Endometriózis

Mi az endometriózis?

Endometriózis: kismedencei fájdalom, menstruációs zavarok, más betegségekkel is összetéveszthető tünetek. Tudta, hogy az endometriózis meddőséget is okozhat? Tudjon meg többet a tünetekről és a kezelési lehetőségekről!

Az endometriózis egy jóindulatú, krónikus betegség, amely a termékeny korú nők mintegy 10%-át érinti. Endometriózisról akkor beszélünk, amikor a méh nyálkahártyája a méhen kívül máshol is megtalálható a szervezetben.

Mi az endometriózis?

Az endometriózis egy krónikus, gyulladásos nőgyógyászati betegség, amely során a méh nyálkahártyájához (endometriumhoz) hasonló szövet a méhen kívül, leggyakrabban a kismedencében, a petefészkeken, a petevezetékeken és a hashártyán is megjelenik. Ez a szövet ugyanúgy reagál a hormonális ciklusra, mint a méhben lévő endometrium: a menstruációs ciklus során megvastagszik, majd leválik, azonban a méhen kívüli szövet nem tud a szervezetből távozni, ami gyulladáshoz, fájdalomhoz és hegszövet kialakulásához vezethet.

Az endometriózis okai

A betegség pontos kiváltó oka nem teljesen ismert, de több elmélet is létezik:

  • Retrográd menstruáció: a menstruációs vér visszafelé áramlik a petevezetőkön keresztül a hasüregbe, ahol az endometriális sejtek megtapadnak és növekedni kezdenek.
  • Genetikai hajlam: a családi halmozódás arra utal, hogy örökletes tényezők is szerepet játszhatnak a betegség kialakulásában.
  • Immunrendszeri rendellenességek: a szervezet védekező mechanizmusai nem képesek felismerni és elpusztítani az endometriális sejtek méhen kívüli jelenlétét.
  • Metapláziás elmélet: egyes sejtek képesek átalakulni méhnyálkahártyához hasonló szövetté hormonális vagy környezeti hatásokra.

Az endometriózis tünetei

A tünetek súlyossága egyénenként változhat, és nem mindig áll összhangban a betegség kiterjedésével. A leggyakoribb tünetek a következők:

Az endometriózis diagnosztizálása

Az endometriózis felismerése és diagnosztizálása gyakran késik, mert a tüneteket más betegségekkel is összetéveszthetik. A diagnózis felállításához a következő módszerek állnak rendelkezésre:

  • Kórelőzmény és tünetek felmérése: az orvos kikérdezi a pácienst a fájdalom jellegéről és egyéb tünetekről.
  • Nőgyógyászati vizsgálat: tapintással érzékelhetők a rendellenességek, például petefészekciszták.
  • Képalkotó vizsgálatok: ultrahang és MRI segíthet az elváltozások kimutatásában.
  • Laparoszkópia: a legbiztosabb diagnosztikai módszer, amely során egy apró kamerával végzett sebészeti beavatkozás során közvetlenül láthatóvá válnak az endometriózis okozta elváltozások, sőt, szövettani mintavétel is történhet.

Az endometriózis kezelési lehetőségei

A kezelés célja a tünetek enyhítése és a betegség előrehaladásának lassítása. A terápiás lehetőségek közé tartoznak:

Gyógyszeres kezelés

  • Fájdalomcsillapítók: nem szteroid gyulladáscsökkentők (NSAID-ok), például ibuprofen vagy naproxen.
  • Hormonális kezelés: célja az endometriális szövet növekedésének gátlása.
  • Fogamzásgátló tabletták
  • Progeszteron tartalmú készítmények
  • GnRH-agonisták (hormonális elnyomást idéznek elő)

Sebészeti kezelés

  • Laparoszkópos műtét: az endometriózisos szövetek eltávolítása vagy kiégetése, különösen, ha a fájdalom súlyos vagy meddőséget okoz.
  • Radikális műtét: súlyos esetekben, amikor más kezelések nem hatékonyak, a méh és a petefészkek eltávolítása is szóba kerülhet, de ezt csak végső megoldásként alkalmazzák.

Életmódváltás és kiegészítő terápiák

Gyakori kérdések az endometriózisról

Az endometriózis egy nőgyógyászati kórkép, melyben a normálisan csak a méh belső felszínén jelen lévő nyálkahártya a méh üregén kívül is megtalálható. Leggyakrabban a hashártyát érinti, ami belülről béleli a hasüreget és beborítja a kismedencei szerveket.

Az endometriózis meddőséget okozhat?

Igen, az endometriózis az egyik vezető oka a női meddőségnek. Az endometriózisos szövetek gyulladást és hegszövetet hozhatnak létre, amelyek akadályozhatják a petevezetők működését és a petesejt beágyazódását. Ugyanakkor sok endometriózisos nő természetes úton is teherbe eshet, és a megfelelő kezelés (például laparoszkópos műtét vagy asszisztált reprodukciós technikák, mint az IVF) növelheti a fogamzási esélyeket.

Az endometriózis gyógyítható?

Jelenleg nincs végleges gyógymód az endometriózisra, de a tünetek kezelhetők. A hormonális terápiák, fájdalomcsillapítók és műtéti beavatkozások segíthetnek a betegség kordában tartásában és az életminőség javításában. Egyes esetekben a menopauza után a tünetek enyhülhetnek.

Befolyásolja-e az étrend az endometriózis tüneteit?

Igen, bizonyos ételek fogyasztása segíthet csökkenteni a gyulladást és enyhíteni a tüneteket. Ajánlott az omega-3 zsírsavakban gazdag ételek, zöldségek, teljes kiőrlésű gabonák és alacsony cukortartalmú étrend fogyasztása. Kerülendők a feldolgozott élelmiszerek, a magas cukortartalmú ételek és a túlzott koffein- vagy alkoholfogyasztás.

Örökölhető az endometriózis?

Igen, az endometriózisnak lehet genetikai háttere, és ha egy családtagnál (például édesanyánál vagy nővérnél) előfordult, akkor nagyobb a kialakulásának kockázata. Azonban a betegség megjelenését számos egyéb tényező is befolyásolja.

Milyen életmódbeli változtatások segíthetnek az endometriózis kezelésében?

A rendszeres testmozgás, a stresszkezelés (például meditáció, jóga), az egészséges táplálkozás és az elegendő alvás mind hozzájárulhatnak a tünetek csökkentéséhez. Egyéni szinten különböző alternatív terápiák, mint például a fizioterápia vagy az akupunktúra is segíthetnek.

Felhasznált források:

Hasznos tudnivalók, cikkek endometriózis témában