Ezeket látta már?

Tudja-e a jobbkéz, hogy...? (az oldaliság nyomában)

Agyunk dönt jobb- vagy balkezességünkről! A tudósok szerint agyunk határozza meg, hogy melyik kezünket használjuk inkább. A Royal Society Biology Letters című folyóiratban megjelent friss tanulmány arra is magyarázatot ad, miért létezik számos faj esetében végtag-preferencia.

A Discovery News arról számolt be, hogy a hajlam a szemlencse dominanciájával áll kapcsolatban, vagyis azzal a tendenciával, amikor valaki az egyik szemébe bejutó információt preferálja a másikéval szemben. A szemlencse dominanciáját viszont a cerebrális lateralizáció határozza meg, ami pedig azt befolyásolja, hogyan oszlanak meg az agy bal és jobb féltekéje között az információk.

Tudja-e a jobbkéz, hogy...? (az oldaliság nyomában)

Culum Brown, a Macquarie Egyetem munkatársa és egyben a tanulmány társszerzője, Maria Magat segítségével ausztráliai papagájokon tanulmányozta a jelenséget. Ezek a madarak, az emberekhez hasonlóan hajlamosak dominánsan vagy a jobb, vagy a bal végtagjaikat használni. A kutatók a papagájok szem- és lábdominanciáját figyelték meg, miközben azok kis gyümölcsdarabokat és élénk színű farönköket vizsgálgattak.

A madarak többsége egyértelműen vagy a bal, vagy a jobb szemét használta a vizsgálódás közben, és a szem preferenciája közvetlen összefüggésben állt azzal, hogy melyik lábukkal vették fel az ételt vagy fadarabot. Például amelyik madár jobb szemével fókuszált a gyümölcsre, az a jobb lábával is vette fel, nyilván mert így a preferált szeméhez közelebb tudta emelni a tárgyat.

Valószínűleg hasonló folyamat zajlik az emberekben is. Csecsemőként még nem tudjuk, hogy idővel egyik kezünket többet fogjuk használni a másiknál. A tapasztalatok során azonban kiderül, melyik kézzel kényelmesebb dolgozni, és így állandóvá válik annak használata.

Forrás: Medipress
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához