Ezeket látta már?

Új magyar csontpótló!

A Magyar Tudományos Akadémia Műszaki Fizikai és Anyagtudományi Kutatóintézetében (MTA MFA) kifejlesztett tojáshéj- és kagylóalapú nanoszerkezetű hidroxiapatitot (HAp) hamarosan csonthelyreállító műtéteknél alkalmazhatják Dél-Koreában egy most Budapesten aláírt együttműködési megállapodás alapján.

Az MTA MFA és a Gangnung-Vondzsu (Gangneung-Wonju) Nemzeti Egyetem fogászati és korrekciós arcsebészeti klinikája által kötött megállapodás értelmében az ázsiai országban folytatódik a HAp alkalmazásának továbbfejlesztése és gyakorlati kipróbálása. Mint az MTA MFA közleménye rámutat, implantátumokkal sok beteg esetében érhető el lényeges javulás, de a szervezet nem mindig fogadja be a mesterséges anyagokat, mint például a csontok pótlására alkalmazott

fémeket.

Ezért hívnak segítségül olyan szövetbarát anyagokat, mint amilyen a hidroxiapatit (HAp). Az MTA MFA kutatói által létrehozott természetes alapú, nanoméretű hidroxiapatit tulajdonságai kedvezőbbek a korábban alkalmazott szintetikus HAp anyagokénál.

"Ez a bioanyag kémiai szempontból ugyanis hasonlít a csontszövet összetételére, így a szervezet számára könnyen befogadható: a nano-hidroxiapatit a betegnek gyorsabb gyógyulást, az orvosnak rövidebb műtéti időt jelent. Ráadásul a magyar anyag előállítása egyszerűbb, olcsóbb és környezetkímélőbb, mint a hagyományos csontpótló implantátumok létrehozása. Előállítása során az MFA kutatói egyébként kidobásra ítélt tojáshéjból és kagylóból mechanokémiai eljárással nyerik a nanoszerkezetű anyagot" - hangsúlyozza a közlemény.

A csontpótlót főleg arc- és szájsebészeti korrekciós műtéteknél alkalmazzák egyrészt térkitöltőként, másrészt a csontképződést serkentő bioaktív anyagként.

Bársony István professzor, az MTA MFA igazgatója az együttműködési megállapodás kapcsán kiemelte: az intézet számára különösen fontos, hogy kutatási-fejlesztési eredményeik ne csak elméleti sikereket, hanem gyakorlati hasznosítást is jelentsenek. Ehhez nyújt kiváló lehetőséget a most aláírt együttműködési megállapodás.

"A nano-hidroxiapatit annyira sikeresen segíti a csontfejlődést, hogy egy kisebb csonthiány 8-12 hét alatt kiválóan pótolható. Jelenleg a folyamat lassításán dolgozunk, hogy a növekedési fázisban a csont megfelelő térfogatot érjen el. Igyekszünk olyan megoldást kifejleszteni, amely minimalizálja a fertőzések kialakulásának veszélyét" - mondta Balázsi Csaba, a nano-hidroxiapatitot kifejlesztő MTA MFA Kerámia és Nanokompozitok Osztályának vezetője.

Forrás: MTI
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához