Ezeket látta már?

Így néz ki, amikor klímasemleges egy gyógyszertár

klímasemleges, gyógyszertár, patika, mikroplasztik, műanyag

A klímasemleges egészségügyi intézményeké a jövő?

A klímasemleges kontinens és klímasemleges gazdaság vizionálása után nem meglepő, hogy lehetnek klímasemleges egészségügyi intézmények is. Remélhetőleg a jövőben hazánkban is fogunk találkozni klímasemleges patikával, klímasemleges védőnői rendelővel vagy éppen egy klímasemleges rendelőbe fogunk elmenni háziorvosi vizitre.

Mindez a közeljövő lehet: Németországban például már most is vannak tanúsítvánnyal rendelkező, klímasemleges gyógyszertárak. Ezek a patikák egy speciális minőségirányítási rendszerrel és sok - esetenként elsőre aprónak tűnő - dologra való odafigyeléssel tesznek lépéseket azért, hogy a környezettudatosságot és a fenntarthatóságot a patikai mindennapokba integrálják.

Fenntarthatósáőg és életminőség: beválik a számítógép jóslata? Kattintson!

Miket tehet, miket tesz egy klímasemleges gyógyszertár?

Többek között vállalja, hogy évente egy alkalommal árajánlatot kér környezetbarát áramszolgáltatóktól (esetleges szolgáltatóváltás miatt), gép- és eszközvásárlásnál hangsúlyt fektet a környezetbarát és energiatakarékos eszközök kiválasztására, és lemond az elemes egerek és billentyűzetek használatáról. A szelektíven gyűjtött hulladék mellett odafigyel arra, hogy a patikai gyógyszerkészítés „hulladékát” nem helyezi a kommunális hulladékgyűjtőbe.

Klímasemleges patika: se műanyag szatyor, se mikroplasztik

Ha valaki egy klímasemleges patikában vásárol, akkor aligha kapja meg a gyógyszereit egy műanyag szatyorba rakva, ugyanis egy klímasemleges szolgáltató a termékek csomagolásához nem használ műanyag szatyrokat. Emellett, Németországban a klímasemleges patikák nem vesznek fel a kínálatukba olyan kozmetikumokat, amik mikroplasztik-tartalmúak.

Az irodai mindennapokat is áthatja a klímasemlegesség: a fax helyett az e-mailt preferálják, a postai levelezésnél újra felhasznált papírból készült borítékot használnak. Egy klímasemleges egészségügyi intézmény a PET-palack-felhasználás visszaszorítása érdekében szűrt csapvizet kínál fogyasztásra. A takarító személyzet pedig környezetbarát tisztítószereket használ a terek tisztán tartásához. A munkába járás módja is gyökeresen megváltozhat, ha klímasemleges a munkahely: lehetőség szerint a kerékpár választandó.

A fenti példák is szemléltetik azt, hogy kicsi, de következetes lépésekkel jelentős előrehaladást lehet tenni a környezet védelme érdekében az egészségügyi szolgáltatóknál is.

Dr. Budai Marianna PhD.

szakgyógyszerész

Forrás:

Praxisbericht: Siegel für Klimaneutralität | PZ – Pharmazeutische Zeitung (pharmazeutische-zeitung.de)

Forrás: egeszsegkalauz.hu
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához