Vashiány – ilyen esetben már nem elég csupán étrend-kiegészítőt szedni
A vashiány az egyik leggyakoribb hiányállapot, mely általában táplálkozással, illetve étrend-kiegészítőkkel kezelhető. Ám nem mindig.
A vashiány a vérszegénység egyik leggyakoribb oka, mely nemcsak kellemetlen tüneteket okozhat, de súlyosabb esetben komoly szövődményeket is generálhat. A vas igen fontos ásványi anyag, hiszen hozzájárul a vérképzéshez, szervezetünk megfelelő működéséhez, hiszen a jelenlétében tud csak az oxigén a sejtekbe, szövetekbe jutni.
Fontos tudni, hogy a vas hiányának mindig valamilyen oka van, egy mögöttes problémára hívja fel a figyelmet.
Kiket érint a leggyakrabban a vashiány?
- fogamzóképes nők (erős menstruáció miatt)
- terhes, szoptató nők
- emésztőrendszeri betegségekkel küzdők
- vegetáriánusok, vegánok (az állati eredetű fehérjékből szívódik fel a legjobban a vas)
- gyomor fekéllyel küzdők
- vérzéses állapotok esetén
- daganatokkal küzdők
- intravascularis hemolízis esetén
A vashiány tünetei
A vashiány legismertebb tünete a fokozott fáradékonyság, a gyakori fejfájás, a sápadt bőr, a szapora szívverés és a légszomj. Olykor egyéb, ritkább panaszok is felléphetnek, például furcsa „ételek” megkívánása, nyugtalan láb szindróma, illetve nyelvgyulladás. Ilyenkor érdemes laborvizsgálatot végeztetni, ahol ellenőrzik a vas, a ferritin, a vasferritin, a hemoglobin, vörösvértestek, az MCH, az MCV, valamint a teljes vaskötő kapacitás szintjét.
Mikor nem elég táplálkozással és étrend-kiegészítőkkel kezelni a vashiányt?
A vashiány kezelése attól függ, milyen mértékű az állapot. Amennyiben enyhe, úgy elegendő lehet a vasban gazdag táplálkozás követése. Itt érdemes megjegyezni, hogy a közhiedelemmel ellentétben nem a spenót fogyasztására kell hangsúlyt fektetni, hanem inkább az állati eredetű fehérjékre, hiszen belőlük képes a vas a leginkább felszívódni (ezért gyakori a vashiány a vegetáriánusok között).
Magas vastartalmú ételek: marhahús, sertéshús, máj, vadhús, bárány, csirkehús, tenger gyümölcsei, bab, spenót, brokkoli.
A táplálkozás mellett érdemes lehet étrend-kiegészítőkkel is több vasat bejuttatni, ám ekkor fontos néhány dologra ügyelni:
A vas felszívódását nagyban befolyásolja, hogy mit fogyaszt mellette. Egyes élelmiszerek segíthetnek ebben, míg mások akadályozhatják. A tea, a kávé, kalcium és a magnézium hátráltathatják a felszívódását, míg a gyümölcsök fokozhatják - főleg a magas C-vitamin tartalmú ételek, például citrusfélék, a paradicsom és a paprika.
Érdemes tudni, hogy a vas étrend-kiegészítők olykor kellemetlen mellékhatásokat okozhatnak: gyomorpanaszokat, hányingert, hányást, hasmenést, sötét székletet, székrekedést. Ezért célszerű alacsony dózissal kezdeni, majd fokozatosan növelni a napi ajánlott mennyiségre - ez segíthet a panaszok minimalizálásában.
Előfordulhat, hogy sem a táplálkozás, sem az étrend-kiegészítők nem segítenek a tünetek csökkentésében és a vashiányt a laboreredmények továbbra is igazolják. Ilyenkor érdemes utánajárni, mi is okozza a problémát. Előfordulhat, hogy további vizsgálatokra van szükség, ami megmagyarázhatja, hogy miért nem képes megfelelően felszívódni a vas (vagy miért ürül ki gyorsan). Ilyen esetekben kiderülhet, hogy pl. gluténérzékenység, emésztési rendellenesség vagy rossz esetben daganat áll a probléma mögött.
Ha nagyfokú a vashiány, úgy az orvos vényköteles szereket is felírhat az érintettnek, de javasolhat intravénás vaspótlást is. Erre főleg akkor van szükség, ha a vérvétel is igazolja, hogy szájon át nem szívódik fel bevitt vas, illetve akkor, ha sürgősen kell rendezni az állapotot (pl. műtét miatt).
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!