Ezeket látta már?

Biztonságosak a vezeték nélküli fejhallgatók vagy sem? Itt a válasz!

Vajon biztonságosak a vezeték nélküli fejhallgatók? Itt a válasz, hogy kell-e aggódnia

Egyre több szó esik a vezeték nélküli fej-és fülhallgatók biztonságáról: pontosabban arról, hogy vajon hozzájárulhatnak-e a rák kialakulásához.

A technológia világa folyamatosan fejlődik és ez a vezeték nélküli és a kihangosító eszközöket is érinti– beleértve a fej-és fülhallgatókat is. Ezek azonban aggályokat is hordoznak: a Bluetooth-os, vezeték nélküli fejhallgatókról ugyanis többen úgy gondolják, hogy megnövelik a rák kialakulásának esélyét.

Hogy ez valóban így van-e, arra még nincs egyszerű, egyértelmű válasz. Sajnos azonban vannak olyan teóriák, amelyek arra utalnak, hogy lehet némi összefüggés ezen eszközök és a rák fellépése között. Olyannyira, hogy még 2015-ben tudósok egy csoportja petíciót írt alá, amelyben aggodalmukat fejezték ki a nem ionizáló elektromágneses mező (EMF) technológia és a rák lehetséges összefüggései miatt.

Röviden a Bluetooth-os fülhallgatókról

A Bluetooth-os fej- és fülhallgatók olyan eszközök, amelyek Bluetooth-on keresztül, vezeték nélkül csatlakoznak más eszközökhöz, például okostelefonhoz, táblagéphez vagy laptophoz. A Bluetooth fejhallgatók az ún. A2DP nevű technológiát használják, amely lehetővé teszi számukra a hang vezeték nélküli adatfolyamát. Az A2DP-t kifejezetten hang streamelésére terveztek.

Amit érdemes tudni, hogy ezek a vezeték nélküli eszközök rádióhullámokat használnak az eszközhöz való vezeték nélküli csatlakozáshoz. Ennek azonban ára van.

Sugárzás és a rák kapcsolata

A sugárzás nem ionizáló vagy ionizáló formában létezik. A nem ionizáló sugárzásnak van energiája az atomok mozgatásához, de nem tudja eltávolítani az elektronokat ezekből az atomokból. Ezzel szemben az ionizáló sugárzás mindkettőre képes (ilyen pl. a röntgensugárzás).

A nem ionizáló sugárzás kevésbé károsítja az egészséget, míg az ionizáló károsíthatja a szöveteket és a DNS-t. A sérült sejtek pedig könnyebben válhatnak rákossá.

Mi a helyzet a Bluetooth-os fülhallgatókkal?

Bár egyes szakemberek szerint összefüggésbe hozhatók a rákkal, ám fontos megjegyezni, hogy nincsenek olyan vizsgálatok, melyek ezt egyértelműen alátámasztanák.

A Bluetooth fejhallgatók rádiófrekvenciás (RF) hullámokat használnak az eszközökhöz való csatlakozáshoz. Ezen hullámok az elektromágneses sugárzás (EMR) egy fajtája. Az EMR a sugárzás nem ionizál, vagyis nem elég erős ahhoz, hogy károsítsa a sejteket vagy a DNS-t.

Ráadásul a Bluetooth-os fejhallgatók rövid sorozatokban vagy impulzusokban bocsátanak ki sugárzást, nem pedig folyamatosan. Ez pedig azt jelenti, hogy a sugárzásnak való kitettség mértéke sokkal kisebb, mintha folyamatosan sugározna a fejhallgató.

Így tehát összegezve sokkal biztonságosabbak, mint például a vezetékes fülhallgatók. Ám, hogy mégis mennyire rákkeltőek, arra sajnos nincs egyértelmű válasz – mindenesetre egyelőre biztonságosnak tekintik őket, így nincs velük kapcsolatos korlátozás.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Valóban egészségesebb headsettel telefonálni?

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

sugárártalom

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához