Ezeket látta már?

Mióta élhet valaki daganattal anélkül, hogy sejtené?

rák, tumor, daganat, diagnózis

Melyek a különböző daganatos megbetegedések tipikus tünetei korai és késői stádiumban?

Amikor a rákról olvas, vagy azt hallja, hogy egy barátja vagy szerette rákdiagnózist kapott, természetes, hogy tele van kérdésekkel. Lehet, hogy valahol bennem is bujkál a betegség? Mennyi ideig lappanghat anélkül a rákbetegség, hogy tudnék róla? Lehet, hogy szűrővizsgálatra kellene mennem? Ez utóbbi kérdésre a gyors biztos válasz: igen, mindenképp járjon el rendszeresen szűrésre!

Bizonyos rákos megbetegedéseket gyakran csak jóval a tünetek kialakulása után diagnosztizálnak, amikor a betegség már elterjedt, vagy a daganat elég nagyra nőtt ahhoz, hogy kitapintható vagy látható legyen a képalkotó vizsgálatok során.

Azonban számos ráktípus már korán, a tünetek kialakulása előtt diagnosztizálható. A legjobb esélye a túlélésre és az egészséges életminőségre akkor van, ha a rákot korai stádiumában diagnosztizálják és kezelik önnél - tehát, ha rendszeresen eljár szűrővizsgálatokra.

Ez a cikk azt vizsgálja, hogy mely ráktípusok maradnak nagyobb valószínűséggel észrevétlenek, és hogyan növelheti esélyeit a lehetséges rák korai felismerésére.

Egyes rákos megbetegedések könnyebben felismerhetők, mint mások

Például a bőrrák bizonyos típusai kezdetben csak szemrevételezéssel diagnosztizálhatók - bár a diagnózis megerősítéséhez biopsziára van szükség. Más rákfajták kialakulása azonban 10 évig vagy még tovább is tart, és addig észrevétlenül növekedhetnek.

Az alábbi táblázat áttekintést nyújt a gyakori rákos megbetegedésekről, arról, hogy ezeknek melyek a korai jeleik, és arról is, hogy jellemzően miként fedezik fel és diagnosztizálják azokat.

RáktípusokAz adott ráktípus jelei, tünetei
HererákAkár egyik, akár mindkét herét érinti a rák, sokáig nyilvánvaló jelek és szimptómák nélkül fejlődhet a betegség. A herék rendszeres önellenőrzésével általában felfedezhető egy árulkodó csomó, de ez sem általános.
MéhnyakrákA tünetek gyakran csak a rák későbbi stádiumában jelentkeznek. A rendszeres méhnyakrákszűrés (Pap-teszt) segítheti a daganat korai felismerését. A kezelés minél előbbi elkezdésvel megakadályozható a rákos sejtek további burjánzása.
HasnyálmirigyrákÁltalában csak akkor válik észrevehetővé, amikor a rák már előrehaladott stádiumban van. A túlélési arányok emiatt alacsonyak.
MellrákA hererákhoz hasonlóan az önellenőrzésekkel gyakran felfedezhetők olyan csomók vagy egyéb elváltozások a mellben, amelyek korai stádiumú mellrákra utalnak. A rendszeres mammográfiás vizsgálat szintén kritikus fontosságú a daganatok felismerésében, amikor azok még kicsik, és nincsenek más nyilvánvaló tünetek.
ProsztatarákA korai időszakban általában nincsenek tünetek. A prosztata-specifikus antigén (PSA) vizsgálat, amely általában a férfi rendszeres vérvizsgálatának része, kimutathatja a vérben a prosztatarákkal összefüggésbe hozható markereket.
PetefészekrákA tünetek elsőre nem feltétlenül nyilvánvalóak, de amikor jelentkeznek, hirtelen bukkannak fel, és tartósan megmaradnak. Sajnos az éves Pap-teszt nem képes kimutatni a petefészekrákot. A petefészekrák diagnosztizálásához teljes vérképet, rák antigén tesztet, vagy más csírasejttumortesztet végeznek.
TüdőrákA tüdőrák jelei közé tartozik a gyakori köhögés és a rekedtség. Az orvos fizikális vizsgálattal, képalkotó vizsgálatokkal és a köpet mikroszkópos vizsgálatával (ha köhögéskor váladékot termel) diagnosztizálja.
BőrrákBár lehet, hogy a korai időszakban nem érez semmilyen tünetet, a bőr megjelenésének megváltozása, akár apró anyajegyek vagy foltok esetén is, a bőrrák korai jelei lehetnek. Fontos, hogy mindenhol ellenőrizze a bőrét, és rendszeresen járjon bőrgyógyászhoz bőrvizsgálatra is.
VastagbélrákEz egy tipikusan lassan kialakuló betegség, hosszú idő eltelhet az első tünetek megjelenése előtt. A vastagbéltükrözés továbbra is a legjobb vizsgálat a rákot megelőző és rákos vastagbélpolipok felkutatására.
VeserákA veserák korai stádiumában általában nem okoz tüneteket. A teljes vérkép és a fizikális vizsgálat gyakran az első jele annak, hogy az egyik vagy mindkét vesében rákos a daganat. Az olyan rák túlélési aránya, amely nem terjedt túl az egyik vesén, általában magas.

Tünetmentes betegségek és tünetmentes rákbetegségek

Ha a rák vagy akár egyéb más betegség jelen van, de nincsenek észrevehető tünetei, azt mondjuk rá, hogy tünetmentes.

Számos rákos megbetegedés korai stádiumában tünetmentes, ezért olyan fontosak a rendszeres szűrővizsgálatok.

Azokat a rákos megbetegedéseket, amelyek korai stádiumban nyilvánvaló tüneteket váltanak ki, tünetmentes ráknak nevezzük. Az ilyen típusú rákok esetében gyors diagnózisra van szükség a sikeres kezeléshez.

Jóllehet a hirtelen fellépő vagy súlyos tünetek nem jelentenek automatikusan rákot, minél hamarabb kapja meg a diagnózist, annál hamarabb megkezdheti a kezelést, vagy nyugodhat meg, hogy a tünetek oka jóindulatú.

Ez a 8 tünet már korán jelezheti a daganatot

Ha ezek közül bármelyiket 2 hétnél hosszabb ideig észleli, azonnal konzultáljon orvossal!

A következő nyolc figyelmeztető jelet mindenképp jegyezze meg:

  1. Anyajegyen, szemölcsön látható változások
  2.  Indokolatlan fogyás
  3. Nyelési nehézségek
  4. Nem múló köhögés, rekedtség
  5. Érezhető csomó, duzzanat a mellben, herékben
  6. Fekély, sérülés a bőrön, ami nem gyógyul
  7. Véres, szokatlan széklet, vizelet
  8. Szokatlan vérzés, váladékfolyás

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Daganat: a beteg hangja alapján diagnosztizálható még a rák is?

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

#daganat

Forrás: Healthline
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához