyomás ellen, és csökkenti a szívroham kockázatát. De alkalmazható érelmeszesedés megelőzésére, segít megelőzni a koszorúér-megbetegedést, a trombózis, a vérrögképződés kialakulását pedig gátolja. Igen hatékony bármilyen gyulladással szemben - növeli a szervezet ellenálló-képességét. Orrmelléküreg-gyulladás esetén is alkalmazható. Vércukorszint csökkentésére is kiváló, nyersen fogyasztva a koleszterinszintre is kedvező a hatása. Egyes feltevések szerint a vöröshagyma kénvegyületei gátolhatják bizonyos tumorsejtek növekedését, burjánzását, így a rákos megbetegedések ellen is bevethető.

Természetes gyógymód megfázás ellen

A vöröshagyma héját elsősorban gyógyteaként használják, megfázásos tünetek enyhítésére, orrdugulás csökkentésére, de gátolja a darázscsípések által okozott gyulladásos reakció kialakulását is. A barna héj vízben felforralásával készül a gyógytea: a hagyma illóolajai fellazítják a légutakban lerakódott, besűrűsödött nyákréteget. Bizonyított jótékony hatása az asztma ellen is. A hagymaszirup és a hagymalé nyákoldó, csillapítja a köhögést. Borogatása hasznos a bőr felhólyagzása esetén. Meghűlésre alkalmazható a hagymás tej is. Húsvétkor a tojások festéséhez is készítenek festéket a hagymahéjból.

A hagymás tej elkészítéséhez két kis fej hagyma elég. A hagymákat össze kell vágni, majd forraljuk fel 1 db szegfűszeg, 1 szál kakukkfű és 1 teáskanálnyi méz hozzáadásával, 1 dl vízben. Tizenkét órán keresztül hagyjuk állni, majd nyomjuk át egy szitán. Forraljuk fel 2 dl tejjel, és kész is az ital. Meghűlés esetén napi 2 csészényit ajánlott fogyasztani belőle!

Akiknek nem ajánlott:

Bármennyire szeretjük is a hagymát, terhesség és szoptatás idején ne fogyasszuk az erősen hagymás ételeket, ugyanis az illóolaj-aromák átmennek az anyatejbe. Ha túl sok vöröshagymát eszünk, fokozódik a gáztermelés a belekben, így ha ezt el akarjuk kerülni, ne vigyük túlzásba a hagymázást.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Nem múlik a köhögése? Ne halogassa a kivizsgálást, ha ilyen

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

#koleszterin

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához