Ezeket látta már?

Számos oka van a hajvesztésnek

Szépségápolás
2016. december 28. 11:23
Módosítva: 2017. január 02. 10:35

A szép, ápolt haj hozzátartozik a jó megjelenéshez. Ezért szinte mindenkit érzékenyen érint, ha hullik a haja. mit nevezünk kóros hajhullásnak és mit lehet tenni, ha gyérül a hajunk, azaz kopaszodunk?

A hajszálak növekedése ciklikus, természetes hogy nő és hullik. Mint ahogy bőrünk hámsejtjei is elhalnak és lehámlanak, úgy hajszálaink is cserélődnek. Naponta akár 100 hajszálunk is kihullik a több millióból. Kórosnak nevezzük, ha ennél sokkal többet vesztünk. A tenyerünk és talpunk kivételével az egész testünket szőr borítja, még ha nem is látszik. Az egyes testtájékokon az ideális szőr menynyisége kultúrafüggő. Jelenleg pl. Magyarországon a kopaszra borotvált fej a fiatal férfiak között divatos. Fontos, hogy aki követi a divatot, napsütésben hordjon sapkát, mert nem védi a fejbőrét a haja, és jelentősen megnövekszik a bőrrák veszélye idősebb korára – mondta dr. Remenyik Éva, a Bőrklinika igazgatója.

Férfias, nőies típusú, heges

A kihullott hajszálak mennyisége egyénenként változó. Függ az életkortól, a testi-lelki állapottól, esetleges betegségektől, gyógyszerhasználattól. Kopaszodásnak nevezzük, ha jelentősen, láthatóan megritkul a haj. Megkülönböztetünk foltos és diffúz (az egész hajas fejbőrön jelentkező) hajhullást. Az utóbbihoz tartozik a férfias (androgén) típusú, amely főleg a fejtetőn kifejezett). Emellett mindkét nemre jellemző lehet a heges hajhullás, ebben az esetben elpusztul a szőrtüsző és a helye hegesedik. Ez visszafordíthatatlan folyamat, ott nem nő ki újra a haj. Oka lehet pl. immunbetegség, fertőzés. Visszafordítható, ha nem halnak el a szőrtüszők, hanem megkisebbedve a fejbőrben maradnak. Főleg a nőkre jellemző a diffúz hajhullás, amely a fent említett okok mellett lehet még öröklött, és kialakulhat a kor előrehaladtával is. Utóbbi esetben a hormonális változások, az ösztrogén csökkenése az ok. Az egész hajas fejbőrön látható hajvesztés esetén tanácsos orvoshoz fordulni, s részletes kivizsgálással kideríteni az okot. Egyes esetekben, mint pl. szülés után, szinte természetes a hajhullás.

Gyulladás, bőrbetegség

A hajhullás orvosi vizsgálata során alkalmazható a tichogram. Kihúzunk 50 szál hajat, és a hajvég szerkezetéből következtetünk arra, hogy élő-e a szőrtüszője, vagy már elengedte a fejbőrt. De erre a haj egyszerű húzásos tesztje is alkalmas. A hajas fejbőrt nagyítóval is vizsgáljuk, gyulladást, illetve egyéb bőrbetegséget keresünk rajta. Ha gyulladást fedezünk fel, szövettani mintát veszünk a szőrtüszőből és megállapítjuk a betegség természetét. Trichoszkóppal mérhetjük a hajszálak vastagságát és a szőrtüszők sűrűségét. Utóbbi vizsgálat nem finanszírozott. Természetesen nagyon fontos kikérdezni a beteget korábbi betegségeiről, beszedett gyógyszereiről. A hajhullás eredetének megtalálása után igyekszünk felszámolni az okot, és hajnövekedést serkentő szereket is adhatunk. Gyorsan, látványosan, mindenki számára egyformán ható hajnövesztő szerrel nem rendelkezünk. Női típusú hajhullás esetén ha vitamin-, illetve ásványianyag-hiány okozta a hajvesztést, pótoljuk ezeket. Hatékony lehet a szteroid és a koffein.

Férfihormon-anyagcserezavar

A férfiak jelentős részére már fiatal korban jellemző a fejtetőn a hajritkulás, illetve a halántékon a két oldalt felfutó hajszél. Ez a típusú hajhullás lehet öröklött, amit a szőrtüszők saját férfihormon- anyagcseréjének zavara okoz. Ha más jellegű a hajvesztés, ugyanúgy tanácsos kivizsgálni a lehetséges okokat, mint a nőknél. Esetükben hatásosak a minoxidil vagy a finasterid hatóanyagú készítmények, utóbbihoz azonban Magyarországon nem lehet hozzáférni. A hajhullás kezelését érdemes fiatal korban elkezdeni, de jó tudni, hogy a szerek csak addig hatnak, amíg alkalmazzák őket. A hajkorona sűrítésére szóba jöhet még a hajátültetés is.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrum
# hajhullás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés