Ezeket látta már?

Tippek háziporatkák ellen

poratka_0

Ne a bútorait cserélje le! Van jobb módszer is háziporatka allergia ellen! Lássuk, mivel lehet védekezni.

A lakáson belül jelentkező allergiás tüneteket nagy százalékban a háziporatka jelenléte okozza. A tüsszögéssel, orrdugulással és köhögéssel járó panaszok a téli időszakban felerősödnek, megfelelő kezeléssel azonban mindez elkerülhető.

A por nem egyenlő a poratkával

A poratka allergiával kapcsolatban sokan a lakásban időről-időre felbukkanó pormacskákra gondolnak, a háziporatka allergiának azonban valójában nem sok köze van a porhoz.

Az allergiás tünetek kiváltója az atkák családjába tartozó háziporatka nevű élőlény mikroszkópikus méretűre feltöredezett, levegőben szálló beszáradt széklete – mondta el dr. Balogh Katalin, a Budai Allergiaközpont allergológus főorvosa. Ez az ürülék az, amit belélegezve, megérintve az arra érzékenyeknél szénanáthás, asztmás tüneteket válthat ki, de okozhat csalánkiütést, ekcémát is.

A takarítás nem szünteti meg a poratkákat

A háziporatkák főként az ember elhalt, lehullott hámsejtjeivel táplálkoznak, így a legnagyobb mennyiségben az ágyneműkben, párnákban, bútorhuzatokban, szőnyegekben, plüssállatokban találhatóak. A fűtési idény alatt a lakásokban gyakori magas – 60 százalék feletti - páratartalom és a 17-25 °C közötti hőmérsékletet kedvező feltételeket biztosít az atkák elszaporodásához. A háziporatka allergia tünetei ezért főként a téli időszakban jelentkeznek.

poratka_0

Ne a lakást rendezze át a poratkák miatt!

A háziporatka-mentesítő praktikák sokat segíthetnek az atkák számának csökkentésében. Rendszeres takarítással és a lakás berendezésének kisebb-nagyobb átalakításával sokat tehetünk az allergiás tünetek enyhítéséért. De megéri-e megválni a kárpitozott bútoroktól, a kedvenc fotelünktől, vastag sötétítő függönyöktől, allergénmentesre cserélni a matracot, vagy kidobni a szőnyegeket, ha létezik más, ennél jóval költségkímélőbb megoldás is?

A háziporatka okozta allergiás tünetek kezelésére alkalmazható az immunterápia, melynek során a beteg azt az anyagot kapja cseppek, vagy tabletta formájában, szigorúan ellenőrzött mennyiségben, amire allergiás. A szervezete így idővel megtanulja elviselni azt az allergént, amely korábban az allergiás tüneteket okozta. A kezelés költsége pedig nem haladja meg a havi 8000 forintot. Ezért ne teregessen a lakásban ruhákat - kattintson tovább!

Poratkák: A kezelést már most el kell kezdeni

Az immunterápiás kezelést még a tünetek jelentkezése előtt javasolt megkezdeni, így a betegek elmondása alapján már az első évben is jelentős javulás tapasztalható – magyarázza a főorvosnő. Háziporatka allergia esetében a szezont egyértelműen a téli hónapok jelentik, november végétől-decembertől erősödnek az allergiás panaszok.

A kezelést ezért javasolt máraz őszi hónapokban megkezdeni. A terápia sikerességéhez 3 éven keresztül, évi 6 hónapon át tartó kezelés szükséges.

forrás: www.allergiakozpont.hu

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához