Ezeket látta már?

Gyulladáscsökkentő diéta: ezek az ételek segíthetnek enyhíteni a gyulladást

gyulladás, csökkentés, enni, étel, gyulladáscsökkentés, szervezet

A táplálkozásunkkal nem csak megelőzni, de kezelni is tudunk bizonyos állapotokat és betegségeket. Lássuk, mely ételek azok, amelyek a szervezetben lévő gyulladást mérsékelhetik!

A gyulladás röviden egy immunválasz, amely segít megvédeni a szervezetet a külső fenyegetésektől, például a kórokozóktól irritációktól és a méreganyagoktól. Bár igen hasznos, ám amikor krónikussá, tartóssá válik, az negatívan befolyásolja egészségünket, és hozzájárulhat az olyan állapotok kialakulásához, mint a szívbetegség, a rák, a stroke és a cukorbetegség.

Milyen állapotokon segíthet a gyulladáscsökkentő diéta?

Az étrendünk számtalan dolgot befolyásol a testünk működésében és ez alól a gyulladás sem kivétel. Elmondjuk, milyen állapotok javulásához járulhatnak hozzá a gyulladást csökkentő ételek!

Autoimmun betegségek: ezen ételek csökkenthetik a gyulladást okozó fehérjék bizonyos fajtáit, amelyek olyan egészségügyi állapotokhoz kapcsolódnak, amikor az immunrendszer megtámadja az egészséges szöveteket (autoimmun betegségek). Ilyen például a rheumatoid arthritis, a lupus és a pikkelysömör is.

Gyulladásos bélbetegségek (IBD): a gyulladáscsökkentő étrend enyhítheti a fekélyes vastagbélgyulladás, a Crohn-betegség és az IBD tüneteit is.

Szív-és érrendszeri betegségek: a szívbetegségek, a magas vérnyomás, az elhízás és a stroke kevésbé gyakoriak azoknál az embereknél, akik nagy mennyiségben fogyasztanak gyulladáscsökkentő ételeket. A krónikus gyulladás ugyanis fokozza a vérrögök kialakulását.

Allergia és asztma: a gyulladáscsökkentő étrend csökkentheti a tünetek súlyosságát.

Demencia: a gyulladást összefüggésbe hozták a kognitív hanyatlás fokozott kockázatával, ami hozzájárul a demencia kialakulásához.

Ezek az ételek segíthetnek csökkenteni a gyulladást

Bogyós gyümölcsök

A bogyós gyümölcsök a nyár nagy slágerei. Az eper, az áfonya, a málna és a szeder nemcsak finomak, hanem tele vannak értékes vitaminokkal és antioxidánsokkal, melyek segíthetnek megvédeni a szervezetet a káros szabad gyököktől, amik nemcsak a gyorsabb öregedéshez járulnak hozzá, hanem a különböző betegségek kialakulásához is.

Hogy mégis miért jók még a bogyós gyümölcsök? Értékes flavonoidokat, erős antioxidánsokat és gyulladáscsökkentő anyagokat (antocianinokat és ellagsavat) is tartalmaznak, így segíthetnek csökkenteni a gyulladást és védhetnek az olyan betegségek ellen, mint az Alzheimer-kór vagy a cukorbetegség.

Számos tanulmány kimutatta, hogy a bogyós gyümölcsök hatékonyan mérsékelhetik a gyulladásos markereket, például a C-reaktív proteint (CRP) szintjét.

Zsíros halak, tenger gyümölcsei

Ezen ételek védőhatását a magas omega-3 zsírsav tartalomnak tulajdonítják. Az NHS azt javasolja, hogy érdemes arra törekedni, hogy hetente legalább két adag halat fogyasszunk el. A lazac, a makréla, a szardella és a szardínia igen gazdagok omega-3 zsírsavakban, amelyek gyulladásgátló tulajdonságaikról is ismertek.

Hogy miért? Amikor ilyen típusú halakat fogyaszt, a szervezet a zsírsavakat rezolvinoknak és protektineknek nevezett vegyületekké alakítja, amelyek segíthetnek csökkenteni a szervezetben a gyulladás szintjét.

Tofu

A szójaalapú tofu többszörösen telítetlen zsírt, rostot, kalciumot és értékes vitaminokat tartalmaz. Azok, akik ilyen ételeket fogyasztanak, kisebb az esélyük a gyulladással összefüggő állapotok fellépésére (pl. szívbetegségekre , a diabéteszre és bizonyos rákos megbetegedésekre).

Brokkoli

A brokkoli amellett, hogy igen jó rostforrás, különösen gazdag antioxidáns flavonoidokban. Ráadásul nagy mennyiségben található benne egy kéntartalmú vegyület, a szulforafán, mely erős gyulladásgátló tulajdonságokkal rendelkezik. Ezért gátolhatja a gyulladást okozó anyagok termelődését és csökkenheti az ezzel kapcsolatos markereket.

Bab és lencse

A bab és a lencse tele van gyulladáscsökkentő anyagokkal, beleértve az olyan polifenolokat, mint a kaempferol és a cianidin, melyek fogyasztása növelheti a gyulladáscsökkentő anyagok termelődését.

Ezen ételek ráadásul oldható rostot tartalmaznak, amelyet bélben lévő a baktériumok lebontanak. Ez a folyamat rövid láncú zsírsavakat (SCFA) szabadít fel, ami több módon is támogatja az egészséget - többek között enyhítheti a bélgyulladást az állapotot okozó fehérjék termelésének csökkentésével.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Súlyos bélgyulladás: így okozhatnak a mikroműanyagok IBD-t

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

táplálkozás

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához