Ezeket látta már?

Életveszélyes artériás trombózis és stroke: akár 10 másodperc alatt kialakulhat

életveszélyes artériás trombózis stroke tünete

Vérrögök mind a vénákban, mind az artériákban kialakulhatnak, de melyek a fő kockázati tényezők?

Ez előbbi jellemzően mélyvénás trombózisban/tüdőembóliában nyilvánul meg, míg az utóbbi esetben általában stroke, szívinfarktus és a végtagok artériáinak elzáródása (PAD) lép fel.

Felelős vérlemezkék

Az artériás trombózis kialakulásának fő okai a vérlemezkék összecsapódásában, az érfal belső – endothel–sejtjeinek zavaraiban keresendők. Hátterében gyakran magas vérnyomás, érelmeszesedés áll, melynek során kemény plakkok képződhetnek és elzárhatják az ér keresztmetszetét. A szűk helyen a vér áramlási sebessége megnő, ami miatt apró sérülések keletkezhetnek az ér belső falán. Ez viszont a vérlemezkék fokozott összecsapódását – aggregációját–váltja ki, és akár 10 másodperc alatt kialakulhatnak az életveszélyes vérrögök.

Prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája felhívja a figyelmet arra, ha stroke-ra vagy szívinfarktusra utaló tüneteket tapasztal, akkor mihamarabb hívjon mentőt, ugyanis a terápiás ablak – vagyis amikor még nem megy végbe komoly, maradandó károsodás– agyi infarktus esetén 2, míg szívinfarktus esetén 6 óra!

Stroke tünetek

  • féloldali bénulás/érzékzavar végtaggyengeség
  • szédülés, fejfájás
  • beszédzavar
  • átmeneti vakság látászavar, látótérkiesés
  • zavartság

Szívinfarktus tünetek

  • erős mellkasi nyomás
  • halálfélelem
  • izzadás
  • légszomj
  • szívtáji fájdalom
  • fájdalom a bal felkarban

Artériás trombózis: ezek a fő rizikófaktorok

Az artériás trombózisnak több rizikófaktora is van, melyek közül minél több van jelen az illetőnél, annál magasabb a probléma kialakulása. A legfontosabb kockázati tényező a dohányzás, amit már elkezdeni sem ajánlatos, ha a családban ilyesmi előfordult, de fellépte után azonnali és teljes dohányzási tilalmat kell foganatosítani! Nagy kockázatot jelent a szívritmuszavar, az antifoszfolipid szindróma, korábbi trombózis, érszűkület, hipertónia, diabetes, vesebetegség megléte, a 60 év feletti életkor, családi hajlam, ám ezek mellett az olyan életviteli tényezők, mint a mozgáshiány, nem megfelelő táplálkozás, is nagy szerepet játszik a vérrögök keletkezésében.

Érdemes további említést tenni a TIA nevű állapotról is, melyet inkább mini stroke-ként ismertnek, hiszen hasonló tünetekkel jár, ám azok spontán megszűnnek. Annak ellenére, hogy kevésbé veszélyes, ám előjelezhet egy stroke-ot is, ezért érdemes ekkor is szakemberhez fordulni! (Az átmeneti látászavar, látáskiesés is TIA-nak tekintendő!)

Előzze meg a bajt!

Hogy kinek milyen prevenció mód való, az attól függ, mennyire veszélyezteti az illetőt az artériás trombózis. Van, akiknél elég az életmódváltás, van, amikor az alap betegség kezelése elegendő, ám előfordulhat, hogy aggregáció-gátló készítményre van szükség. trombocita gátló is. Hogy kinek melyikre van szüksége, azt szakorvos dönti el, rizikófelmérés alapján. Mindenesetre a dohányzást abba kell hagyni teljesen!

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Stroke: ha felismeri magán ezeket a tüneteket, komoly veszélyben van

Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

agyvérzés

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához