Ezeket látta már?

Kérdések és válaszok a kövérségről

1. Mit nevezünk kövérségnek?

Kérdések és válaszok a kövérségről

Kövérségnek a testen lévő fölösleges zsírszövetet nevezik. Ha valakinek fölösleges zsírrétegei vannak, akkor az lehet túlsúlyos vagy kövér.

2. Hogyan mérik a kövérséget?

Az egészségügyi szakemberek gyakran használják a testtömeg indexet az egészséges testsúly, a túlsúly, illetve a kövérség megkülönböztetésére. Ennek kiszámításához el kell osztani a kilogrammban mért testsúlyt a méterben mért magasság négyzetével (kg/m2).

Kövérség: 30 vagy afölötti BMI.

Túlsúlyt: 25-29,9-es BMI.

Normális súly: 18,5-24,9-es BMI.

Egyéb olyan mérőszámok, amelyeket az orvosok használnak: derék körfogat, csípő/derék hányados. Ezek segítenek meghatározni, hogy nincs-e súlyfölösleg ezen a területen (centrális vagy hasi elhízás).

3. A BMI határértékek mindig pontosak?

A BMI érték nem tesz különbséget aközött, hogy a testsúly mekkora része származik zsírból és mekkora része származik izomból – tehát nem veszi figyelembe a testfelépítés eltéréseit. Egy élsportolónál előfordulhat, hogy a 25 fölötti BMI-je ellenére egyáltalán nincs súlyfölöslege, mivel hatalmas izomtömeg van rajta. Ha valakinek a BMI-je 25 és 29,9 közé esik, akkor orvosa tud tanácsot adni arról, hogy ténylegesen túlsúlyos-e. Ha valakinek 30 fölötti a BMI-je, akkor jó eséllyel túlsúlyos, de lehet, hogy inkább kövér – ez a testfelépítéstől függ. Ez esetben szintén érdemes orvoshoz fordulni.

Az ázsiai származású embereknél alacsonyabbak a határértékek egészségügyi szempontból, mint az európai származású embereknél. Számos ázsiai népcsoportnál már a 23 feletti BMI is az egészségügyi problémák fokozódó kockázatát jelenti, míg a 27,5 feletti BMI fokozott kockázatot jelent.

4. Miből állapítható meg, hogy elhízott a gyermekem?

A gyerekekre vonatkozó BMI számítás más határértékekkel dolgozik. A túlsúlyosság és a kövérség megállapításához figyelembe kell venni a gyermek életkorát is. Ha aggódik gyermeke testsúlya miatt, akkor forduljon orvosához.

5. Mi okozza az elhízást?

Ha valaki több energiát visz be élelmiszerrel, mint amennyit a napi tevékenysége és az anyagcseréje révén eléget, akkor az általában zsírként raktározódik el.

Olyan energiában gazdag ételektől lehet elhízni, amelyeknek kis adagja is sok kalóriát tartalmaz, főleg, ha még sokat is eszik belőle az ember. Ezekben az ételekben általában sok a cukor ésvagy a zsír – például: üdítők, chipsek és sütemények. Az egyenlet másik oldala (mennyi energiát éget el az ember) szempontjából pedig az aktivitás hiánya (gyakran egyszerűen a mozgáshiány, nemcsak az edzés hiánya) gyakori oka az elhízásnak.

Mindezen tényezőkön felül az adott ember genetikai felépítése is számít, az, hogy mennyire hajlamos zsírraktárakat képezni.

6. Mennyiben érinti egészségemet a túlsúlyosság illetve a kövérség?

A túlsúlyosság illetve a kövérség fokozza az alábbi betegségek kockázatát:

  • Magas vérnyomás;
  • 2-es típusú cukorbetegség;
  • szélütés;
  • szívroham;
  • köszvény;
  • oszteoartritisz;
  • alvászavarok;
  • egyes tumor típusok;
  • epekövek;
  • vesebetegség;
  • és mozgásszervi rendellenességek.

és mozgásszervi rendellenességek.

A közelmúltban megállapították, hogy a testzsír eloszlás fontos előrejelzője a betegségeknek. A hasfali zsír, a centrális elhízás, az abdominális elhízás mind ugyanazt jelentik: súlyfölösleg a derékon (és nem a csípőn vagy a combokon). Más szóval, ha valaki centrálisan van elhízva, akkor "alma alkatú" és nem "körte alkatú".

A hason lévő extra zsírszövet nagyobb kockázatot jelent a szívbetegség, cukorbetegség, szélütés és a rák szempontjából, mint ha valaki körte alkatúan kövér. Tulajdonképpen a derék körfogat alapján az orvosok képesek megbecsülni egyes, a kövérséghez társuló betegségek (mint pl.: a szívbetegségek) kockázatát.

A betegség kockázatának csökkentése érdekében a férfiaknak törekednie kellene a 94 cm, vagy az alatti, nőknek pedig a 80 cm, vagy az alatti derék körfogat elérésére. Ezek a számok a fehér emberekre vonatkoznak, az ázsiai és indiai embereknél kisebb derék körfogat értékek ideálisak. Kérje ki orvosa véleményét arról, hogy az Ön számára mi az ideális érték!

