Ezeket látta már?

Csecsemőkori, idegrendszeri problémák

Kérdés: 6 hós a kisfiam, 8 kg súlyú (szül. 3200 g ) 38.hétre született vákummal. Nyaki hypothóniája volt, csak bal oldalra állt a fejecskéje. 2 hósan tudta középre, majd 4 hósan jobbra fordítani. A fejére duplán volt rátekeredve köldökzsinór és az egyik kezére is, bár ezt a UH-n nem vették észre. (szerintem O2 hiányos áll.ban lehetett a pocakban). 5 hósan fordult át a hasára, de csak jobb oldalról fordul, bal oldalról nem, hátára sem fordul és más mozgást sem végez. A gyógytornász szerint képes lenne rá, mégsem teszi. Csak a jobb kezét használja, azzal dobol a másikat nem. Sajnos a viselkedése is ?furcsa?: hanyatt fektetve ordít, csak akkor hajlandó enni, ha félálomban van, éber állapotban nem (alig eszik, régen ez nem volt gond), csak 5 percre köti le a figyelmét egy-egy játék, és nem hajlandó önállóan játszani sem, többnyire csak ölben lenne. Éjszaka is sokszor felébred és órákig nem alszik vissza.Kérdésem az lenne, hogy lehet-e esetleg bármi idegrendszeri problémája a leírtak alapján és hova tudnék fordulni.

Válasz:

Köszönettel vettük kérdését.

Vegyük sorra: a vákuum extractio önmagában már jelenthet neurológiai veszélyforrást, ilyenkor mindenképpen szoktunk korai koponya- (és hasi) szűrő UH vizsgálatot végeztetni, eltérés esetén kontrollálni; valamint szorosan követni a csecsemő mozgásfejlődését és lemaradás esetén gyógytornászi, konduktor vagy akár fejlődésneurológiai segítséget kérni.

A többszörösen a magzat testére tekeredett köldökzsinór elképzelhető, hogy a köldökön keresztüli keringést ronthatta - ez utólag igen nehezen igazolható (koponya UH képen észlelt kamra körüli 'felvillanások', cysták utalhatnak ilyesmire).

Az oldaliság (egyik kezét használja, egyik oldalra fordítja a fejét stb.) lehet alkati dolog is, de MINDIG keresni kell az okát: a szülés következtében nincs-e egy idegköteg (plexus) vagy csont sérülése, egy vérömleny az ellenkező oldali fejbiccentő izomban, stb, stb??? Mindez alapos neurológiai gyermekorvosi vizsgálattal felderíthető.

6 hónapos kor felett szoktunk aggódni, ha nem forognak a csecsemők; azonban huzamosabb ideig önállóan játszania ebben az életkorban még biztos, hogy nem elvárt.

Az összképet illetően tehát azt kéne tisztázni, megvan-e a kutacsa: ha igen, és nem volt koponya UH, minél hamarabb legyen! Annak eredményétől függetlenül érdemes lenne egy fejlődésneurológusnak megmutatni, mert édesanya sok észrevételéből arra következtetek látatlanul, hogy több dolog hátterében is ilyen irányú betegséget sejtet.

Jó egészséget kívánok,

dr. Altorjai Péter

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához