Ezeket látta már?

Hirdetés

Fogamzásgátlót PMS-re: előnyök és hátrányok (x)

Extra ajánló
2024. október 07. 16:50
Fotó: Shutterstock

A hormonális fogamzásgátlás nemcsak a nem kívánt terhesség megelőzésének egyik leggyakrabban alkalmazott módja, de sokszor írják fel azoknak is, akik cikluszavarokban vagy PMS-ben szenvednek. Megvizsgáltuk, milyen előnyökkel, illetve hátrányokkal járhat a szedése.

Ki miért szedi?

1. Magas hatékonyság

A hormonális fogamzásgátlók (pl. tabletta, tapasz, injekció) a megfelelő használat mellett az egyik legbiztosabb módszert kínálják a nem kívánt terhesség megelőzésére: a hatékonyságuk 99 százalék, vagyis 1 év alatt 100 nő közül legfeljebb 1 esik teherbe.

2. A menstruáció szabályozása

A hormonális fogamzásgátlók segíthetnek a menstruációs ciklus szabályozásában: használatukkal rendszeresebbé és kevésbé fájdalmassá válik a menzesz, sőt a vérzés mennyiségét is csökkenthetik, mivel szabályozzák a szervezet hormonális egyensúlyát. Endometriózis és PCOS esetén gyakran alkalmazzák ilyen céllal. Különösen a sportolók számára fontos szempont, de bárki másnak is jól jöhet, hogy így lehetőség van a menstruáció késleltetésére vagy előrehozására is. Fontos azonban tudni, hogy a cikluszavarok a kiváltó okok kezelése nélkül a fogamzásgátlás abbahagyásakor visszatérhetnek.

3. PMS- és PMDD-tünetek enyhítése

A hormonális fogamzásgátlók hatékonyak lehetnek a premenstruációs szindróma és a premenstruációs diszfóriás zavar, azaz PMDD (a PMS súlyosabb megjelenési formája) tüneteinek enyhítésében is, mivel szabályozzák a hormontermelést és gátolják az ovulációt. A PMS a menstruációs ciklus második felében jelentkező hormonális ingadozásokhoz (főleg a progeszteron és az ösztrogén szintjének változásaihoz) köthető, amelyek fizikai és érzelmi tüneteket idézhetnek elő. A fogamzásgátlók tünetenyhítő hatása azonban nem mindenkinél érvényesül maradéktalanul: vannak, akik a gyógyszerhasználat ellenére is ugyanúgy, vagy csak kevésbé szenvednek a PMS és a PMDD okozta panaszoktól. Azoknál, akiknél a PMS különösen pszichés, hangulati, érzelmi problémákkal járt, a fogamzásgátló szedése még fokozhatja ezeket. Gyakori az is, hogy amikor abbahagyják a fogamzásgátló használatát, a tünetek ismét visszatérnek, vagy felerősödnek.

4. Bőrproblémák kezelése

Főleg serdülők esetében fordul elő, hogy a fogamzásgátlót azért írják fel, hogy annak segítségével kezelni tudják a hormonális eredetű bőrproblémákat. Különösen a kombinált készítmények javíthatnak a bőr állapotán, és csökkenthetik a pattanások, aknék előfordulását.

Ki miért nem szed(het)i?

1. Nem véd a nemi úton terjedő betegségek ellen

Bár a nem kívánt terhesség a hormonális fogamzásgátlással nagy biztonsággal elkerülhető, a nemi úton terjedő fertőzések (pl. HIV, chlamydia, szifilisz, HPV) ellen ezek a készítmények nem nyújtanak védelmet.

2. Félelem a mellékhatásoktól

A hormonális fogamzásgátlók mellékhatásokat okozhatnak: fejfájást, mellfeszülést, hányingert, hangulatingadozásokat, súlygyarapodást vagy libidócsökkenést.

3. Egészségi kockázatok

Mélyvénás trombózis, tüdőembólia fennállása vagy az arra való hajlam esetén, különösen dohányzás mellett és 35 év felett a hormonális fogamzásgátlás növeli a vérrögképződés kialakulásának kockázatát. Májbetegség és cukorbetegség megléte mellett pedig egyéb komplikációkat okozhat. A hormonfüggő daganatok (mellrák, petefészekrák), vagy az azokra való genetikai hajlam szintén kizárja a hormonkezelés és a hormonális fogamzásgátlás lehetőségét.

4. Életmódbeli tényezők

Bár már vannak modernebb, hosszabb távú megoldások (hüvelygyűrű, hormontapasz, injekció, implantátum stb.) is, a hagyományos tablettákat napi rendszerességgel kell szedni, amely sokaknak kihívást jelenthet. Az alternatív megoldások szintén járhatnak olyan kényelmetlenséggel, amely problémát okozhat. Emellett azt is érdemes szem előtt tartani, hogy a hormonális fogamzásgátlás abbahagyása után a szervezetnek szüksége lehet némi időre, hogy visszaálljon a saját hormonális egyensúlya és a termékenység – így a gyermekvállalás tervezésekor ezzel is számolni kell.

Premens tabletta: hormonmentes, és a PMS tüneteit fogamzásgátló mellett is enyhíti

Látható tehát, hogy a hormonális fogamzásgátlók sok nő számára hatásos és kényelmes választást jelenthetnek, de fontos, hogy alkalmazásuk előtt mérlegeljük a mellékhatások és kockázatok lehetőségét. Ha bármilyen okból nem szeretnénk, vagy számunkra nem ajánlott, esetleg nem kellően hatásos a hormonális fogamzásgátlás, a PMS-es tünetek enyhítésére és a cikluszavarokra van más, hormonmentes segítség is. A fogamzásgátló mellett is szedhető Premens barátcserjekivonat-tartalmú, vény nélkül kapható gyógyszer, amelynek gyógynövényi összetevői pozitívan hatnak a női hormonális szabályozórendszer működésére. A Premens segíthet a cikluszavar rendezésében és a PMS tüneteinek mérséklésében, szükség esetén fogamzásgátló mellett is szedhető a PMS tüneteinek további enyhítésére. Ez a gyógyszer jelenleg az egyetlen Magyarországon, amely vény nélkül kapható, és ellenőrzött körülmények között termesztett és feldolgozott barátcserje állandó összetételű és minőségű kivonatát tartalmazza. A kívánt hatás érdekében a Premensből napi 1 tablettát javasolt szedni legalább 3 cikluson át, a menstruáció alatt is.

kockazatokrol22

Forrás: egeszsegkalauz.hu


Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Phytotec Hungária Bt.
# Premens-tabletta # Ciklusgondok és PMS # Fogamzásgátló

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés