Ezeket látta már?

Konfliktusaink hátterében

A feltételezett érzések szerepe a konfliktusokban. Ha egy kapcsolatban probléma merül fel, a kimenetele nagyban függ attól, hogy sikerül-e észrevennünk partnerünk különböző érzéseit és gondolatait – állítják a Baylor Egyetem pszichológusai.

Dr. Keith Sanford és kutatócsoportja nyolc héten keresztül vizsgálta 105 diák kommunikációs technikáit a szerelmi kapcsolataikban. Arra voltak kíváncsiak, hogy a konfliktusok különböző szakaszaiban milyen érzések fogalmazódnak meg bennük.

Konfliktusaink hátterében

Sanford a negatív érzéseket két kategóriába osztotta. A kemények erőkifejtéssel, a lágyak a sebezhetőség kimutatásával párosultak. Az aggodalmaknak szintén több fajtáját különböztették meg. Az első a fenyegetettség érzése. Ilyenkor érezzük, hogy a másiknak ellenséges, kritikus és vádló gondolatai vannak. A másik az elhanyagolás érzése, amikor úgy látjuk, nem tudunk megfelelni partnerünk elvárásainak, és folyamatosan úgy látjuk, nem fektetünk elég energiát a kapcsolatba.

Az eredmények megmutatják, hogy az emberek hogyan érzékelik az erő és a kontroll fenyegetését a párkapcsolatban, amikor észreveszik partnerük erősödő kemény érzéseit, és hogyan érzik a másik elhanyagoló attitűdjét, amikor az lágy érzéseket mutat. Mindkét típus összefüggésben van a partner hasonló gondolataival, tehát minél fenyegetettebbnek érzi magát az egyik, a másikban annál erősebb az elhanyagolás érzése.

"Tehát bármit gondolunk partnerünk érzéseivel kapcsolatban, az hatással lesz a konfliktus kimenetelésre, függetlenül attól, hogy feltételezésünk helytálló volt-e. Az eredmények azt mutatják, amit már korábban is sejtettünk, bár nem voltak rá tudományos bizonyítékok. Ha valaki úgy gondolja, hogy a másik haragszik rá, akkor ő is így fog érezni. Hasonlóan, ha azt érezzük, a másik szomorú, annak megfelelően fogunk reagálni." – magyarázza Sanford.

A tanulmány a Personal Relationships című folyóiratban jelent meg.

Forrás: Medipress
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához