Ezeket látta már?

Mellrák: nem minden diagnosztikai módszer alkalmas a daganat kimutatására

emlőrák, mellrák, daganat, mr, mammográfia

Hazánkban évente mintegy 5000 nőnél fedeznek fel emlődaganatot, míg a halálesetek száma meghaladja a 2000-et, pedig a pontos diagnózis életmentő lehet.

„A hagyományos röntgen mammográfia javasolt elsősorban szűrővizsgálat gyanánt, de nem minden esetben ez a választandó módszer” – figyelmeztet dr. Vértes András, a RadiVert MR Diagnosztikai Központ főorvosa, aki nemcsak a legújabb kutatások megdöbbentő eredményeiről beszélt, hanem azt is elárulta, hogy kik tartoznak a magas rizikójú csoportokba.

Mellrák: a korai stádiumban sokszor nincsenek tünetek

A korai stádiumú emlődaganat sok esetben teljesen tünetmentes, ráadásul az otthoni önvizsgálattal sem kitapintható. Ezért is kiemelten fontos a rendszeres szűrővizsgálat, ugyanakkor nem mindegy a diagnosztikai módszer sem. „Figyelembe kell venni a beteg életkorát, a családi előzményeket, van-e emlő implantátuma, és a vizsgált egyén preferenciáit is. A röntgen mammográfia érzékenysége – vagyis, hogy milyen százalékban mutatja ki a daganatos elváltozásokat – magasabb, mint az ultrahangé, de jelentősen alacsonyabb, mint az MR-vizsgálaté” – hangsúlyozza a dr. Vértes András, aki egy, a Radiology szakmai folyóiratban néhány napja publikált nemzetközi kutatásra is szólt, amely a kontrasztanyagos emlő MR és a mammográfia diagnosztikai hatékonyságát vizsgálta.

MR vagy mammográfia?

„Közismert, hogy az MR hatékonysága 95 százalék felett van, ráadásul a röntgennel ellentétben egyáltalán nem jár sugárterheléssel. Azt azonban már kevesen tudják, hogy a röntgenes emlőrákszűrés érzékenységi korlátja nem megfelelő a sűrű, feszes, dens emlők esetében. A digitális emlő tomoszintézis (DBT) és az ultrahang hasznos kiegészítő szűrési módok, de az emlő MR – különösen a kontrasztos – a legérzékenyebb képalkotó eszköz a sűrű szövettel rendelkező nők számára” – emelte ki a RadiVert MR Diagnosztikai Központ főorvosa, aki egy másik kutatásra is kitért.

„Egy osztrák munkacsoport szakirodalmi áttekintést végezett, hogy összehasonlítsa a két technika érzékenységét, specifikitását és negatív prediktivitását. Az áttekintés hét tanulmányból származó adatokat tartalmazott, amelyek 1137 emlő léziót vizsgáltak; ezek közül 654 rosszindulatú és 483 jóindulatú volt. A tanulmányban bebizonyították, hogy az emlő MR nagyobb érzékenységet (97 százalék vs. 91 százalék) szenzitivitást és alacsonyabb negatív valószínűségi arányt mutatott, de a specificitása minimálisan alacsonyabb volt, mint a hagyományos röntgen mammográfia az emlőrák kimutatására.

Az Utrechti Egyetemi Orvosi Központ vezetői megjegyezték, az emlő szűrővizsgálatok mindenképpen szükségesek, és a választás a kontrasztos röntgen mammográfia és az MR mammográfia között női preferencia. Míg az első vizsgálat a röntgen technológiára támaszkodik, és sok tekintetben hasonlít a hagyományos mammográfiához, addig az MR nem használ ionizáló sugárzást, és elkerüli az emlőkompressziót” – fejtette ki a prevenciót szívügyének tekintő főorvos, kiemelve, hogy az emlőeltérések kimutatására a 1.5 Teslás MRI készülék a legalkalmasabb.

Az orvos válaszol: kiknek javasolt a nagy hatékonyságú emlő MR?

· Akiknél magas az emlőrák kockázata, és a felmenőik között előfordult emlő-, petefészek- vagy petevezetékrák,

· akiknél genetikai mutáció található a BRCA1 vagy BRCA2 génben,

· 50 évnél fiatalabb hölgyeknek, akiknek feszes, úgynevezett denz emlőjük van,

· akiknél hagyományos mammográfiai módszerrel igazolták az emlődaganatot, de a sikeres kezelés miatt további információra van szükség,

· akiknél az egyik emlőben rákot azonosítottak: a másik, egészségesnek tűnő mell esetében elengedhetetlen a nagy hatékonyságú MR-vizsgálat,

· akik kemoterápián vesznek részt, mert fontos ellenőrizni a kezelés hatékonyságát,

· mellimplantátummal rendelkező nőknek, főleg szivárgásra utaló tünetek esetén,

· akik gyanús csomókat fedeznek fel a hónaljban.

Csökkent a szűrések szám a koronavírus-járvány alatt

Dr. Vértes András arra a szomorú tényre is rávilágított, hogy a koronavírus-járvány miatt jelentősen csökkent a szűrések száma. „Ezt bizonyítja a későn felfedezett emlőrákos esetszámok emelkedése is. Fontos, hogy a nők rendszeresen járjanak emlőszűrésre, hiszen a korai diagnózis életmentő lehet. Ezért hoztuk létre a RadiVert Lady MR programot, amely nemzetközi szakmai ajánlásokra és a Familial MRI screning trial (FaMRIsc) program eredményeire épül a magas rizikójú nők esetében. A komplex vizsgálat célja a tüneteket és panaszokat még nem okozó daganatok kiszűrése, valamint a későbbi, súlyosabb következmények megelőzése” – fogalmazott dr. Vértes András.

Olvasta már?

Forrás: RadiVert MR Diagnosztikai Központ
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához