Ezeket látta már?

Hirdetés

A hüvelyszárazság nem a változókor privilégiuma (x)

pr 2

A hüvely szárazsága ugyan az esetek többségében a változókorban járó nőknek okoz panaszokat, de nem szabad elfelejteni, hogy a probléma bármely életkorban előfordulhat – és minden esetben kezelni kell, hogy megelőzzük a szövődményeket.

A negyvenes éveik közepe táján a nők többsége belép a változókorba: a petefészkek kevesebb hormont termelnek, majd a ciklus megszűntével a hormontermelés le is áll. Az ösztrogénhiány számos klimaxos tünet okozója, amelyek közül az egyik leggyakoribb a hüvelyszárazság. A hüvelyt bélelő hámréteg vékonyabb, érzékenyebb lesz, a váladéktermelés is csökken. Az égő, feszítő érzés és a viszketés mellett a nemi aktust is fájdalmassá teszi a nedvesség hiánya. Az ösztrogénszint csökkenése – és ennek okaként a hüvelyszárazság – azonban fiatalabb korban is jelentkezhet.

A hormonegyensúly fiatal korban is kibillenhet

A termékeny korú nők leggyakrabban a szülést követő időszakban találkozhatnak a kellemetlen tünetekkel: az alacsony ösztrogénszint a szoptatás ideje alatt végig megmarad, hiszen a tejtermelést serkentő prolaktin nevű hormon jelenlétében csökken az ösztrogéntermelés. A hormonális fogamzásgátlók ugyancsak befolyással vannak a hormontermelésre, így a hüvely állapotára is. Hüvelyszárazság kialakulhat a nőgyógyászati műtéteken – petefészek- vagy méheltávolítás – átesett nőknél, de a daganatos megbetegedések esetén alkalmazott hormonkezelés, kemoterápia vagy sugárkezelés is lehet a kiváltó ok. A hüvelyszárazság oka akár lelki eredetű is lehet, a tartós stressz ugyancsak kiválthatja a tüneteket csakúgy, mint a túlzó diéta vagy az erős fizikai megterhelés.

Veszélyes szövődmények alakulhatnak ki

A hüvelyszárazság kellemetlen tüneteit általában a nemi érintkezés során tapasztalják meg az érintettek, mert a nedvesség hiánya fájdalmassá teszi az aktust. A hüvelyszárazság kezelése nemcsak azért fontos, hogy újra zavartalanok lehessenek az intim együttlétek, hanem azért is, mert a rugalmatlan, kiszáradt hüvelyhám könnyebben sérül, ezáltal a kórokozók is könnyebben túlszaporodhatnak a hüvelyben, ahol fertőzést, például bakteriális vaginózist okozhatnak. A hüvelyflóra egyensúlyának felborulása, a tejsavtermelő bacilusok számának csökkenése ugyanis kedvező közeget teremt a kórokozók szaporodásához, amelyek aztán – a hüvelynyílás és húgyutak közelsége miatt – felszálló fertőzéseket is okozhatnak, amivel gyakoribbá válhatnak a húgyúti fertőzések, de akár vizeletürítési, illetve -tartási nehézségek is kialakulhatnak.

A hiarulonsav segíti a hüvely hidratálását

Testi és lelki egészségünk érdekében ne szégyelljük a tüneteket, van segítség a kezelésükre! A nemi aktus során alkalomszerűen használt síkosítók, zselék segítik a nedvesedést, de ezek a hüvelyhámot nem regenerálják. Az orvos által felírt, helyi hatású hormonkészítmények kezelik az okot, ám nem mindenki számára javasoltak. Van természetes út is a tünetenyhítésre. A patikában vény nélkül kapható, hormonmentes Cikatridina hüvelykúp és kenőcs enyhíti az égő, feszülő érzéssel és az együttlétek során fájdalommal járó tüneteket.

A Cikatridina készítmények a rendkívüli vízmegkötő képességgel bíró hialuronsav mellett ápoló olajokat és gyógynövények kivonatát tartalmazzák, így a hüvelykúp nemcsak hidratálja, de regenerálja is a hüvelyhámot, a kenőcs pedig az irritált, viszkető szeméremtestet. A készítmények kúraszerű használata tartósan megkönnyíti az együttléteket. A kezelőorvossal egyeztetve akár várandós vagy szoptatós kismamák is biztonsággal használhatják mindkét terméket.

kockázatokról szöveg Phytotec
Forrás: Phytotec Hungária Bt.
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához