Ezeket látta már?

Ha ennél kevesebb, vagy több ideig szorít, fáj a mellkasa, nem a szíve okozza

baloldali mellkasi fájdalom

Néhány dolgot azonban életmentően fontos figyelembe venni.

A mellkasi fájdalom hátterében súlyos problémák is állhatnak. A rettegett, évente több tízezer ember életét követelő szívrohamnak vagy szívinfarktusnak nem mindenkinél ugyanazok a tünetei

A mellkasban ugyanis létfontosságú szerveink helyezkednek el (pl. a szív vagy a tüdő), az ezeket érintő probléma akár az életünket is veszélyeztetheti. Ezek mellett azonban a csontok, az izmok, a mellkast borító hártya is megbetegedhetnek, sőt az is előfordulhat, hogy valójában más területről (például a hasból vagy a hátból) sugárzik ki a fájdalom a mellkasi területre.

Mellkasi fájdalom: életbevágó információk

Néhány dolgot azonban rendkívül fontos figyelembe venni: a rettegett, évente több tízezer ember életét követelő szívrohamnak vagy szívinfarktusnak nem mindenkinél ugyanazok a tünetei, vagyis könnyen lehet, hogy valaki nem is fájdalmat érez, csak szorítást. A férfiak és a nők esetében is eltérőek lehetnek a tünetek!

Szintén lényeges, hogy milyen rizikócsoportba tartozunk: bár a szívproblémák a fiatalabb korosztályt is érinthetik, de gyakoribbak a 45-50 éven felülieknél. Jó, ha tisztában vagyunk azzal is, hogy a dohányzás, az elhízás, a magas vérnyomás, a cukorbetegség, a mozgásszegény életmód egyaránt növelik a szívproblémák rizikóját, ezért, ha ezek bármelyike jellemző ránk, akkor tilos túl könnyen venni a mellkasi fájdalmakat.

Meddig tart a mellkasi fájdalom és mitől múlik el?

A legsúlyosabb esetben a mellkasi fájdalom nagyjából 5-20 percig tart. Sem az ennél rövidebb, sem pedig az ennél hosszabb ideig tartó fájdalom nem jellemző a szívproblémákra. Vagyis, ha néhány másodpercig érzünk éles, nyilalló fájdalmat, esetleg folyamatosan akár több órán keresztül, akkor más betegség állhat a háttérben.

Szintén más jellegű problémára utalhat, ha pontosan meg tudjuk mutatni, hogy hol fáj a mellkasunk, illetve, ha a mellkasi fájdalom nem sugárzik át más testrészeinkbe, például a vállba, a karba, a nyakba vagy az állkapocsba – ez utóbbi ugyanis általában a szívbetegségekre jellemző.

Ízületi probléma is okozhatja

Az izmok, esetleg a csontok, ízületek betegségére utalhat, ha a mellkasi fájdalom mozgás közben jelentkezik (vagy mozgásra egyenesen romlik), illetve, ha a fájdalom intenzívebbé válik, ha a kezünkkel óvatosan megnyomjuk az érintett területet. A légzőszerveket, esetleg a mellkast borító hártyát érintő betegség, gyulladás tünete lehet, ha a fájdalom egy-egy (mélyebb) lélegzetvételt kísér.

Nagyon fontos a kísérő tüneteket is figyelni: a szívrohammal, szívinfarktussal összefüggő mellkasi fájdalmat kísérheti légszomj, verejtékezés, de általában nem jár együtt köhögéssel, lázzal vagy bőrtünetekkel! Azt se felejtsük el, hogy az idegesség, a szorongás, a félelem vagy az izgatottság is járhat együtt mellkasi fájdalmakkal!

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Kezeletlen szívritmuszavar: feszültségérzet, szédülés is árulkodhat róla

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

#szívroham

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához