Ezeket látta már?

Szájpenész

2009.11.09. Módosítva: 2015.11.04.

Kérdés: Hogy néz ki a szájpenész és hogyan lehet kezelni? 13 hónapos gyermekem szája belülről olyan, mintha tejet ivott volna pedig nem ivott.

Válasz:

Tisztelt Olvasónk!

A szájpenész a csecsemő- és kisdedkor, majd a késő öregkor egyik legáltalánosabb betegsége, sőt inkább jelensége. Neve szerint elsősorban a száj nyálkahártyáját, de a nyelőcső közeli szakaszait, sőt a gége/garat egyes területeit és érintheti súlyosabb formában.

Hétköznapi formában elsősorban a nyelven, valamint a majdani harapási vonal területére korlátozódóan apró, nehezebben levonható, fehéres gombás telepek észlelhetőek.

A Candida gombatelepei a sejtes immunválasz csökkent volta miatt tudnak az ideálisnak ható szájüregben megtelepedni. A fertőzés forrása újszülötteknél a kolonizált hüvelyen való átjutás, később a nem megfelelő módon sterilizált cumi, etetőedények lehetnek. Rendszerint kell 2-6 nap a tünetek megjelenéséig - ekkor ritkán enyhe nyugtalanság, átmeneti étvágytalanság, nehéz etethetőség jelentkezik. A gombás telepek lenyelésével pedig hasi panaszok alakulhatnak ki, esetleg kiütések is jelentkezhetnek.

Ha a fenti tünetek hiányoznak, vagy egyéb okból nehéz elkülöníteni az Ön által is leírt állapotokat, célszerű kisebbeknél gézlapos ujjal, nagyobbaknál esetleg kiskanállal megpróbálni levonni az elváltozásokat. Gombatelepek esetén nem lesznek egyszerűen letörölhetőek, akár kisebb vérzést is okozhatunk, a lesodródott telepek alatt vöröses-gyulladt nyálkahártya területeket észlelhetünk.

A szájpenész kezelése egyrészt a fokozott higiénia - cumik, műanyag edények, stb. alapos elmosása és kifőzése, valamint a helyi ecsetelésből áll. Utóbbira a FoNo-s, vény nélkül is kapható boraxglicerin-es (rózsaméz) készítmény tökéletesen megfelel. Célszerű a csecsemő száját minden etetések közötti időszakban alaposan áttörölgetni átitatott gézlappal - vagy átitatott felnőtt fülpálcikával átecsetelni.

Makacsabb gombásodáskor ki lehet egészíteni a boraxglicerint vényköteles, készíttetendő, ún. magisztrális patikai készítményekkel. Amennyiben a gyermek vagy felnőtt teljesen étvágytalanná válna, a gyors kiszáradás lehetősége miatt kórházi infúziós kezelés is szükségessé válhat. Itt többnyire az ún. hármasfestéket használják igen jó eredménnyel a gomba kiirtására. Ritkán gombaölő kezelés is szükségessé válhat - ilyet lehet alkalmazni, akkor is, ha az édesanya melle volt a fertőzés forrása, vagy 'csak' a csecsemő fertőzte be azt.

A kiütések kezelésére léteznek már gombaölő szerrel - pl. boraxglicerinnel - átitatott popsitörlők is, de jó hatásfokúak a patikai magisztrális készítmények is.

A szájpenész feltűnően gyakori jelentkezése esetén, ha minden fertőzési forrást kizártunk, célszerű a gyermekorvos segítségét kérni immunológiai vizsgálatok elvégzésében.

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához