Ezeket látta már?

A vezető öt kínai gyógygomba Magyarországon

2015.11.14. Módosítva: 2016.12.28.

A shiitake, a pecsétviasz-, a fafül-, a mandula- és a tibeti hernyógomba a legkedveltebbek és a legismertebbek a Hagyományos Kínai Orvoslásban (TCM) is alkalmazott gyógygombák közül Magyarországon – derül ki egy vizsgálatból. A magyarok leginkább immunerősítő, fájdalomcsillapító, nyugtató, köhögés- és váladékoldó, kiegészítő rákellenes vagy méregtelenítő hatásuk miatt használják ezeket a gyógygombákat.

A Hagyományos Kínai Orvoslásban (Traditional Chinese Medicine - TCM) több mint háromezer éve használják a gombákat gyógyítási, illetve prevenciós céllal, a nyugati orvoslás 16. században fedezte fel igazán a gombák pozitív hatásait. Napjainkban főként antibiotikumok előállítására használják a gombákban található természetes hatóanyagokat, magyarázza Dr. Chen Zhen (ejtsd Csen Zsen), orvos, a Közép-Európai TCM Egyesület elnöke. A magyarokról köztudott, hogy élen járnak a gyógyszerfogyasztásban, de az utóbbi évtizedben hazánkban is megnőtt az érdeklődés a természetes készítmények iránt, így a gyógygombákra is több figyelem irányul, mint korábban.

A vezető öt kínai gyógygomba Magyarországon

A TCM szakértő és a Dr. Chen Patika vizsgálatai szerint a magyarok a kínai gyógygombák közül a shiitake, a pecsétviasz-, a fafül, a mandula és a tibeti hernyógombát ismerik és használják leginkább. Habár a gombákról általánosságban is elmondható, hogy gazdag aminosavakban, ásványi anyagokban, vitaminokban, fehérjében, szénhidrátban, elősegítik a szív normális működését, csökkentik a lipidszintet a vérben és immunerősítő hatásuk van, a Magyarországon is kedvelt, top5 kínai gyógyászatban használt gomba más-más tulajdonságai kerülnek előtérbe fogyasztásuk során.

A tibeti hernyógombát (Cordyceps sinensis) köhögéscsillapító és váladékoldó hatása miatt kedvelik a magyarok, habár ez a gombafajta a klinikai tanulmányok szerint jótékonyan hat a tüdő működésére és az immunrendszerre is. A fafülgombát (Auricularia auricula-judae) inkább jelentős kalcium-, foszfor- és vastartalma miatt fogyasztják, a mandulagomba (Agaricus blazei murill) pedig az anyagcsere-folyamatok támogatása, a vérnyomás kiegyensúlyozása révén vált ismertté.

A shiitake gomba (Lentinula edodes) és a pecsétviaszgomba (Ganoderma lucidum) főként a daganatos betegek körében ismert. A shiitake gombát elsősorban a kemoterápiás kezelések mellékhatásainak csökkentése kapcsán keresik, ugyanis rendszeres fogyasztása serkenti az immunrendszer működését, értékes poliszacharidokban és rostanyagban gazdag, nagy mennyiségben tartalmaz a szervezet számára nélkülözhetetlen aminosavakat és antioxidánsokat, valamint több mint 50 különböző enzimet. Ugyanakkor koleszterinszint-csökkentő hatásáról is közismert, hiszen egyik legfontosabb összetevője az 1,3-béta glükán és 1,6-béta glükán.

A pecsétviaszgomba pedig az utóbbi években került a figyelem középpontjába. Készítményeit Kínában és Japánban gyógyszerként forgalmazzák, Kínában pedig az egészségbiztosítási rendszer gyógyszerspektrumának fontos eleme. Kiterjedten és kúraszerűen alkalmazzák az általánosan leromlott egészségi állapot, az immunrendszer működésének javítására, de kiemelt jelentősége van a gyomor-, a vastagbél-, a máj- és a hasnyálmirigyrák kiegészítő kezelésében. Ennek ellenére hazánkban csak az elmúlt évtizedben figyelt fel rá a lakosság.

Forrás: Sajtóközlemény
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához