Ezeket látta már?

Mandulagyulladás: vírus- vagy baktérium okozza?

2010.10.11. Módosítva: 2015.11.04.

Kérdés: Tisztelt Doktor úr!

Szeretném megkérdezni, hogyan lehet megállapítani, hogy a gyermekemnek baktérium okozta, vagy vírusos mandulagyulladása van!?

Tünetei: magas láz, hányás, fejfájás, általános gyengeség főleg mikor lázas és torokfájás!

Nem kaptunk antibiotikumot ezért érdekelne, hogy mi lehet a különbség a betegségek között!

7 éves kisfiúról van szó, és labort sem kért a doktor úr! Remélem elmondtam mindent ami szükséges lehet innen a távolból!

Válaszát előre is köszönöm!

Válasz:

A légúti betegségek - beleértve a mandulák gyulladását is - jelentősebb része vírusos, mint bakteriális eredetű. Egy adott beteg tüneteinek, panaszainak és az orvos által talált eltérések elbírálása mindig egyéni, bár kétségkívül léteznek objektív paraméterek.

2-3 nap láz, általános tünetek (végtagfájdalom, szemérintettség, esetleg hasi panaszok) esetén vírusos eredetre gondolunk, nem adunk antibiotikumot, mert azzal csak eltoljuk a normál emésztőrendszer (ide tartozik bizonyos szempontból a szájüreg is) jótékony bakteriális flóráját, ezzel VALÓDI, súlyosabb betegségek kialakulását segítjük.

Makacs láz, kifejezett nyirokcsomó érintettség, tüszők azonban felvetik baktérium jelenlétét is: ezt antibiotikummal kell kiirtani a szervezetből.

Egyes helyeken bizonytalan esetekben torokváladékból tenyésztést végeznek, pozitív lelet esetén elkezdik az érzékenységi spektrum alapján a specifikus antibiotikum kezelést. Léteznek gyorstesztek is, ezek a Streptococcus pyogenes-t, a tüszős mandulagyulladás kórokozóját képesek kimutatni torokból.

A laborvizsgálatok többnyire egyértelműen megmutatják, milyen eredetű folyamattal számolhatunk: magas süllyedés, CRP, fehérvérsejt-szám és ha azon belül főleg az un. neutrophilek vannak különösen sokan, bakteriális fertőzést jelentenek.

Nem hiba várakozni egy 7 éves jó állapotú gyermeknél, a klinikai kép változhat. Ezt úgy hívja a szakirodalom, hogy "watchful waiting", azaz 'figyelmes várakozás', tehát minden apró változásnak jelentősége van, de kapkodni és rögtön, a ma már könnyen beszerezhető antibiotikumokhoz nyúlni nem szabad.

Jobbulást kívánok,

üdvözlettel:

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához