Ezeket látta már?

Megnagyobbodott nyirokcsomó: jelezhet-e rákot akkor is, ha nem fáj?

megnagyobbodott nyirokcsomó tünete rák fájdlalom duzzanat

Mitől alakulhat ki a nyirokcsomó duzzanat, mit jelent, ha érzékeny, és mire utal, ha fáj?

A testszerte megtalálható nyirokcsomók duzzanata hétköznapi jelenség, a legtöbb esetben valamilyen fertőzés, gyulladás áll a hátterében. Időnként azonban súlyosabb problémát is jelezhet a duzzanat.

A testünk számos részén megtalálható nyirokcsomók elsődleges feladata a nyirokfolyadék megszűrése és elemzése. A nyirokfolyadék a vérhez hasonlóan a testben kering. Mikor a nyirokfolyadék áthalad a nyirokcsomókon, a szervezet érzékeli a benne található kórokozókat, vírusokat vagy baktériumokat, az elhalt vagy beteg sejteket, esetleg más, betegségre utaló anyagokat, és azonnal fel is veszi ezek ellen a harcot. A nyirokcsomók a bőr alatt találhatóak meg, méretük a gombostűfejnyitől a babszemig terjedhet. Néhol csak egy-egy nyirokcsomó van, másutt több rendeződik csoportba. Nagyobb nyirokcsomók vannak a hónaljban, a lágyékban, az állkapocs alatt, a nyak két oldalán is.

Kitapintható a nyirokcsomó?

Általában, egészséges embernél a nyirokcsomót nem lehet kitapintani, nem duzzadt, nem érzékeny vagy fájdalmas. Amikor azonban betegek leszünk, és az immunrendszerünk felfokozott működésbe lép, a nyirokcsomók is megduzzadnak. A leggyakrabban fertőzés, gyulladás okozza a nyirokcsomó megdagadását, de autoimmun betegségek vagy sérülések is állhatnak ennek a hátterében.

Azok a nyirokcsomók duzzadnak meg először (vagy kizárólag), melyek a fertőzéshez, sérüléshez vagy gyulladáshoz a legközelebb találhatóak. Nagyon gyakori például, hogy a felső légúti fertőzéseknél, torokgyulladásnál, influenzánál a nyak két oldalán található nyirokcsomó nagyobbodik meg. Más betegségeknél nemcsak lokálisan, de testszerte megnagyobbodnak a nyirokcsomók.

Nem lehet egyértelműen meghatározni, hogy mekkorának kellene lennie egy megduzzadt nyirokcsomónak. A méretváltozás az egyéni jellegzetességektől és persze a betegség jellegétől is függ. A duzzanat lehet alig kitapintható, de akár olyan mértékű is, hogy az szabad szemmel is jól látható. A kisgyermekeknél látványosabb lehet a nyirokcsomók duzzanata, még akkor is, ha a gyerek nem tűnik betegnek, nincs láza vagy más tünete. Emiatt azonban nem kell nagyon aggódni, ugyanis a gyerekeknek arányaiban valamivel nagyobbak lehetnek a nyirokcsomói, ez a természetes fejlődés velejárója, nem utal betegségre.

Ha fáj a nyirokcsomó

A duzzadt, megnagyobbodott, tapintásra érzékeny nyirokcsomó önmagában is fájdalmat, kellemetlenséget okozhat. Attól függően, hogy hol található, akadályozhatja a mozgást, a nyelést, a rágást.

Haladéktalanul orvoshoz kell fordulni, ha a nyirokcsomó duzzadt és megnagyobbodott, de nem jár együtt sem fájdalommal, sem más, fertőzésre vagy gyulladásra utaló tünettel, és érintésre sem érzékeny. Ez ugyanis komolyabb betegségek, akár daganatos betegség tünete is lehet.

Mi okozhatja a nyirokcsomó duzzanatát?

A már említett fertőzések és gyulladások mellett számos más probléma is okozhatja a nyirokcsomók megduzzadását. Természetesen, ezek a leggyakoribb okok. Jóval ritkább, hogy a nyirokcsomó-duzzanatot sérülés, autoimmun betegség, daganatos betegség, allergiás reakció vagy gyógyszerérzékenység és -mellékhatás okozza.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Duzzadt nyirokcsomók: ezeket a betgegségeket jelezhetik előre

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

#nyirokrendszer betegségei

Forrás: egeszsegkalauz.hu
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához