Ezeket látta már?

Biopszia: ilyen a szövődmények fordulhatnak elő a mintavétel után

biopszia szövetmintavétel szövődmények

Az esetleges szövődmények rizikója igen kicsi, de a biopszia is rejt magában kockázatot.

A biopszia, vagyis a szövetmintavétel – más beavatkozásokhoz hasonlóan –, hordoz magában bizonyos kockázatokat, veszélyeket, de ezek a lehetséges szövődmények szerencsére rendkívül ritkák és általában könnyen, gyorsan elmúlnak. Az, hogy milyen problémák jelentkezhetnek a biopszia után, számos dologtól függ, elsősorban természetesen az eljárástól.

A "kisebb", például tűvel végzett mintavétel jóval kevesebb kockázatot hordoz magában, mint az, melynél esetleg műtétre, altatásra is szükség van. A rizikó függ emellett a biopszia helyétől, vagyis hogy mely szervből kívánnak mintát venni: a bőrbiopszia általában kevesebb és enyhébb szövődménnyel jár, mint például az agy- vagy tüdőbiopszia.

Az esetleges szövődmények a betegtől és a szakembertől egyaránt függnek. Egy gyakorlottabb, tapasztaltabb szakembernél általában ritkábban a biopsziát követő problémák. Az esetleges rizikót növeli a beteg általános egészségi állapota vagy korábbi, esetleg krónikus betegségei.

Milyen szövődmények lehetségesek?

Nemcsak a szövődmények kialakulása, de azok mértéke, típusa is nagy mértékben függ a biopszia típusától, helyétől, illetve a beavatkozás nagyságától. A legtöbb esetben – függetlenül attól, hogy mely területet érintette a beavatkozás – a beteg tapasztalhat a biopszia után némi vérzést (vagy a biopszia helyén véraláfutás alakulhat ki). Ezt minden esetben jelezni kell a kezelőorvosnak, mert ő képes megállapítani, hogy a vérzés normális mértékű-e, rövid időn belül elmúlik-e magától, vagy szükséges-e valamilyen óvintézkedés, kezelés.

A belső szerveket (pl. tüdőt, májat, vesét) érintő biopsziánál különösen figyelni kell az esetleges vérzésre, illetve annak mértékére, mert rendkívül ritkán bár, de előfordulhat, hogy a vérzés következményeként műtétre, vérátömlesztésre van szükség.

A súlyos vérzés rizikójának csökkentésére a beavatkozást megelőzően gyógyszert adhatnak a betegnek, és általában ezért van szükség arra is, hogy a biopszia után néhány óráig megfigyeljék a beteget. Véralvadási rendellenességek, esetleg véralvadásgátló gyógyszerek szedése esetén a biopsziát általában nem végzik el (vagy a szakemberek nagyon alapos mérlegelés után döntenek arról, elvégzik-e a mintavételt vagy sem).

Szintén előfordulhat a biopsziát követő napokban fájdalom, de ez általában csak olyan mértékű, hogy vény nélkül kapható fájdalomcsillapító gyógyszerekkel is jól kezelhető. A modern eljárásoknak és fertőtlenítési, sterilizálási előírásoknak köszönhetően rendkívül ritka, hogy a mintavétel helyén fertőzés alakuljon ki. Szintén igen ritka, hogy a biopszia során megsérülnek a mintavételi hely környékén lévő szövetek (pl. a vesebiopszia esetén a belek vagy a májbiopszia esetén a tüdő).

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Prosztataszűrés: mit jelent, ha az eredmény eltér a normálistól?

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

biopszia

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához