Ezeket látta már?

Nyári veszélyforrások: rovarcsípés

2017.06.23. Módosítva: 2017.06.23.
csipes

A rovarcsípések okozta allergiás tünetektől szenvedő gyermekek nagy százaléka nem részesül orvosi kezelésben, derült ki egy Izraelben készített felmérésből.

A Journal of Allergy and Clinical Immunology folyóiratban közölt vizsgálatban 10.000, 13 és 14 év közötti fiatal vett részt. A kutatók által összeállított kérdőívek kitöltése után egyértelműen látható, hogy azon gyermekek közül, akik életük során valaha elszenvedtek méh, darázs, vagy lódarázs csípést, mindössze 6 százalékuk részesült orvosi kezelésben.

Még magasabb, 14 százalék azon gyermekek aránya, akiknél annak ellenére mulasztották el az orvosi ellenőrzést, hogy náluk igen súlyos allergiás reakció is jelentkezett a rovarcsípés után.

Mindössze 10 százalék azon gyermekek aránya, akiket a csípés után fellépő allergiás reakciók miatt sürgősségi kezelésben részesítettek.

Egy másik, az Egyesült Államokban végzett vizsgálatban 58 százalék azon gyermekek aránya, akiket a rovarcsípés hatására fellépő bőrreakciók miatt szakszerű ellátásban részesültek, míg összesen csak 31 százalék azok aránya, akik a csípés után fellépő allergiás reakciók miatt orvoshoz kerültek.

Előzzük meg a rovarcsípést! Előzzük meg a rovarcsípést! Forrás: MTI

A rovarcsípés hatására jelentkező bőrreakció nagyfokú duzzadtsággal és vörösséggel jár, rendszerint több napon keresztül. Amennyiben nem tapasztalunk allergiás reakciót, először is nyugtassuk meg a gyermeket, majd távolítsuk el a csípés helyén lévő fullánkot. Ügyeljünk rá, hogy ezalatt a fullánk végén lévő méregzsákot ne nyomjuk meg, mivel ezáltal még több mérget juttatnánk a sebbe. Ezután szappannal alaposan mossuk le a csípés helyét, majd a duzzanat csökkentésére helyezzünk rá jeges borogatást legalább fél, de akár egy órán keresztül is.

Viszketés esetén alkalmazzuk a recept nélkül kapható rovarcsípésre használatos szerek egyikét.

Darázscsípés, méhcsípés: mikor menjünk orvoshoz? Kattintson!

Az allergiás reakció a csípés utáni egy órán belül jelentkezik, s akár életveszélyes is lehet. A rovarcsípés által a szervezetbe jutott méreganyag relatíve enyhébb esetekben okozhat csalánkiütést, súlyosabb esetekben kiválthat légzési nehézséget, hasi fájdalmat, eszméletvesztést, vérnyomás csökkenést, sápadtságot és hányingert.

A kutatást végző orvosok éppen ezért tanácsolják, hogy amennyiben a csípés után egy órán belül a fenti tüneteket észleljük gyermekünkön, azonnal kérjünk orvosi segítséget. A sürgősségi ellátás után pedig keressünk fel allergológus szakorvost további vizsgálatok érdekében.

Forrás: MTI
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához