Hogyan zajlik az anyajegyek eltávolÃtása?
Ha a bÅ‘rgyógyász az anyajegyvizsgálat során gyanús anyajegyet talál, akkor javasolni fogja az eltávolÃtását. A beavatkozás menetét dr. Gyarmati Csaba plasztikai sebész, a Dermatica orvosa ismertette.
Fontos, hogy gyorsan cselekedjünk
A daganatos betegségek mindegyikére igaz, hogy idejében felismerve javulnak a gyógyulás esélyei, Ãgy van ez a melanoma esetében is. Ezért nagyon fontos az otthoni önellenÅ‘rzés és az évente elvégzett anyajegyvizsgálat. A melanoma az esetek 30 százalékában az anyajegyekben, a fekete-barna festékanyagot termelÅ‘ sejtekben alakul ki.
Gyanúra ad okot, ha az anyajegy szÃne, formája, felülete vagy nagysága megváltozik, kifekélyesedik, vérezni kezd. Ha valakinél a rosszindulatú elváltozás megjelenik, fontos az anyajegy azonnali eltávolÃtása, kimetszése a bÅ‘rbÅ‘l, mielÅ‘tt az agresszÃven terjedÅ‘, gyorsan áttéteket képzÅ‘ ráktÃpus továbbterjed a nyirokcsomókra.
Minden esetben szükség van szövetvizsgálatra
A bÅ‘rnövedékek eltávolÃtására több módszer is létezik: fagyasztás, lézer, kiégetés és sebészi eltávolÃtás. Anyajegyek eltávolÃtására ez utóbbi az egyetlen, szakmailag is elfogadott módszer. A többi eljárásal nem lehet egyértelműen meghatározni, hogy a kezelés során pontosan milyen mélyen jár a kezelést végzÅ‘ orvos a bÅ‘rben, és Ãgy eltávolÃtásra kerül-e biztosan az egész anyajegy. A sebészi kimetszéssel, ezzel szemben pontosan követni tudjuk az anyajegy vonalát, Ãgy a feltétlenül szükségesnél sem kevesebb, sem nagyobb terület nem kerül eltávolÃtása – magyarázza dr. Gyarmati Csaba.
Egy másik fontos érv az anyajegy kimetszése mellett, hogy a beavatkozás után az eltávolÃtott bÅ‘rszövetet minden esetben szövettani vizsgálatra kell küldeni. Ez azért lényeges, mert csak Ãgy állapÃtható meg ténylegesen a melanoma diagnózisa. Az elsÅ‘ három eltávolÃtási mód esetében az érintett szövet megsemmisül, Ãgy ha a kezelés elÅ‘tt nem történik mintavétel az anyajegybÅ‘l, akkor nem lehet a szövetvizsgálatot elvégezni. Különösen az arcon, dekoltázs területén lévÅ‘ anyajegyek esetében fontos szempont még az esztétika, a műtéti heg a kimetszés során lesz a legkisebb, ám hozzá kell tenni, hogy a kozmetikai eredmény függ az orvos gyakorlatától, figyelmességétÅ‘l, a varrási technika megválasztásától és attól is, hogy a páciens mennyire vigyáz a műtéti területre.
Mi történik a beavatkozás során?
Az anyajegy kimetszése helyi érzéstelenÃtésben történik, a beavatkozás nagyjából fél órát vesz igénybe. Az érzéstelenÃtést követÅ‘en az anyajegyet szikével kimetszik a bÅ‘rbÅ‘l, a sebet összevarrják. Ezután vékony plasztikai csÃkok kerülnek a sebre, hogy még szebb legyen a sebgyógyulás. Erre jön rá végül az a steril kötés, amit nem érhet vÃz és szennyezÅ‘dés, Ãgy a páciensnek óvatosan szabad csak tisztálkodnia, és az esetleges megizzadás miatt a sportolás ezalatt az idÅ‘ alatt kerülendÅ‘.
A varratszedés testtájtól függően egy-három hét múlva történik. A szövettani lelet a beavatkozást követő egy hét múlva készül el. Ennek eredménye alapján megbeszélik a további tennivalókat a kezelőorvossal.