7. Attól tartok túlsúlyos vagy kövér vagyok – mit tegyek?

Ha úgy véli, hogy túl nagy mennyiségű a testén lévő zsírszövet, akkor forduljon orvoshoz. Az orvos a következőket tudja tenni:

  • kiszámolja, és a testfelépítéshez viszonyítja a kapott BMI-t, kiderül, hogy szükséges-e, és ha igen, akkor mennyit kellene fogynia; vagy éppen csak lépéseket kell tennie annak érdekében, hogy ne szedjen fel több kilót;
  • tanácsot tud adni azzal kapcsolatban, hogy milyen ételeket egyen, illetve tovább tudja küldeni egy dietetikushoz további tanácsért;
  • általában véve ellenőrzi az Ön egészségi állapotát, illetve felméri, hogy testsúlya mennyiben befolyásolja az Ön egészségét;
  • az Ön korának és egészségi állapotának megfelelő tanácsot ad azzal kapcsolatban, hogy milyen testedzésre lenne Önnek szüksége;
  • és megbeszéli Önnel a különböző fogyókúrás opciókat.

és megbeszéli Önnel a különböző fogyókúrás opciókat.

8. Hogyan csökkenthetem a súlyfeleslegem?

A fizikális aktivitás fokozására és a táplálkozási szokások javítására irányuló egyszerű életmódbeli változtatások a kulcstényezői a súlyfelesleg csökkentésének. Ahhoz, hogy testsúlya az egészséges tartományban legyen éljen aktív életet, és táplálkozzon az energiaszükségletének megfelelően.

Fizikális aktivitás

Gondolja végig mennyit mozog általában egy nap. Ha nem túl sokat, akkor találja ki, hogyan lehetne ezt egyszerű módszerekkel megnövelni. Használja például a lift helyett a lépcsőt, sétáljon el bevásárolni, ahelyett, hogy vezetne, kertészkedjen, vigye le a kutyát sétálni, kapcsolja ki a tévét, és menjen le a parkba.

A kényelmes tempóban végzett, folyamatos edzés a legjobb módja a súlycsökkentésnek. Például a hízás elkerüléséhez napi harminc perc tempós séta javasolt, ha egészséges táplálkozással párosul. Ne feledje, nem kell hagyományos értelemben vett sportot űznie ahhoz, hogy fizikailag aktívabb életet éljen.

Tanulmányok szerint, ahhoz, hogy valaki jelentősen fogyjon, legalább napi 1 órányi mérsékelt fokú edzés (mint például tempós séta) szükséges. Azonban a fogyáshoz szükséges fizikális aktivitás mennyisége függ az egyéntől is. Ne feledje, hogy az aktivitás növelésével párhuzamosan az energia bevitelt is csökkentenie kell!

A testedzés a fogyás mellett javítja az általános egészségi állapotot, valamint a szív állapotát is.

Egészséges táplálkozás

Fontos tisztában lenni azzal, hogy az egyes ételtípusok mennyiben befolyásolják az energia bevitelt. Forduljon orvosához, vagy egy dietetikushoz, ha tanácsot szeretne kapni azzal kapcsolatban, hogy mely ételek és étkezési szokások vezetnek túlsúly kialakulásához, és melyek nem.

Az egészséges étrend azt jelenti, hogy a tápanyagban gazdag ételek széles választékát fogyasszuk. A Országos Egészségfejlesztési Intézet ajánlásában a következő élelmiszerek szerepelnek:

  • fogyasszon sok zöldséget, hüvelyes növényt és gyümölcsöt;
  • fogyasszon sok gabonát (lehetőleg teljes kiőrlésűeket), beleértve a kenyérféléket, tésztákat, rizst és galuskát;
  • étkezéseiben legyen sovány hús, hal, szárnyas vagy hasonló fehérjeforrás;
  • étkezéseiben legyen tej, joghurt, sajt (vagy hasonló fehérjeforrások), lehetőleg a zsírszegény típusokból;
  • igyon sok vizet;
  • korlátozza a telített- és a teljes zsírbevitelét;
  • alacsony sótartalmú ételeket fogyasszon;
  • ha fogyaszt alkoholt, akkor korlátozza annak mennyiségét;
  • valamint csak kismennyiségű cukrot és hozzáadott cukrot tartalmazó ételt fogyasszon;

valamint csak kismennyiségű cukrot és hozzáadott cukrot tartalmazó ételt fogyasszon;

Emellett javasolt csökkenteni az étrendben a transz zsírok mennyiségét. A transz zsír egy olyan telítetlen zsírféleség, amely telített zsír módjára viselkedik a szervezetben, és fokozza a szív-, érrendszeri betegségek kockázatát. A telített és a transz zsírok bevitelének csökkentéséhez javasolt eltávolítani a húsokról a látható zsírszövetet, a tejtermékekből a zsírszegény fajtákat kell választani, és heti egy alkalomra kell csökkenteni a piték, sütemények, torták és kekszek fogyasztását.

Forrás: MyDoctor
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához