Ezeket látta már?

A tbc és tüdőrák - ma (beszélgetés Strausz János professzorral)

Ugye, nem rák? - a szorongással teli, aggódó kérdés szinte naponta elhangzik, ha tüdőszűrés alkalmával valamilyen rendellenességet talál az orvos. Csak tbc... - hangzik a válasz elég gyakran, és a beteg megkönnyebbülhet. A XX. század elejének rettegett népbetegsége, a "fehér halál" ugyan nem tűnt el nyomtalanul, de mára megszelídült - ezt támasztja alá Strausz János professzor, az Országos Korányi TBC- és Pulmonológiai Intézet főigazgatója.

- A tbc valóban ma is létező, támadó kór. Hiú reménynek bizonyult az 1950-es években, hogy végleg megadja magát, mert a 90-es években újra jelentkezett, és azóta is történnek megbetegedések. Csakhogy ma, a tuberkulózis kórokozójának több mint 100 évvel ezelőtti felfedezése után sokat változott a helyzet. Éppen ezért nyugodt lelkiismerettel kijelenthetem, hogy ma gümőkórban csak az hal meg, aki nem akar meggyógyulni - mondja.

A tbc és tüdőrák - ma (beszélgetés Strausz János professzorral)

És hogy ezt miként érti a professzor, azzal kapcsolatban kifejti: világjelenségről van szó, a tbc-s fertőzések időnként fellángolnak, főként a szegényebb, szociálisan hátrányos helyzetben lévőknél. De tévedés azt hinni, hogy a fertőzés csak a hajléktalanokat, a rosszul táplált, utcán élőket sújtja.

- A gümőkórt lehet kezelni, mégpedig eredményesen. A fertőzés megállapítása ma is a hagyományos Koch-féle "festési" módszerrel történik, melynek során a baktérium vörösre színeződik. Igaz, vannak sokkal gyorsabb tesztek is, de a legbiztosabb mégis az ősi, bevált próba - magyarázza a főigazgató.

Szavai szerint hatásos gyógyszeres kezelés segít a korai stádiumban "elkapott" tbc eredményes kezelésében. Annak mielőbbi megkezdése és következetes végig vitele a legfőbb kulcsa a gyógyulásnak. Csakhogy a betegek egy része ezt nem veszi komolyan, egyszerűen önhatalmúan abbahagyja a terápiát, és felelőtlen módon továbbviszi a betegséget, fertőzve környezetét és ártva önmagának.

- A jelenlegi statisztikai adatok szerint 1600 megbetegedés történik általában évente, és a 163 tüdőgondozó a rendelkezésre álló szakembergárdával eredményesen képes felvenni a küzdelmet a fertőzés terjedésével, ha a betegek is úgy akarják. De mindig vannak renitens, az orvos-beteg együttműködést semmibe vevő páciensek, akik a folyamatos, több hónapos kezelést nehezen viselik. Bár ellenőrzött terápiáról van szó, ez mégsem jelenthet kényszergyógykezelést a fegyelmezetlenek számára - szögezi le.

- Ami viszont rendkívül fontos, az az, hogy az ingyenes tüdőszűrés során, amely eredetileg a tbc kiszűrésére szerveződött, sikerül felfedezni a legtöbb korai stádiumban lévő tüdőrákot. A tüdőrák világszerte a leggyakoribb és legtöbb halálos áldozatot követelő daganatos betegség. Évente 1,6 millió új daganatos eset fordul elő, és 1,4 millió haláleset történik tüdőrák következtében.

Magyarországon 8-10 ezer az évente újonnan megbetegedők száma, ami a népesség számához viszonyítva azt jelenti, hogy ebben a tekintetben világelsők vagyunk. A tüdőtumor az összes daganatos halálok között - mindkét nemnél - vezető helyen áll. Mindez annak ellenére történik, hogy a tüdődaganat megelőzhető.

Bár a kijelentés ellentmondásosnak tűnik, nem az, ha figyelembe vesszük, hogy a tüdőrákos megbetegedések hátterében első helyen a dohányzás áll. Tehát a dohányzásról való leszokás, leszoktatás a legeredményesebb fegyver ellene. Jóllehet az egészségügy igen sokat áldoz a diagnosztikára, a terápiára és a rehabilitációra, különös és érthetetlen módon a dohányzásról történő leszokást, a leszoktatást, az egészségügyi nevelés e célra történő alkalmazását senki nem finanszírozza.

A tüdőrákot mindenképpen komolyan kell venni. Világszerte folynak eredményes kutatások keletkezésének okaival, gyógyításának lehetőségeivel kapcsolatban, de érdemi, általános, áttörő sikerről még nem lehet beszámolni. A professzor szerint a kutatási eredmények hozzánk is eljutnak, a modern technikák, terápiás eszközök rendelkezésre állnak, a hozzáértő szakembergárda is készen áll, de mindez kevésnek bizonyul a betegség előfordulásának csökkentésére.

Az orvos gyógyításra kötelezte el magát, gyógyulni a betegnek kell, tudatos, fegyelmezett magatartással. A megelőzés érdekében is csak a megfelelő egészségkultúrával rendelkezők tehetnek valamit, akik megértik, hogy minden egyes elszívott cigaretta esély a tüdőráknak.

- Ha egy masszív dohányos most, azonnal abbahagyja a dohányzást, akkor is 20 év kellene ahhoz, hogy olyan eséllyel kerülje el a tüdőrákot, mint aki soha nem dohányzott - világít rá a főorvos. - Ugyanis a dohányzás során rendkívül káros, rákkeltő anyagok szabadulnak fel. És nem lehet azzal védekezni, hogy az is kaphat tüdőrákot, aki életében soha rá nem gyújtott. A tüdőrákosok 90 százaléka a dohányosok közül kerül ki, és csupán 10 százalék a kivétel. Nyilvánvaló, hogy a dohányfüstön kívül más környezeti ártalom is éri az embert, de mivel erről tudunk, ez ellen védekezni is lehet, kötelessége lenne mindenkinek figyelembe venni ezt a lehetőséget.

A tüdőráknak két fő típusa van, a kissejtes (SCLC) és nem kissejtes (NSCLC) , ezeken belül több alcsoportot különböztet meg az orvostudomány. Bár 100 esetből csupán 20 műthető, ma már van esély a célzott terápia következtében a hosszabb túlélésre, a progresszió lassítására, sőt vannak példák teljes gyógyulásra is.

A magyar pulmonológia méltán elismert, nemzetközi viszonylatban is. Az országos intézet, ahol a főigazgatóval beszélgetünk, csodálatos természeti környezetben van, ideális helyszín a gyógyulásra.

- Annak idején, egy évszázada a főváros ingyen adományozta ezt a 26 hektárnyi területet a szegény sorsú tbc-s betegek gyógyítására. Bár valóban fantasztikusan szép környezetben végezhetjük munkánkat, és minden szükséges infrastruktúra rendelkezésünkre áll, amely a gyógyításhoz szükséges, mégis azt kell mondanom, az eredeti széttagolt pavilonrendszer mára elavult, elhasználódott - húzza alá Strausz János. - Rendkívüli módon megnöveli költségeinket a belső "mozgás", a betegszállítástól az ételhordásig. A lehetőségekhez képest igyekszünk maximális komfortot biztosítani a sokszor zsúfolt kórtermekben, az ország legnagyobb, 24 ágyas intenzív osztályával rendelkezünk, van hotel és hospice szolgálatunk, a mai szakmai és technikai lehetőségek birtokában a betegek életesélyeinek jobbításáért dolgozunk.

Nekem személy szerint van egy álmom: szeretném, ha sikerülne ezen az ideális területen mielőbb egy modern tömbkórházat létrehozni, ahol koncentráltabban, gazdaságosabban végezhetnénk gyógyító tevékenységünket.

Forrás: MTI
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához