Ezeket látta már?

Rándulás és ízületi fájdalom ellen gyógytapasz vagy krém a jobb?

kinezió tapasz, rándulás, húzódás, krém

Gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatóanyagok segíthetnek a panaszokon, na de mikor, melyik a legjobb? A szakgyógyszerész elmondja

Bőrön át ható gyulladácsökkentők

Gyulladáscsökkentő hatóanyagok többféle formában bejuttathatók a szervezetbe. A legkézenfekvőbb megoldásnak a tabletták vagy a kapszulák alkalmazása tűnik. A „lenyelem, aztán mérséklődik a gyulladás” elv azonban nem veszélytelen. A nem-szteroid gyulladáscsökkentő (NSAID) hatóanyagok, ilyen például a diklofenák vagy az ibuprofén alkalmazása számos mellékhatással járhat szájon át történő alkalmazás esetén. A nem-szteroid gyulladáscsökkentők gyomor- és bélrendszeri fekélyeket, vérzéseket okozhatnak, hogy a legismertebb mellékhatásokat említsük csak.

Ezek a mellékhatások nagyrészt kiküszöbölhetők, ha nem szájon át, hanem bőrön keresztül jut a gyulladáscsökkentő hatóanyag a szervezetbe. Noha a bőrön keresztüli hatóanyag-bejuttatás elsőre furcsa ötletnek tűnik, klinikai vizsgálatok sora bizonyítja, hogy a gyulladáscsökkentő hatóanyagok eredményesen célba érnek a bőrön át is, ha különféle mozgásszervi problémákkal kapcsolatos gyulladáscsökkentésről van szó. A diklofenák, az ibuprofén, a ketoprofén vagy a naproxen a bőrön keresztül is bejuttatható a szervezetbe.

Miért inkább tapasz, mint gél vagy krém?

A bőrön keresztül alkalmazhatók gyulladáscsökkentő krémek, kenőcsök, gélek és tapaszok is. Jogosan vetődik fel a kérdés, hogy miben nyújtanak többet a tapaszok a kenhető gyógyszerformáknál? A tapaszok lényege a tartós rögzülésben rejlik. A gyulladáscsökkentő tapaszok számos esetben akár 12 órán keresztül is a bőrhöz rögzülnek, ami idő alatt folyamatosan, egyenletes ütemben szabadul fel belőlük a gyulladáscsökkentő hatóanyag, és az egyenletesen jut be a bőrön keresztül a kezelendő testrészekbe, szövetekbe. Kenőcsöknél, krémeknél ennek az időnek a töredéke áll csak rendelkezésre arra, hogy a gyulladáscsökkentő hatóanyag átjuthasson a bőrön.

Ezzel összhangban: az ízületi kopással küzdő, rendszeresen térd- vagy csípőtáji fájdalomra, mozgási nehézségekre panaszkodó betegeknél a diklofenákos tapaszok hatása igen kedvezőnek bizonyul, és az felülmúlja számos gyulladáscsökkentő gél, krém vagy kenőcs hatását [1].

Praktikus tudnivalók a gyulladáscsökkentő tapaszokról

A tapaszok használata – noha egyszerűnek tűnik – bonyolultabb annál, hogy “felragasztom és hat”. A következőkre figyeljünk a használatuk során!

1. A tapaszokat száraz, nem olajos, nem zsíros, tiszta bőrfelületre szabad csak ragasztani! A vizes felületen nehezen tapad a tapasz. Tisztálkodást követően tehát csak száraz bőrre ragasztható fel. Elfelejtendő az is, hogy a tapasz alá kenünk egy kis fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő kenőcsöt vagy gélt! Ez egyrészt nehezíti a tapadást, másrészt a krém vagy gél összetevői megakadályozhatják azt, hogy a tapasz hatóanyaga felszabaduljon, a bőrön át a hatás helyére eljusson, és ott gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító hatását kifejthesse.

2. Adott időközönként a tapaszokat cserélni kell! Minden tapasz esetén feltüntetik a betegtájékoztatóban, hogy hány óránként szükséges azokat cserélni. Ezt az időtartamot úgy határozták meg, hogy a terápiás hatás maximalizálható, miközben a hatóanyagos tapaszok pazarlása minimalizálható legyen.

Olvasson tovább! Hogyan lehet megkülönböztetni a derékfájást a lumbágótól?

3. Nem minden tapaszt szabad felezni vagy negyedelni! A betegek a mellékhatásoktól való félelem, a spórolás vagy egyéb okok miatt előszeretettel vágják darabokra a tapaszokat, és alkalmazzák a tapaszok „tört részeit”. Ez azonban nem minden esetben kivitelezhető. Vannak olyan gyógyszeres gyulladáscsökkentő tapaszok, amik szétvághatók, és vannak olyanok is, amik szeletelése a tapasz hatástalanná válásához vezet.

Ez utóbbi esetben ugyanis úgy lehet elképzelni a tapasz belsejét, mintha abban egy áteresztő falú zsákocska lenne, amin belül található a hatóanyag. Ha ezt a zsákot szétvágjuk, a hatóanyag kifolyik belőle a széleken, anélkül, hogy az folyamatosan, lassan adagolva biztosítana gyulladáscsökkentő hatást a kiszivárgás révén. Összefoglalva a lényeget: a tapaszokat csak abban az esetben szabad darabolni, ha a betegtájékoztatóban szerepel erre vonatkozó iránymutatás!

Dr. Budai Marianna PhD., szakgyógyszerész

Forrás

[1] Zeng C. et al. Relative efficacy and safety of topical non-streoidal anti-inflammatory drugs for osteoarthritis: a systematic review and network meta-analysis of randomized controlled trials and observational studies. Br. J. Sports Med. doi:10.1136/bjsports-2017-098043; 2018.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Fáj a térde? Az ízületi ultrahang segíthet kideríteni az okát

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



Forrás: egeszsegkalauz.hu
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához