Ezeket látta már?

ENSZ-tanácskozás kezdődött Bécsben a kábítószer-ellenes stratégiáról

Az ENSZ kábítószer-ellenes stratégiájának értékelése és tízéves akciótervének felülvizsgálata áll a világszervezet Kábítószer Bizottsága (CND) szerdán Bécsben megnyílt 52. ülésszakának középpontjában.

A tíznaposra tervezett tanácskozáson egyebek között olyan átfogó témakörökről lesz szó, mint a kábítószer-fogyasztás és a drogfüggőség visszaszorítása, a kábítószer-kereskedelem megfékezése, az amfetamin tartalmú izgatószerek ellenőrzése, a drogterjesztésből származó pénzek tisztára mosásának megakadályozása és a kábítószer-ellenes harc nemzetközi összehangolása. A résztvevők várhatóan új politikai nyilatkozatot és cselekvési programot fogadnak el a világméretű drogprobléma megoldására.

Az ülésszak első két napja miniszteri szinten zajlik. A felszólalók között lesz Evo Morales baloldali bolíviai elnök is, aki annak a küzdelemnek a fő vonásait és eredményeit ismerteti majd, amelyet országa indított a kokainkereskedelem ellen. Magyarországot Portörő Péter, a Nemzeti Drogkoordinációs Igazgatóság vezetője (szociális és munkaügyi minisztérium) és Zanathyné Dr. Martin Györgyi bécsi ENSZ-nagykövet képviseli.

Az 1946-ban létrehozott, 53 tagállamot tömörítő CND a világszervezet kábítószer-ellenes tevékenységének központi politikaformáló szerve, amely egyszersmind az ENSZ bécsi székhelyű Kábítószer-ellenőrzési és Bűnmegelőzési Hivatalának(UNODC) a drogokkal foglalkozó programját is irányítja.

Az ülésszakon részt vevő miniszterek és szakemberek annak a nagyszabású akciótervet megfogalmazó politikai nyilatkozatnak a tükrében tekintik át a feladatokat, amelyet 1998-ban az ENSZ-közgyűlés rendkívüli ülésszakán hagytak jóvá a kábítószer-termelés és -fogyasztás visszaszorításának stratégiájáról. A 155 ország által konszenzussal elfogadott tízéves cselekvési program a kábítószer termelésének felszámolását, de legalábbis jelentős mértékű csökkentését irányozta elő. Az évi 500 millió dolláros költségű, 20 pontos terv célként tűzte ki a drogtermelés alapanyagául szolgáló kokacserjék, mák- és vadkender-ültetvények más növényfajták termesztésével való felváltását. Az országok vállalták azt is, hogy harcot indítanak a szintetikus drogok fogyasztása ellen, illetve bővítik az igazságügyi együttműködést a kábítószerekből származó piszkos pénzek - évi 200-300 milliárd dollárra becsült összeg - tisztára mosásának megakadályozására.

Kedvezőtlen mérleget vont az ENSZ-stratégia hatékonyságáról az a tanulmány, amelyet az Európai Bizottság megbízásából Peter Reuter amerikai kriminológus készített. Az elemzés megállapítása szerint az összkép kiábrándító: az utóbbi tíz évben nemhogy nem csökkent a kábítószer-fogyasztás, hanem valamelyest emelkedett is globális szinten. Azt, hogy a szervezett bűnözéssel mindinkább összenövő drogprobléma továbbra is létezik és óriási károkat okoz, maga az UNODC is elismerte legutóbbi jelentésében. Becslések szerint mintegy 200 millió ember él illegális kábítószerekkel világszerte.

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához