Ezeket látta már?

Hogyan lehet csökkenteni a magas koleszterinszintet? Ezeket javasolja az orvos

Koleszterin típusok, koleszterin, HDL, LDL, magas koleszterinszint, szívbetegség, csökkentése

Bár a koleszterin nagyon fontos a szervezetünknek, sejtjeinknek, a túl magas koleszterinszint életveszélyes szövődményeket okozhat.

A koleszterin fontos szerepet tölt be a szervezetünkben, nélkülözhetetlen többek között bizonyos hormonok előállításához. De mi van, ha túl magas tartományba lép, muszáj-e gyógyszert szedni a csökkentéséhez vagy elég, ha csak „nem eszünk zsírosat"? Mit jelent az életmód orvoslás? Milyen koleszterinszint az elfogadható, meddig csökkentsük? Az alapvető kérdésekre dr. Vernes Réka, a KardioKözpont életmód orvosa, hipertonológus, sportorvos válaszolt.

Mit kell tudni a koleszterinről?

Az általános vélekedéssel ellentétben az ételeinkkel csak a szervezetünkben lévő koleszterin nagyjából 20-30 százalékát visszük be, a többit a szervezetünk maga állítja elő. Így a magas koleszterinszint nem eredeztethető kizárólag az étrendből, ahhoz több tényezőt is meg kell vizsgálni (ez pedig azt is jelenti, hogy csak diétázással kevésbé tudjuk közvetlenül befolyásolni a koleszterinszintet).

De miért is olyan veszélyes a magas koleszterinszint? A koleszterinnek több típusa is megtalálható a testünkben, a legfontosabbak ezek közül az úgynevezett LDL-, illetve a HDL-koleszterin. Az előbbit rossz koleszterinnek is nevezzük, mert károsan hat a szervezetünkre, az utóbbi viszont jótékonyan. A nem hasznosuló, vagyis felesleges LDL-koleszterin ugyanis csak egy ideig kering a vérünkben, és nem is kerül vissza a májba (mint a HDL-koleszterin), ehelyett megtapadhat a vérerek falán, és ott ún. plakkokat hoz létre.

LDL és HDL: a „jó" és a „rossz"

A koleszterinszinttel kapcsolatban a legtöbben tudják, hogy a laborleletekben feltüntetik az LDL és a HDL koleszterin szintjét. A HDL az úgynevezett „jó", az LDL pedig a „rossz" koleszterin. Az LDL szintje és a szív-érrendszeri betegségek ugyanis szorosan összefüggenek egymással. Ha a vérben túl sok LDL-koleszterin halmozódik fel, a szervezet nem képes azt lebontani, így lerakódik az artériák falában. A tartósan magas vérzsírszint miatt az érfalakon úgynevezett plakkok alakulnak ki, melyek csökkentik az erek rugalmasságát, szűkítik az átmérőt, bekövetkezik az érelmeszesedés. Következményképpen az erek egyre kevésbé képesek a megfelelő vérmennyiséget átengedni, ezért a környező sejtek kevesebb oxigént kapnak, és a szervek működése előbb-utóbb károsodhat.

Néhányan úgy vélhetik, az érelmeszesedés természetes jelenség. Holott az érelmeszesedés csupán az első lépcsőfok az atherotrombózis felé vezető úton. Ez pedig az egyik legsúlyosabb érrendszeri elváltozás. Attól függően, hogy hol történik az elzáródás, bekövetkezhet a szívinfarktus, a stroke, vagy a végtagi trombózis. Mára az is bebizonyosodott, hogy a három közül bármelyik előfordulása növeli a másik kettő bekövetkezésének esélyét is. Vagyis a koleszterinszintet rendszeresen ellenőriztetni kell, és ha magas, mindent meg kell tenni a csökkentéséért.

A magas koleszterinszint szövődményei

A vérerek falán létrejövő plakkok akadályozzák a vér megfelelő áramlását, sőt akár teljesen el is zárhatják a vér útját. A vérerek elveszítik a rugalmasságukat, megkeményedhetnek, a falukban pedig akár mikroszkopikus gyulladások is megjelenhetnek. Így nemcsak vérrög alakulhat ki, de a sejtek sem kapnak elegendő tápanyagot és oxigént, ami befolyásolhatja a működésüket, vagy a pusztulásukhoz is vezethet. Ez a folyamatot érszűkület, érelmeszesedés vagy atheroszklerózis néven is ismerhetjük.

Attól függ a probléma súlyossága, hogy hol, a test mely részén alakul ki a plakk. Természetesen, nem szabad egyiket sem "lebecsülni": sajnos nem lehet megmondani, hogy valakinek a szervezetében hány plakk található, illetve hol vannak ezek, és könnyen előfordulhat, hogy bár valakinél csak a perifériás érbetegség tünetei jelentkeznek, a szíve vagy az agya közelében is kialakultak a plakkok.

A magas koleszterinszint szívproblémákat okozhat

A szív közelében lévő erek szűkülete, elzáródása szívproblémákhoz, szívrohamhoz vezet. Ilyenkor a szív izmai nem jutnak elegendő oxigénhez és nem tudják a vért pumpálni. Ennek sajnos akár halálos következményei is lehetnek: a szív- és érrendszeri betegségek a vezető halálokok közé tartoznak az egész világon.

Az agyat rengeteg apró ér hálózza be, ezek is elzáródhatnak, vérrög alakulhat ki bennük, ennek szövődménye pedig stroke lehet. Előfordulhat az is, hogy nem az agyi erek záródnak el, hanem azok a nagyobb nyaki artériák, melyek az agy vérellátását biztosítják.

A perifériás érszűkület vagy érbetegség elsősorban a lábakat érinti, és gátolhatja, akadályozhatja az alsó végtag vérellátását. Ennek jellegzetes tünete a testmozgás, sétálás hatására kialakuló erős fájdalom, mely pihenésre rövid időn belül elmúlik.

Az érszűkület tulajdonképpen bármelyik eret érintheti, így növelheti többek között a veseproblémák, a bélrendszer, a máj, sőt férfiak esetében még a pénisz vérellátását is. Vagyis, a magas koleszterinszint veseproblémáktól merevedési zavarokig számos betegséget okozhat.

Kinek és mikor érdemes ellenőrizni a koleszterinszintet?

  • Egy egészséges felnőtt embernek átlagosan ötévente ajánlott koleszterinszintet méretni, ám akinek korábban már magas értékeket mértek, annak évente kellene elvégeztetnie a laborvizsgálatot.
  • Szintén gyakoribb ellenőrzésre van szükség, ha mindkét szülőnél bebizonyosodott a magas vérzsírszint.
  • Ha a családban már előfordult szív-érrendszeri betegség.
  • Ha valaki túlsúllyal vagy elhízással küzd.
  • Ha cukorbetegség, magas vérnyomás vagy más olyan állapot van jelen, ami megemelheti a koleszterinszintet, mint például vesebetegség, hasnyálmirigy betegség vagy pajzsmirigy alulműködés.

Az életmód döntő, a gyógyszer szükséges lehet

- Minden páciensnek lehetősége van az életmódjával csökkenteni a koleszterinszintjét, sőt, a gyógyszeres kezelést akkor kell kezdeni, ha életmód változtatással, diétával nem értük el a célértékeket – ismerteti dr. Vernes Réka, a KardioKözpont életmód orvosa. - Az élettani alapok bizonyítottak: a rendszeres testmozgás erősíti a szívizomzatot, csökkenti a vérnyomást, a koleszterinszintet, segíti a fogyást és redukálja a szív- és érrendszeri betegségek rizikóját, valamint javít a 2-es típusú cukorbetegek állapotán.

Természetesen nem olyan könnyű életmódot váltani, ha alapbetegségekkel küzdünk, ha nem találunk megfelelő motivációt, ezért fontos a szakemberek segítsége. A mozgásterapeuták, dietetikusok, mentálhigiénikusok és szakorvosok nem csak biztonságossá, de a személyre szabottság miatt hatékonnyá és tartóssá is tehetik az eredményeket.

Ugyanakkor az életmód reformjávalegyidőben ajánlatos felkeresni a kardiológust, és amennyiben szükséges, meg kell kezdeni a gyógyszeres kezelést, hogy elérhetővé váljon a kívánt célérték.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Magas koleszterin: ekkor van szükség gyógyszerre a szakorvos szerint

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

#koleszterin

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához