Ezeket látta már?

Halálosan veszélyes, ha túl sok vizet iszik! Ilyen tünetekkel jár a vízmérgezés

Vízmérgezés, hyponatraemia, hatása, tünete, vízivás, folyadékpótlás

Vízmérgezés (hyponatraemia) akkor fordul elő, amikor valaki rövid idő alatt olyan sok vizet iszik, hogy a vérében lévő elektrolitok felhígulnak.

Ki tenne ilyet mégis, és miért? Ugyan ritkán fordul elő, de csak ha a közelmúlt híreit nézzük is, van rá példa:

  • "Egy nő meghalt, egy másik pedig kórházba került, mert túl sok vizet ivott"
  • "Egy TikTok felhasználó „vízmérgezéssel” kórházba került, miután egy kihívás miatt megivott naponta egy gallon vizet."
  • "Egy kétgyermekes indiai édesanya a múlt hónapban meghalt vízmérgezésben: úgy érezte, annyira szomjas, hogy nem tud eleget inni, végül 20 perc alatt négy üveg vizet ivott meg. Később elájult a garázsában, és soha nem tért magához."

A végzetes vízmérgezés ritka, de előfordulhat – van mire figyelni

A túl sok vízivás legnagyobb gondja a hyponatraemia nevű állapot kialakulása, amelyet vízmérgezésnek, túlhidratáltságnak nevezünk. Ez az állapot akkor következik be, amikor a test túl gyorsan és nagy mennyiségben vesz fel vizet, amely veszélyes túlhidratáltságot okoz, a vér elektrolitjai felhígulnak az erekben és a test más szöveteiben.

Miután a vesék nem tudnak lépést tartani a vízkiürítéssel, a szervezet nátriumszintje egyre jobban felhígul. A nátrium fontos szerepet játszik a sejtekben, és az azokon kívüli folyadékmennyiség szabályozásában, a vérnyomás élettani szinten tartásában, és az izmok mozgatásához szükséges jelek továbbításában.

Ha a bevitt víz mennyisége meghaladja a vesék kapacitását, a felesleges vizet eltávolító teljesítőképességét, akkor lecsökken a vér nátriumkoncentrációja, ezért a sejtek oly módon igyekeznek növelni a nátrium szintjét, hogy nagy mennyiségű vizet vesznek fel. Különösen veszélyes lehet, ha a sejtek megduzzadása az agyban történik, mivel a koponyacsont nem képes a tágulásra, így megnövekedhet az agyra nehezedő nyomás (agyödéma).

Mennyi a túl sok?

Egy egészséges felnőttnek naponta több mint 7-8 liter vizet kellene meginnia ahhoz, hogy felülmúlja a szervezet vízkiválasztó képességét.

  • Idült vízmérgezés esetén a vér nátriumkoncentrációja fokozatosan csökken, és akár napokig is túl alacsony szinten van (hyponatraemia), mérsékelt tüneteket okozva.
  • Heveny vízmérgezés esetén a vérben lévő nátrium szintje hirtelen csökken le, ami nagyon súlyos tüneteket okoz, és akár életveszélyes állapothoz is vezethet.

Hyponatraemia akkor áll fenn, ha a vér nátriumszintje 135 mmol/l alá esik.

A vízmérgezés tünetei közé tartozhatnak:

  1. Hányinger és hányás
  2. Fejfájás
  3. Szédülés, zavartság
  4. Gyengeség, fáradtság
  5. Zavartság
  6. Lassú szívverés (bradycardia)
  7. Előrehaladott esetekben görcsök, görcsrohamok, vagy kómás állapot

A súlyos vízmérgezés komoly problémákat okozhat, például agyiödéma (az agy duzzanata) vagy vízmérgezéses agykárosodás kialakulását, amely akár életveszélyes is lehet.

A vízmérgezés elkerülése érdekében fontos a mértékletes folyadékfogyasztás, amely során figyelembe kell venni a test igényeit és megtartani az egészséges egyensúlyt a folyadékfogyasztásban.

Mikor forduljon orvoshoz?

Ha a fenti tünetek bármelyikét észleli, mielőbb vegye fel a kapcsolatot háziorvosával vagy a házi gyermekorvosával. A kezeletlen heveny vízmérgezés igen gyorsan agykárosodáshoz, kómához vagy halálhoz vezethet.

Azonnal hívja a 112-t és kérjen mentőt, ha a környezetében bárkinél görcsrohamot, zavartságot vagy eszméletvesztést észlel!

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Mikor iható és mikor mérgező a tisztának látszó víz?

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



Forrás: healt.com
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához