Ezeket látta már?

Baktériumokkal az autoimmun betegségek ellen?

2016.01.05. Módosítva: 2016.04.01.

A baktériumok serkentik az immunsejtek termelődését! Az allergia és az autoimmun betegségek, mint például a rheumatoid arthritis, megelőzhetők bizonyos baktériumok fogyasztásával.

A kutatók egereket etettek bizonyos típusú baktériumokkal, melynek eredményeként azt találták, hogy a fehérvérsejtek egy fajtájának, a szabályozó T-sejteknek a száma megnövekedett. "A szabályozó T-sejtek számának növelésével képesek lehetünk ellensúlyozni az allergiás megbetegedéseket és az autoimmun betegségeket." – mondta Kenya Honda, a Tokiói Egyetem immunológus docense.

Baktériumokkal az autoimmun betegségek ellen?

A szabályozó T-sejtek olyan fehérvérsejtek, melyek legfontosabb feladata az immunrendszer szabályozása illetve túlműködésének visszaszorítása. A túlműködő immunrendszer az oka az allergiás megbetegedéseknek, illetve az autoimmun betegségeknek. Utóbbi esetében a védekezésben részt vevő sejtek a szervezet saját sejtjeit pusztítják el. Ilyen betegség a rheumatoid arthritis (reumás ízületi gyulladás) vagy a pikkelysömör.

Honda és kollégái a Science-ben megjelent cikkük szerint antibiotikumok adásával baktériummentessé tették az egerek bélrendszerét. Ezután az egerek 46-féle, a Clostridiumok csoportjába tartozó, ártalmatlan baktériumot kaptak. A baktériumok szabályozó T-sejtek termelődését indították be az egerek vastagbelében. A következő lépésben normál, nem kezelt egerekkel etették meg a baktériumokat. Ennek hatására ezeknek az egereknek a vastagbelében is megnövekedett a szabályozó T-sejtek száma.

Ezek az egerek ellenállóvá váltak bizonyos allergiás betegségekkel ill. az autoimmun vastagbélgyulladással szemben.

"Elképzelhető, hogy a jövőben probiotikum formájában, például joghurtban adagolva, képesek leszünk élő Clostridium-flórát bevinni az emberi szervezetbe. Az elfogyasztott baktériumok megnövelhetik a szabályozó T-sejtek számát a bélben, ami az allergiás reakciók csökkenéséhez vezethet."

Forrás: Medipress
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához