Ezeket látta már?

Atkins-diéta - egy másik szemszögből

2010.09.18. Módosítva: 2015.11.04.

A hagyományos Atkins diéta a szervezet ideális működéséhez az egyik legkárosabb összetételű diéta. Az Öko-Atkins étrend egészségesebb, viszont szintén szénhidrátszegény és száműzi az állati eredetű fehérjék fogyasztását.

Megjelent itt nemrég egy című cikk. Ebben szerepelt a hivatkozás az Atkins-diétára. Lássuk most, mit mond a dietetikus szakember erről! (a szerk. megjegyzése)

Atkins-diéta - egy másik szemszögből

A hagyományos Atkins diéta a szervezet ideális működéséhez az egyik legkárosabb összetételű diéta. Az Öko-Atkins (szénhidrátszegény, növényi alapú) étrend egészségesebb, szintén szénhidrátszegény, viszont száműzi az állati eredetű fehérjék fogyasztását.

Egészséges felnőtteknek naponta minimum 100 g szénhidrátfelvételre van szüksége (60 kg-os testsúly esetén: 1,66 g/ttkg). Az egészséges táplálkozás irányelve szerint az optimális fogyasztás 5 g/ttkg/nap (54 kg-os testsúly esetén 270 g/nap), mely jóval meghaladja a módosított diéta javaslatát. Az étrend hibája, hogy csak növényi eredetű fehérjefogyasztást javasol.

A szervezetnek naponta kis mennyiségű teljes értékű állati eredetű fehérjeforrásra is szüksége van (kb. 10-15 dkg állati eredetű élelmiszer fehérje/aminosav tartalma).

Ezek az élelmiszerek a szervezet számára nélkülözhetetlen aminosavakat (melyeket szervezetünk nem tud felépíteni) megfelelő mennyiségben és arányban tartalmazzák. A növényi fehérjét tartalmazó élelmiszerek is összeválogathatók oly módon hogy kiegészítsék egymást és az összes létfontosságú aminosavat tartalmazza az étrend, de ennek kivitelezése komoly szaktudást (növényi élelmiszerek aminosav tartalmának ismerete), odafigyelést és sok időt vesz igénybe.

A vitaminok közül a B12 vitamin állati eredetű élelmiszerekben fordul elő. Hosszabb távon a csak hüvelyesek és szójafogyasztás, mint fehérjeforrások egyhangúvá teszik az étrendet. Az Öko-Atkins étrend javaslatában ellentmondás is felfedezhető, például a gabonák fehérjetartalmuk mellett szénhidrátban gazdagok (teljes kiőrlésű rozsliszt és rozspehely: 66 g/100 g, árpa: 73,1 g/100 g, zab és zabliszt: 65 g/100 g, búza: 66,2 g/100 g, köles: 70,6 g/100 g, stb.).

Összehasonlítva a két étrendet az Öko-Atkins diétával és megfelelő életmóddal kétségtelenül csökkenthető a koleszterin- és trigliceridszint, valamint a szív- érrendszeri betegségek kialakulásának kockázata.

(Nógrádi Katalin, dietetikus)

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához