Ezeket látta már?

H1N1: járványosan terjed a bizonytalanság

Egymásnak ellentmondó hírek és információk terjednek az utóbbi hetekben az új influenzavírus okozta megbetegedések kapcsán. Miközben az Egészségügyi Világszervezet aggódva figyeli a járvány nem várt sebességű terjedését, a hazai illetékesek elnapolták a Nemzeti Pandémiás Terv áttekintését.

A tervekkel ellentétben a Kormány júliusi utolsó ülésén nem tárgyalt a csaknem négy éve változatlan Nemzeti Pandémiás Terv esetleges átalakításáról. A hazai illetékesek rendre azt nyilatkozzák, hogy az ország "felkészült a vírus fogadására", októberben megkezdhetik a lakosság oltását, addig pedig sem különleges óvintézkedésre, sem a kabinet beavatkozására nincs szükség. A magyar döntéshozókkal ellentétben az Egészségügyi Világszervezetnél (WHO) aggódva figyelik az új influenza terjedését, amely a korábbiaknál gyorsabban és agresszívebben támad. Egyre több nemzetközi szakember arra figyelmeztet: a világjárvány nem várja meg az oltóanyag megjelenését, így elkerülhetetlen a vakcina mellett más alternatív védekezési módok tömeges alkalmazása.

A H1N1 vírus kapcsán nemcsak a laikusok, de a szakemberek körében is nagy a bizonytalanság. A Medipressnek nyilatkozó háziorvosok a tájékoztatás hiányosságaira panaszkodnak, és azt mondják, hivatalosan senki nem közölte velük, mi a teendőjük most és miként készüljenek a járványra. Beszámoltak arról is, hogy az utóbbi hetekben ugrásszerűen nőtt a forgalmuk. A megfelelő kommunikáció hiányával magyarázzák, hogy gyakran egy könnyű nyári náthával is a segítségüket kérik a H1N1-től tartó betegek.

Az antivirális szerek központi állományának államtitokká való minősítése is erősíti a lakosságban a "csodaszer" mielőbbi beszerzésének igényét - állítják a háziorvosok. Ezt tovább erősíti a szakpolitikusok több hete dúló vitája a raktárkészletre vonatkozó adatok közzététele kapcsán.

A doktorok azt is sérelmezik, hogy a tisztiorvosi szolgálattól érkezett körlevél mind stílusát, mind tartalmát tekintve inkább a laikusoknak szól, semmint a járvány "kapuőreként" is titulált háziorvosoknak. Példaként említették a dokumentum azon részét, amelyben felhívják a figyelmet arra, hogy "köhögés, tüsszentés esetén a betegek orra, szája legyen letakarva egyszer használatos zsebkendővel-"

Az Egészségügyi Minisztériumot és az ÁNTSZ-t is megkérdeztük a stratégiai antivirális szer mennyiségét és a háziorvosok teendőit illetően, ám érdeklődésünket egy rövid közlemény kiadásával elhárították. Eszerint a központi depókban tárolt, a Roche gyógyszercég által gyártott készítmény hatékonysága nem aggályos, hiszen a gyógyszerrel szembeni rezisztencia eddig a világ négy különböző országában, négy különböző esetben fordult csupán elő. Arról, hogy vajon a lakosság hány százalékának elegendő antivirális készítmény áll rendelkezésre, nem adtak választ. Azt sem árulták el, hogy a nemzetközi ajánlásokkal ellentétben miért nem egészítik ki a gyógyszerkészletet a másik rendelkezésre álló, eddig teljesen hatásosnak bizonyuló orvossággal, a GSK cég termékével.

A doktorok teendőivel összefüggésben azt írják, hogy a veszélyeztetett emberek oltását éppen az orvosi vizsgálat szükségessége miatt nem szabad elvinni a háziorvosoktól. Számítani lehet arra, hogy a kampányoltás időszakában (várhatóan október elejétől) a háziorvosoknál a sürgősségi feladatok kerülnek előtérbe. Azt azonban továbbra sem tudni, hogy vajon a nem rizikócsoportba tartozók esetében térítésmentes lesz-e az oltás beadása, és ha igen, az orvosok milyen plusztámogatásra számíthatnak a pluszmunkáért. Az is bizonytalan, hogy a praxisok általános ellátása mellett a doktorok hogyan tudnak eleget tenni a tömeges oltási igényeknek, amely - becslések szerint - legalább 25-30 százalékkal növeli majd a betegforgalmat.

A Medipress által megkérdezett háziorvosok közül többen azt mondják, csak nyilatkozat ellenében adják be az oltást, amelynek hatásosságáról és veszélytelen mivoltáról egyelőre nincs megbízható információ. Az óvatosságukat azzal indokolják a doktorok, hogy a korábban jelzettel ellentétben nem hat, csupán egy hónapot szánnak a H1N1 vakcina embereken történő tesztelésére. Ez az idő viszont a szakemberek szerint nem elegendő arra, hogy teljességgel feltérképezhessék az oltóanyag esetleges mellékhatásait.

Forrás: Medipress
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához