Ezeket látta már?

Veszélykeresés barátok közt?

2011.09.10. Módosítva: 2015.11.04.

Társaságban szívesebben kockáztatunk, de miért? A Dél-Kalifornia Egyetem (USC) legújabb kutatásából kiderül, miért teszünk meggondolatlan dolgokat barátaink körében. Agyunk ugyanis társasági környezetben jobban honorálja a győzelmi helyzeteket, mint egyedüllétkor.

Georgio Coricelli, az USC tudományos munkatársa, kollegáival az agy jutalom- és szociális gondolkodási központjának aktivitását vizsgálta meg, miközben a kísérletben résztvevők egy lottó nyereményjátékot játszottak.

Veszélykeresés barátok közt?

Az eredmények szerint a striátum, az agy jutalomközpontja, nagyobb aktivitást mutatott, amikor egy résztvevő csoportban nyert a nyereményjátékon, mint akkor, ha egyedül. Hasonlóképpen a szociális gondolkodásért felelős mediális prefrontális kéreg is nagyobb aktivitást jelzett. A társaságban játszó résztvevők ezen kívül hajlamosabbak voltak kockáztatni, mint a magányos önkéntesek.

"Ezek alapján arra következtethetünk, hogy agyunk képes érzékelni és felismerni a különböző szociális jelzéseket, majd ezek alapján módosítja a jövőbeli viselkedésünket - nyilatkozta Coricelli - Ha az ember egyedül van, a veszélyes helyzetek könnyen életveszélyessé válhatnak. Szociális támogatás nélkül könnyen bajba kerülhetünk."

"Társaságban azonban a győztes mindent visz. Hasonlóképp a szexuális versengéshez, ahol a második helyezett nem más, mint az első a vesztesek között."

A kutatás részletes leírása a Proceedings of the National Academy of Sciences című szaklapban olvasható.

Forrás: Medipress
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához