Ezeket látta már?

Menstruációs vérzés – ezekben az esetekben számít kórosnak

menstruációs, vérzés, kóros, mikor

Ha ezeket a tüneteket tapasztalja menstruáció során, érdemes orvoshoz fordulnia.

Mindenkinek más-más a menstruációja, így nehéz tudni, mi számít normálisnak és mi kórosnak. Vannak, akik könnyedén átvészelik ezeket a napokat és vannak, akik szinte egész nap magzatpózban a kanapén szenvednek. Általában a 2 véglet közti állapot a jellemző: vagyis, amikor bár megérezzük a nehezebb napokat, mégis el tudjuk végezni a mindennapi teendőinket. De vajon mikortól számít kórosnak a menstruációs görcs, mikor érdemes vele orvoshoz fordulni?

Mi számít kóros menstruációnak?

Megakadályozzák a görcsök abban, hogy elvégezze a munkát

Ez szinte égbekiáltó jel, hiszen, ha olyan nagyfokú fájdalmakkal küzdünk, melyek miatt nem vagyunk képesek ellátni munkánkat és az otthoni teendőinket, akkor nagy valószínűséggel valami probléma van. Normál menstruációs fájdalom esetén az emberek ugyanúgy tudják élni a mindennapi életüket, legrosszabb esetben vény nélkül kapható gyógyszerekkel enyhítik az enyhe fájdalmat, görcsöket. Éppen ezért amennyiben erős a panasz, mielőbb forduljon orvoshoz, mivel mióma, endometriózis és daganat is okozhatja.

Túl erős a vérzés

A menstruáció első napjaiban a legerősebb a vérzés, majd általában a 3. naptól egyre csökken, majd a 6-7. nap környékén megszűnik. Bajra akkor utal, ha végig jelentős mennyiségű menstruációs vér távozik, illetve akkor, ha vannak olyan napok, amikor lényegesen több betétet, illetve tampont kell cserélnünk.

A nagyon erős vérzés különböző állapotok jele lehet. Okozhatja pl. mióma -amely jóindulatú daganat-, endometriózis, polipok, de ritka esetekben akár a méhtestrákot is jelezhet!

3 napnál tovább tartanak a görcsök

Általánosságban elmondható, hogy a legnagyobb görcsök a menstruáció első napjaiban jelentkeznek (illetve PMS során). Amennyiben a vérzés 3. napja után is jelentősebb fájdalmat tapasztalunk, az általában nem számít normálisnak.

Hirtelen jelentkező, erős, késszúrásszerű görcsök

Amennyiben a fájdalom hirtelen jelentkezik és olyan mértékű, hogy a hasunkhoz kapunk és összegörnyedünk, úgy mindenképpen orvoshoz kell fordulni, mivel a panasz petefészek csavarodásra, illetve méhen kívüli terhességre is utalhat. Mindkét esetben sürgősségi ellátásra van szükség az életveszélyes szövődmények elkerülése érdekében!

Nem csupán a menstruációval függ össze a fájdalom

Egy másik figyelemfelhívó jel az olyan fájdalom, ami nem csak a menstruációhoz kapcsolódik, hanem más esetekben is jelentkezik: pl. fizikai aktivitás, intim együttlétek vagy székletürítés során. A panasz gyakran endometriózisra vagy fertőzésre utal (akár szexuális úton terjedő fertőzésre). Ilyenkor sokszor előfordul, hogy kontakt vérzés is jelentkezik házasélet során.

Furcsa a menstruációs vér színe

A menstruációs vér az első napokban élénk piros, majd később sötétebbé válik. A legvégén barna árnyalatban is előfordulhat – ennek oka az, hogy a régebbi méhnyálkahártya-darabok vagy régebbi vér távozik. Ha azonban rózsaszín, az vérszegénységre, alacsony ösztrogénszintre, illetve egészségtelen étrendre hívhatja fel a figyelmet, ha szürke, az bakteriális vaginózisra, ha pedig narancssárga, akkor valamilyen fertőzés lehet jelen.

Mik állhatnak a kóros menstruáció hátterében?

  • endometriózis
  • mióma
  • polip
  • fertőzések
  • ciszták, PCOS
  • kismedencei gyulladás
  • hormonális zavarok
  • anyagcsere betegségek

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Görcsös menstruáció: ekkor jelez a fájdalom miómát, daganatot

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

mensturáció

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához