Ezeket látta már?

Zöldséglé, paleolit étrend

Kérdés: Kedves Doktornő,

kiscsaládunk 2 hónapja egészséges táplálkozásra tért át. Paleolit étkezésre, melyet nem szigorúan, de normális keretek között betartunk. Férjem meggyőződése alapján egészségünk megőrzése érdekében minden reggel egy friss zöldségekből lecsavart lével kezdünk, a gyerekeink szintén. Minden reggel probiotikumokat szednek. Ők ... és ... évesek. A kicsinek az utóbbi időben a széklete elég híg lett, és sárgás színű. Én ezt az új fajta étkezési szokásnak, de legfőképpen a probiotikumnak és a zöldséglé szedésének következményének tartom.

Mi a vélménye a doktornőnek, hogy egy ... éves gyereknek minden reggel 1-1,5 dl zöldséglevet adunk? Alapból nem tartanám egy erős lének, ha mondjuk gyümölcsből lenne. De mivel ez zöldség: répa, cékla, uborka, zeller, sok alma( ezek kombinációi )- én ezt egy sokkal erősebb lének tartom. Már csak azért is, mert ha reggel issza meg, méregtelenítőként hat. Kérdésem: nem erős-e egy 2,5 éves pici gyomrának, emésztési szerveinek? Nagyon köszönöm a válaszát:

Válasz:

Doktorbácsi vagyok, de megpróbálok válaszolni a kérdésére. A paleolit táplálkozásnak egyre több híve van manapság, magam is olvasgatom a cikkeket, híradásokat a témával kapcsolatban: 'ízlelgetem' az étrendet.

A probiotikumok is terítéken vannak: meg lehet nézni, hogy évről-évre nagyságrendekkel nő mind a tudományos világban, mind a laikusoknak írott cikkek száma. Azzal kapcsolatban nem nagyon van ismert adat, hogy a huzamosabb ideig, folyamatosan szedett probiotikumoknak milyen hatása van a szervezetre - egyes cikkek bizonyos betegségek (légúti fertőzések, hasi fertőzések) kisebb kialakulási valószínűségét írják le a probiotikumokat huzamosabb ideig szedők körében, mások az ellenkezőjéről számolnak be., úgyhogy még igen sok kérdésre vár a tudományos világ választ a probiotikumokkal kapcsolatban.

Ami a gyermekek étrendjét illeti: a zöldség-gyümölcslé itatása biztosan nem káros számukra, annak magas rost- és vitamintartalma miatt, arról azonban nem vagyok meggyőzve, hogy naponta ezt kellene inniuk. Érdemes lenne tehát megnézni, hogy az ital elhagyásával visszaáll-e a normál széklet. Ha az állag rendeződött, ritkábban, de azért adnám az italt.

Ami pedig a probiotikumot illeti, a forgalomban lévő készítmények gyakorlatilag mellékhatásoktól mentesek, kevéssé valószínű hát, hogy e jótékony bacik okozzák a hasmenést.

Javaslatom tehát, hogy nézzék meg, az ital elhagyásával a kisebbik gyermeknél javul-e a széklet, ha nem, mindenképpen javasolt elkezdeni kivizsgálását: először széklettenyésztés vizsgálatok (hasi fertőzés?), majd később esetleg gastoenterológiai kivizsgálás (valamilyen felszívódási zavart okozó betegség?) történjék.

Jobbulást kívánok,

dr. Altorjai Péter

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához