Ezeket látta már?

Mit jelent, ha a magas vérnyomást fejfájás kíséri? Az orvos elmondja

magas vérnyomás fejfájás orvos okai

A közhiedelem úgy tartja, hogy akinek magas a vérnyomása, annak megfájdul a feje. Az orvos elmondja, mennyi ennek az igazságtartalma.

A magas vérnyomást nem hiába nevezik néma gyilkosnak, hiszen sokszor – főleg a kezdetekben, enyhe formában szinte semmilyen tünetet nem okoz. Éppen ezért fontos az, hogy időközönként az ember megmérje a vérnyomását, mert lehet, hogy csak a kiugró érték hívja fel a figyelmet a betegségre.

Fejfájás és magas vérnyomás

"A legtöbb ember azt hiszi, hogy a fejfájás a hipertónia gyakori kísérője, pedig ez nincs teljesen így. Számtalan ok vezethet fejfájáshoz, és a magas vérnyomásban szenvedő betegek nagy részének a közhiedelemmel ellentétben nem fáj a feje, még egészen magas értékek esetén sem. Persze, előfordulhat, hogy a vérnyomás emelkedése fejfájással jár, bár ez különösen akkor van így, ha a vérnyomás hirtelen kúszik fel, és ilyenkor nem is kell, hogy nagyon magas értéket mutasson a készülék.

Ha például 120/70 Hgmm-ről hirtelen emelkedik 160/90 Hgmm-re akkor a beteg nagyon rosszul érezheti magát, és ilyenkor elsősorban fejtető, vagy tarkótáji feszítő, nyomó, esetleg görcsös fejfájást érez.

Társulhat ehhez hányinger, valamint látászavar is. Ilyenkor hipertenzív enkefalopátiáról, súlyosabb esetben hipertóniás krízisről beszélünk. Ennek háttérben több ok is állhat, például a menopauza, amikor igen gyakori a vérnyomás ingadozás, de a krónikus vesebetegeknél fellépő hirtelen folyadéktöbblet, illetve erős stressz is okozhat ilyen képet. A hipertóniás krízis intenzív terápiás ellátást igényel, mivel előfordulhat, hogy a beteg zavarttá, vagy eszméletlenné válik."- mondja Dr. Kapocsi Judit, a Trombózisközpont magas vérnyomás specialistája.

Mi okozza a fejfájást?

Bár erős fejfájás esetén sokan a vérnyomásmérőjükhöz nyúlnak, viszont általában más áll a probléma háttérben. A reggeli fejfájás például sokszor inkább alvási apnoe szindrómával függ össze, vagy a nyakigerincen meglévő degeneratív elváltozások, rossz tartás, illetve a nyak elfekvése miatt jelentkezik.

A szakértő szerint, még annak is, akinek általában normál tartományon belül van a vérnyomása, erős fizikai - vagy pszichés terhelésre megemelkedhet, ami bár járhat fejfájással, de utána az érték viszonylag rövid időn belül helyreáll a normál szintre. Aminek hatására a probléma is hamarosan megszűnik.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Szívelégtelenség: olykor megtévesztők a tünetei - erre figyeljen fel!

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

#magas vérnyomás

Forrás: Trombózisközpont
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához